Bursa
Açık
30.5°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Çare bor, yerli otoda zor

07 Şubat 2020 Cuma, 23:37

Birkaç gün önce Kestel'in Yenişehir'e doğru son köyü Soğuksu'da, yeni bir organize sanayi bölgesi oluşturulduğunun müjdesini vermiştim! Buradaki oluşumun mimarı, yaklaşık 2.5 yıl önce kurulan İleri Teknoloji Kooperatifi olacak. Bu kez kesin konuşuyorum, çünkü kooperatifin ortaklarından, arazideki en büyük parçaya sahip kişi olduğunu belirten arkadaşım Faik Çelik aradı ve konu ile ilgili eklemeler yaptı. Arazinin büyük bölümünü TOKİ'den temin ettiklerini, köyden alınan arazi için de köylünün mağdur edilmediğini belirtti. Ben de zaten böyle bir noktaya değinmemiştim. Amacım, 2014 yılında tamamlanan Bursa Çevre Düzeni Planı'nın bugüne değin neden açıklanmamış olmasıydı. Gecikmeyi yazma nedenlerimden biri de buradaki kooperatifin "özerk bir sanayi bölgesi" gibi oluşturulması ve buna benzer başka plan notlarını işleyebilmek mi açıklanmıyor, acaba sorusunu sormaktı.

Bu bahane ile Çelik ile konuşma fırsatı bulduk. O da bu bölgede büyük bir OSB alanı oluşturulacağını, kendi kooperatifleri içinde her sektörden üye olduğunu belirtirken, bu bölgenin ulaşım kolaylığına değindi.

Ben de ilk OSB ile ilgili bir gelişme olur mu diye sordum. Çünkü orada bildiğim kadarıyla Cavit Bey'in (Çağlar) üniversite projesi var. Hatta üniversite yanında bir alışveriş merkezi de oluşabilirmiş. Bu nedenle "1961 yılında kurulan OSB kaldırılıyor da Yenişehir'e doğru mu gidiyorsunuz?" gibi bir soru aklıma geldi. Beyçelik Holding'in patronu Faik Çelik, "Yok öyle bir şey... Karacabey yolunda TEKNOSAB nasıl kurulduysa bizim kooperatif ve birlikte yapılacak yeni OSB de böyle..." dedi.

Çelik'i bulmuşken, "yerli ve milli oto" konusuna da girdim. Söze girerken bildiğimiz, ama fazla dillendirilmeyen gerçeği yineledi ve "Dünyanın hiçbir bir yerinde tam yerli ve milli oto yapılmaz. ABD markaları bile böyle... Mutlaka bazı parçalar ithal edilir. Şu anda TOFAŞ'ta yerli oranı yüzde yetmişlerde... Hemen her şey üretiliyor orada... Bu kez marka Türkiye'nin olacak, bizim katkımıza da ihtiyaç olacaktır." dedi.

BOR, OTO VE TÜRKİYE

Bu bilgileri alırken aklıma bor ile saklanabilen hidrojen, bor ile çalışan yakıt pili gibi kavramlar geldi. Notlarımı karıştırdım ve iki uzman görüşünü paylaşmak istedim. Öncelikle, biraz ukalalık yapayım; bor bir yakıt değil. Yakıt saklayıcı özelliği olan bir maden ve dünya rezervinin yüzde 70'ler mertebesindeki bölümü ülkemizde ve Bursa'ya yakın bölgelerde de oldukça zengin. İyi niyetle bakınca, yerli otonun yakıt pili ülkemizde yapılsa, bor ile hidrojen saklansa ve otoya yüklense, petrol bağımlılığından kurtulsak, acaba milli gelirimiz ve dolayısıyla bizlerin refah seviyesi yükselir mi?

Ben hem sordum, hem de şimdilik bunu geçelim diyor ve birkaç yıl önce Enerji Bakanı'nın bazı cümlelerini aktarıyorum. Bakan Fatih Dönmez demiş ki

"Bor madenini hammadde olarak değil yüksek katma değerli ürün olarak ihraç edeceğiz. Bor Türkiye'nin yüksek katma değerli ürün ihracatında başı çekebilir. Şu anda 110 ülkeye bor ihraç ediyoruz. Bazı ürünlerde bu katma değer 250, bazılarında 500 katlık bir değer yaratıyor. Savunma sanayi bu alanda öncü alanımız olacak."

Bu sözlerden çıkan sonuca göre, oto için bor zor görünüyor! Belki de yanılır ve sevinirim. Çünkü Bakan, sözlerinin devamında temizlik sektörüne çevirmiş dikkatleri... Gelişmeler zaten bu gerçeği doğruluyor. TV reklamlarında sıkça görüyoruz Boron reklamını. Bir de bor madenli yatak çıktı karşımıza... Bunun nedenini anlamak için Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi eski Başkanı Ali Uluşahin'e kulak verdim. "Niye böyle bir şey yapılmış anlayamadım. Temizlik malzemesi olabilir ... Çünkü beyazlatıcı özelliği var."

Aslında benim önemli sorum, bor madeni konusunda şehir efsanesi gibi yıllar önce duyduğum kısıtlamaydı. Türkiye boru çıkarıyor ama mamul ya da yarı mamul ürün yaparak satamıyor. Böyle bir şey yokmuş. Uluşahin, ülkemizde bilgi ve tecrübenin mevcut olduğunu, böyle bir kota olmadığını ama çeşitli şekillerde, Türkiye'de kurulu yabancı ortaklı şirketlerin gayreti ile (!) bordan mamul mal üretiminin engellendiğini söylüyor . Aynı konuda Maden Mühendisleri Odası Bursa eski İl Temsilcisi Atlıhan Öge de çirkin bir propaganda yapılarak "cinsel gücü azaltıcı etkisi var" yalanının ortaya atıldığını belirtiyor.

Öge, İTÜ'de bor için önemli birkaç projenin olduğunu, bunların teknoloji alanında büyük fayda sağlayacağına dikkati çekerken, otomobilde uygulanabilirse yakıt masrafının çok aşağılara düşeceğine dikkat çekiyor.

Ben ne söylüyorum; çaremiz ve hazinemiz bor, oto ve diğer alanlarda kullanmamız zor!