Bursa
Açık
32.2°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Bursalı futbol antrenörlerine çağrımdır..!

08 Mart 2020 Pazar, 23:00

Spor yazarlığı ve yorumculuğu yaparken çok dikkat ettiğim iki husus var. Birincisi, maç yorumu yaparken karşılaşmayı naklen anlatmam, sadece görüşümü belirtir, hata ve olumlu gelişmelerin altını çizerim.

İkincisine gelince...Gazetecilik öncesi futbol antrenörlüğünü profesyonel biçimde yaptım. Bu nedenle, maç tartışmalarına iki şapkalı katıldığımdan, gazetecilere, antrenörün ruh hali ve düşüncelerini, antrenörlere de gazetecilerin neleri dikkate aldığın anlatmaya çalıştım bu güne değin...

Pişman mıyım? Tabii ki hayır. Ama Bursaspor özelinde ve ülke genelinde son haftalardaki gelişmelere bakınca, bu duyarlı sayılabilecek tutumumdan vazgeçmek zorunda kaldım. Örneğin TFF 1.Lig'deki rakiplere bir bakalım. Sezona Giresun'da ve çok deneyimli kadroyla giren Erkan Sözeri, dört hafta dayanabiliyor ve soluğu Erzurum'da alıyor. Takımının durumu da meydanda, ikinci sırada... Son iki sezon iki takımı Süper Lig'e taşıyan Mehmet Altıparmak Akhisar'da başarısız bulunuyor ama gittiği kulüp ligin lideri Hatayspor...

Geçtiğimiz haftaya kadar ikincilik ve hattâ liderlik şansını kovalayan Uğur Tütüneker oyundan çıkardığı Volkan ile tartıştığı veya hakaret ettiği gerekçesiyle görevine son veriliyor, aradan birkaç saat geçmeden yerine bu sezon Karagümrük'te dört maça çıkan Cüneyt Dumlupınar getiriliyor.

Bu değişimleri kim, hangi değerlendirmeyle ve ne amaçla yapıyor. Sanki antrenörlerle oynayan gizli eller var ! Bunlar kimdir, ehliyetleri nedir? Bu kadar önemli ve parasal değerler açısından devasa bütçe gerektiren bir konuda, bir sözleri ile bu değişimler nasıl yapılıyor? Bir tahminim var ama elimde somut gelişmeler ve deliller yok ! O zaman belki diye başlayan bir cümle kurup devamında " aynı anda birkaç kulübe, antrenör ve oyuncu getiren aracı kurum ve kişiler" diye bitirebilirim. Eğer bu doğruysa, kimse ortaya çıkıp, "ben kulüp başkanıyım, futbolcu ve teknik adamdan anlarım, kendime göre de başarılıyım" demesin. Demesin ki, binlerce kişiyi de aldatmasın!

Ortaya söylüyorum. Kendine güvenen veya bu cümleyi beğenen buyursun alsın.

Bence, önce bu kısır döngüye kafa yoralım. Sonra da kendi takımımızın bize çektirdiği çileyi gündeme taşırız. Yani Bursaspor için birkaç kelam ederiz.

Son söyleyeceğimi ilk kez ve bu denli kesin bir ifadeyle, iddialı söylüyorum:

" Eyyy Bursalı futbol antrenörü kardeşlerim...Sakın ola Bursaspor'u aklınızdan geçirmeyin! Hem yanarsınız, hem de Bursa futbol antrenörlüğünü ayaklar altına alırsınız. TÜFAD'ın ilk şubesi, yurt dışında eğitim alan ilk antrenörlerden bazılarının mensup olduğu kent Bursa, bu alanda bu denli küçük düşürülmemeli." .

Neden bunları söyleme gereği duydum... Çünkü herkesin ağzında birkaç isim dolaşıyor...Yakından görseler tanımayacakları kişileri, karşımıza bu işin uzmanı diye çıkarıyorlar. Hattâ diplomasız cesur cahilleri bile önermekten geri durmuyorlar. Hadi onlar olayları tribünden ve uzaktan izliyor. Bu işin içine giren ve kendini futbol uzmanı sanan gafillere ne demeli? Biraz kafa yorun da işin gerçeğini anlayın. Yaygın TV kanallarının ekranlarında, spor programı diye "maskaralık örnekleri" verenlerin cümlelerine sakın kanmayın.Ülkenin önemli bir kulübü teknik direktörünü görevden uzaklaştırıp geçici olarak takımın başına getirdiği, aslında işin gerçek kahramanı olan antrenörün eğitim ve kariyerini küçümseyen sözlerle tahkir eden futbol simsarlarına kulak asmayın. İsterseniz dinleyin o sizin bileceğiniz bir iş! Beni ilgilendiren, 40 yıldan beri üyesi olduğum derneğimin de üyeleri içindeki Bursalı antrenörlere reva görülen ilgisizlik ve muamele ! Gerisi vız gelir.

Ancak 23 Nisan'da birkaç saatliğine başkanlık koltuğuna oturacak kadar kariyeri olanlar futbol kulüplerinde göreve gelirse, teknik adam diye palyaço kılıklı tipler de Bursaspor örneğinde olduğu gibi yedek kulübesine oturtulmak istenir. Bu kadar keskin yorumumun nedenini de İstanbulspor maçında gördüklerime bağlıyorum. Bu takım bırakın iyi oynamayı, iyi koşmayı bile beceremiyor. Koşmaya çalışanlar da maçın sonun getiremeden sakatlanıyor ! Rakibi ekarte etme becerisine sahip bir tek oyuncusu olan ( o da tek golü yaptı) bu takımın başarılı olarak Süper Lig'e yükseleceğine nasıl inanayım..!

Bu gerçek ortada dururken, Ahmet oynamış, Mehmet oynamış, hakem yanlış yapmış gibi bahaneler bizi tatmin etmez.

Son cümlem yine başlıktaki gibi olacak...

Bursalı futbol antrenörleri, sevgili kardeşlerim, ne olur Bursaspor'u falan düşlemeyin, ne zaman diplomalarınız ve deneyimlerinizin kıymeti bilinir, bu kez güçlü olarak sahneye çıkarsınız.