Bursa
Açık
21.4°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Bursa siyasetinde kısa bir tur

14 Aralık 2019 Cumartesi, 00:25

Yaygın yayın yapan TV haber kanallarında hemen her gece müthiş tartışmaları görmek mümkün. Genellikle de iktidar ve muhalefet görüşlerini taşıyan, akademisyen, gazeteci, araştırmacı konuklar çok revaçta!

Bu tartışmalı, bol gerilimli programların birinde CHP'nin son genel seçimde ön seçim yaptırmadığı konu oldu. Savunucular tarafından İktidar Partisi'ne yönelik olarak "Sizin desteklediğiniz partinin tüzüğünde ön seçim maddesi bile yok" dendi ve ardından kızılca kıyamet koptu.

Sözler kesildi, moderatör araya girerek çok sayıda uyarı da bulundu falan...

Genel politikada bunlar var da, yerel de yok mu?

Hiçbir konuşmacı ya da adaylar, plan program gibi mecralara hiç girmiyor. Varsa yoksa "delege seçimi" ya da adayların güç birliği.

Bunların doğal olarak en fazla yaşandığı parti de CHP... 2015 genel seçimi öncesi milletvekili adaylarını belirlemek için "ön seçim" sandığına kıvançla gittiğimizi unutamıyorum.

Sonuç; 5 adayın Meclis'e girdiği bu seçim döneminde vekillerimizin belirlenmesinde direkt rol almadık mı?

Az da olsa demokratik bu yöntemden yeteri kazancı sağlamadık mı?

Sağladık tamam... Yeterli mi? İşte o tartışılır. Karşınıza blok oylar, hemşeri dayanışması veya mezhep birliği gibi argümanlar çıkıveriyor. Bu tür özelliklere sahip adaylar bir anda sonuca gidiyor.

Neyse şimdilik konumuz bu değil.

İşin heyecanlı ve aktüel tarafına bir bakalım. Yerel siyaseti en derin yerinden izleyen arkadaşlarım gibi ben de küçük bir analiz yapmak istedim.

Şu satırları sizler okuduğunuzda, CHP Osmangazi İlçe Yönetim seçimi belki de sonuçlanmış olacak.

Dün akşam saatlerinde, bir dönem birlikte ilçe yönetiminde çalıştığımız Zeynel Kirte ile kısa bir görüşmem oldu, başarılar diledim. O da son durum özetledi...

O'na göre yarışta güçlü görünen üç liste olabilirmiş. Cengiz Çelikten ile mevcut başkan Mete Akyolcular listesi önemliymiş. Raşit Gürbüz ile birleşerek oluşturdukları liste de, yarışta sonuna kadar varmış. Kirte, sonuç için "ya az farkla kazanırız, ya da aynı biçimde kazanırlar" gibi bir ifade kullandı.

Doğal olarak bir liste galip çıkacak yarıştan...

Bence önemli olan bundan sonraki genel ve yerel seçimler... Özellikle 31 Mart 2018 yerel seçiminde, konjonktürün getirdiği avantaj ile kazanılan 1999 seçimlerinde sonra ilk kez İktidar'ı zorlayan bir yarış yapıldı Bursa'da...

Tüm ilçeler ve il seçiminde yarışan gruplar, genel ve yerel seçim ortamında birlikte olamazlar ise ne üyenin, ne de yönetim yarışının anlamı kalır.

Genel eğilim, kaybeden grupların bir köşeye çekilip, kazananları izlemesi yönünde beliriyor. Kazanma şansının bu denli arttığı bir dönemde, özellikle CHP yönetimlerinin, Bursa'ya kendilerini kabul ettirmesi kaçınılmaz olacaktır.

Bunun formülü kimdedir bilemem. Bilsem yıllar önce denediğim siyaset yapma yolunu başarı ile tamamlardım.

Kendine güvenen, parti bütünlüğü için kişisel hırslarını bir kenara itecek kadar demokrat olan isimlere gerek var.

Dilerim, genç kuşak, sorunların farkında olur ve çözüm için kafa yorar.

Bu yaklaşım tüm partilerde oluştuğunda yarış daha da anlam kazanır.

Ne diyelim; iyi olan kazansın.