Bursa
Çok Bulutlu
24.3°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Efsane nasıl olunur ?

02 Ağustos 2020 Pazar, 13:58

Yazılı ve görsel medya mecralarında sıkça kullanılır efsane sıfatı...

Futbol yorumcusu ve araştırmacı yaşlıysa duayen olur, futbolcu oynadığı dönemde taraftarın kafasında derin izler bıraktıysa o da efsane diye anılır.

Hiç düşündünüz mü, "efsane nasıl olunur?"

Spora dair yazdığım kitaplarda Bursasporlu yılları anlattım ağırlıkla...Çünkü, futbolseverin Bursa'daki ilgisi onun üzerineydi. Böyle olunca efsaneler de Bursaspor içinden çıktı.

Çıktı da, nasıl çıktı?

Bizim gibi olayı yakından izleyenlerin bir takım kriterleri vardır. İyi futbolcu, centilmen sporcu, futbol cambazı, istikrar abidesi gibi...

Bu yakıştırmaları çoğaltabilirsiniz. Gelmiş geçmiş çok sayıdaki futbolcuyu, bazı özellikleri ve yaptıkları ile bir başka yere koyarsınız.

Yıllarca ben de öyle yaptım.

Ersel'in Mesut'u

Bitmeyen enerjisini, omzundan çıkan sağ kolunu yerine takmasını, ayaklarını kullanırken yaptığı ince hesapları, kibar, nazik konuşma üslubunu hiç unutamam Ersel Altıparmak'ın... Hele hele, bazı genç babaların 60 lı yıllarda doğan erkek çocuklarına Ersel ismini koymaları da hafızamdan hiç gitmez.

Ama gerçek bir başkadır !

Tüm bu olumlu yanlarına karşın, o değil de sahadaki partneri, saha dışında can dostu ve değişmez arkadaşı Mesut Şen'dir efsane ismi ile taçlandırılan...

Çünkü bu payeyi, ne kulüp başkanları, ne federasyonlar ne de teknik adamlar vermiştir Mesut Şen'e...O taraftarın efsanesidir ve Bursaspor'un bu unvanlı ilk yıldızıdır.

Neden mi ?

Kıvrak çalımları, rakibini kolayca ekarte edişi ve rakip kaleye adeta süzülüşü büyülemiştir hayranlarını...Bu nedenle taraftar onun oynadığı bölgeye hicret ederdi maçın devre arasında...

Önce Fenerbahçeli sol bek Levent'e sahada top aratan hareketi, ardından bir Galatasaray maçında yine sol bek oynayan Ergün ile sağ kenara çekilip, adeta maçı o küçük alana taşıyan ve rakibini futboldan soğutan adamdır Mesut Şen... Sonra da Atatürk Stadyumu'nun kapalı tribününde bir pankart belirir:

"Ergün başın düşerse dara, karşında sağ açık Mesut'u ara"

On bir oyuncu ile oynanan bir oyuncuyu tek sanatçıya dönüşme becerisidir bu.

Kimseye söyleyecek bir söz bırakmaz.

O, yareni Ersel'e karşın, döneminin tek efsanesidir.

Aslında bu unvan için becerdikleri de sıra dışıdır. A Milli Takım'a seçilen ilk 2.Lig oyuncusudur. Bu bile yeterli bir nedendir efsane olmak için.

Bursaspor'un, mukavele imzalayan ilk profesyonelidir ayrıca...

Yetmez mi ?

NOT: Sevgili dostlar, bugün Mesut abim için yazacak gücü bulamadım. Bu nedenle Gazi'nin Stadyumu kitabımdaki satırları aktarıyorum. Mekanı cennet olsun...