Bursa
Açık
30.7°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

BursaRay'ın ilk seferi ve aklıma takılanlar

24 Aralık 2019 Salı, 23:50

Tarihini bir anda hatırlamam çok zor... Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser, Bursa için tarihi bir anı birlikte yaşamak için biz gazetecileri davet etmişti... Hangi tarih diye kendime sordum, ama bulamadım, bu kez internette aradım, 23 Nisan 2002 tarihi belirtilmiş. Geniş bir kadro ile yaptığımız ilk gezinin mi, yoksa tarifelinin başlangıcı mı bilemiyorum. Önemli değil, önemli olan Bursa'nın böyle yeni bir ulaşım modeline sahip olmasıydı.

Aklımda kalanlar genellikle espriler olmuştu. Ayakta yolculuk yapıyorduk, yanıbaşımda Osmangazi Belediye Başkanı Hilmi Şensoy ile Yıldırım Belediye Başkanı Ramazan Altunöz dikiliyordu. Sanırım 1 No.lu hattaydık. Mudanya yoluna girdik ve "İlk durak Karaman" anonsu yapıldı.

Şensoy, Altunöz'e dönerek "Senin memleketine geldik, istersen inebilirsin" diye takıldı Ramazan Başkan'a... O da tepki vermedi ama gülüşmeler arasında yolumuza devam ettik.

Seferlerin başladığı günlerde Başkan Bilenser'in personel şapkası ile verdiği pozu da hatırlıyorum. Doğal olarak çok mutluydu.

Oysa kim bilir kaç kişinin emeği geçmişti o güne gelene kadar... Sonraki dönemlerde diğer başkanların da yeni hatları eklediğini gördük, yaşadık.

Aradan neredeyse 18 yıl geçmiş... Hiç farkında olmadık ve bu yeni ulaşım modelinin konforunu yaşadık.

Üzerine çok konuştuk; başkanlar dönemlerinde bitsin diye, hattı yer üstünden geçirdiler, doğal olarak sert eleştiriler yaptık...

Düşünemediğimiz bir şey de vardı. Bu proje gerçekleşinceye kadar kaç başkan, kaç yönetici gelip geçmişti? Hiçbirinden de "bu eseri kazandırdık" cümlesini en azından ben duymadım. Oysa belediye hizmetleri genellikle, ihtiyaçlara cevap vermek için yapılır. Asıl amaç budur. Arkamdan eser bırakayım düşüncesi ikinci planda kalır.

Uzattım ve şimdi toparlıyorum... Bu ulaşım sistemini başlatan ve geliştiren, Ekrem Barışık, Teoman Özalp, Erdem Saker, Erdoğan Bilenser, Hikmet Şahin ve Recep Altepe'ye en azından teşekkür etmek de bizim borcumuz.

En azından benim görevim, çünkü neredeyse tüm ulaşımımı BursaRay ile yapıyorum. Ve şimdi burada duruyor bir garip projeye değinmeye çalışıyorum.

O da Kent Meydanı-Terminal güzergâhı için düşünülen "tramvay" hattı.

İstanbul yolunun ortasına hançer gibi saplanan ve yarım kalmış bir proje...

Bu önemli arterin durumu gerçekten düşündürücü. Aynen bataklığa giren, ama çıkmak istedikçe gittikçe batan bir insan çaresizliğindeki bir proje...

Anladığım kadarıyla, bitirebilmek için yeterli finans kaynağı bulunamıyor. Çalışma arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin milyar avrolar tutan borcu bulunuyor. Genel bütçeden buraya destek ihtimali de görünmüyor. İktidarın elindeki en büyük kent olmasına karşın Hükümet'in de bu işi bitirmeye yanaşmayacağı kanaati taşıyorum. Geriye tek bir çare kalıyor.

O da projenin iptali. Bu sonucu, eski dönem başkanlarından Erdem Saker'den de duyduğum için sanırım ağırlık bu çareye kayacak!

Son yıllarda büyük projelere küskün yerel yönetimler, tepkisiz bir görüntü çizen Bursalılar ve eleştiriden uzak kalmaya çalışan haberci ve yorumcular nedeniyle bu tür konuların gündeme gelmeyişini de doğal karşılıyorum!

Acı ama gerçek böyle.