Bursa
Açık
31.5°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Bursaspor'da umut var ama para belirsiz

12 Ocak 2020 Pazar, 22:11

Konu Bursaspor olunca, hemen herkesin bir duyumu, bir görüşü ve şiddetli bir öfkesi vardır. Bu öfke kimi zaman gönül verdiği takımın futbolcularına duyulur, çoğu kez rakip kulüpler ve futbolu yönetenler de bundan nasibini alır!

Ama, başarı ve başarısızlıktaki nedenler, bunun sorumlularının payı ve sonrası için öneri faslı hep es geçilir.

Sadece ve sadece, iki üç kişi bir araya geldiğinde koyu bir sohbetin konusu olması yeter bizim futbol sevdalılarına...

Öfkenin bile tadı vardır... Sevgi ise sınırsızdır. Ölümüne gidilir deplasmanlara... Gerçekleri arada bir anlatan çıktığında da, bu kez ona kin kusulur.

Tamam; bu kadar ısınma turundan sonra müsabakaya geçelim dediğinizi duyuyorum! Bundan sonra kestirmeden gideceğim.

Örneğin; Bursaspor'un silinen üç puanı için birkaç hafta önce sanki af çıkacak gibi bir durum oluşmuştu. İşin aslı neydi, biliyor musunuz?

İstanbul efendisi kulüplerin, futbol bütçelerinden yaptıkları harcama, gelmiş limite dayanmıştı. Limiti aşmanın oranı da yüzde 30'du. Futbolun patronu Nihat Özdemir bir anda "bu limit aşma payını yüzde 40'a çıkarıyoruz" gibi bir laf söyledi ama kısa süre sonra da çark etti!

Çünkü daha önce puanı silinen birkaç kulübün (bunun içinde Bursaspor da vardı) puanlarını iade etmek gibi abuk bir sonuç çıkacaktı.

Bu nedenle, borçlanma limitinin aşılması yüzde otuzda kaldı.Üstelik, bu yıl şampiyonluk şanslarını azaltan üç İstanbullu kulüp, bıkmadı bir kez daha transfer yapabilmek için limitin değişmesini talep etti. Ama bir kez daha reddedildi.

İyi güzel, bunu neden hatırlattım, sorun bakayım...

Futbolun patronu Nihat Özdemir, bu mevkiye nasıl ve kimin desteği ile geldi? Biraz düşünün bulursunuz. TFF başkanlığı sanki bir durak, daha önce iş dünyasında beceri gösteriyorsunuz, mükafatını alıyorsunuz, sonra futbolun patronluğundan sonra yine iş dünyasına dönüyorsunuz. Bildiğiniz, ya da bilemediğiniz gibi Özdemir, Bursa ve çevresine elektrik dağıtımını yapan şirket Limak Uludağ'ın da patronu... Bu durum Bursaspor'u şanslı yapıyor sanki!

Bakarsınız, yardım kampanyası için, önemli bir kamu kurumunu devreye sokabilir; konumu nedeniyle bizzat kendi kurumlarından yardım yapamayabilir çünkü... Bakalım destek istenebilir mi, istenirse bu yardım gelebilir mi Acaba yanlış bir şey mi söyledim, galiba yazdığımdan pişmanlık duyacağım neredeyse. Taraftar bazen "Bursa'da kazanan Bursaspor'u destekleyerek borcunu ödesin" diyerek iş dünyasına sitem ediyor ya, işte buradan hareket ettim. Servet düşmanlığı yaptığımı falan sanmayın, sadece bilgilendiriyorum. Şimdi de içeriye bir bakalım...

TAKIM GENÇLER İLE KIPIRDANIYOR

İbrahim Üzülmez geldi ve biraz fark yarattı takımda... Örneğin orta alanda biraz daha yaratıcılık gelişti. Bu arada cafcaflı parasal destek kampanyaları başladı ama nasıl gidiyor, en azından ben bilmiyorum. Oysa transfer için sayılı günler var..."Onun da kolayı var canım" diyecektir, kulüp yöneticileri... Çünkü yöntem belli... Ülkenin önde gelen menajerlerinden birine yetkiyi teslim edersiniz, size teknik adamı da, futbolcuyu da anında bulur. Alttan yetişen gençlerin, menajerlik yetkilerini de aynı şahsa devrettirirsiniz, sonra da transfer için ballı börekli turlara çıkarsınız. Bu yöntem yıllarca uygulanmadı mı, duyduğuma ve sözüne inandığım bir kardeşime göre de şimdi ve mecburen bu yöntem uygulanıyormuş. Bu arada güzel rastlantılar da yaşanıyor transferde...

Örneğin, teknik direktör de, yeni transfer Serdar Özkan da aynı kanaldan transfer edilmiş... Daha da ilginci, belki de isabetli olanı, Serdar Özkan, Üzülmez'in Beşiktaş'tan takım arkadaşı. Selçuk Şahin ile de Gençlerbirliği'nde çalıştı sanırım...

Böyle olunca, egemenlerin ipi Üzülmez'in eline geçiyor!

Futbolun doğası böyle... Diyelim ki, istenen kanat oyuncular ve sol bek alındı, diyelim ki, Süper Lig'e çıkıldı, iş bitecek mi?

Şimdiden üst lig için bir iskelet oluşmazsa, sonuç yine aynı olmaz mı?

Oysa, Trabzonspor hazırlık maçında izlediğim ve umutlandığım, bir çoğu yetenekli, hemen hepsi istekli o gençlerimizin potansiyeli arttırılmaz, pansuman önlemler ve para dışında hedefi kalmamış yaşlı oyunculara ağırlık verilirse, önce Bursa'ya, sonra Bursaspor'a ve geleceğimiz diyeceğimiz o gençlere yazık olmayacak mı?

Böyle bir olumsuzlukta "İbrahim Üzülmez" ama biz üzülürüz.