Bursa
Açık
32.3°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Bursa sanayisi salgına 'dur' diyor

19 Mayıs 2020 Salı, 18:04

Daha önce de değinmiştim bu sütunlardan, salgına dair Dünya ve Türkiye genelinden haber alıyoruz. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, günde iki kez bilgilendirme yapıyor biz basın kartı olanlara... İyi güzel de, yaşadığımız kent ile ilgili hiçbir bilgimiz yok. Bu nedenle, izin zamanlarında bile çıkmak istemiyoruz dışarıya... Bu düşünce içindeyken bir haber gözüm çarptı, Bursa Valiliği açıklama yapmış. Hemen inceledim merakla... Bilgi bize miydi, yoksa Cumhurbaşkanlığı makamına mı, pek de anlayamadım.

Çünkü haber şöyleydi: "Cumhurbaşkanlığı tarafından gönderilen kolonya ve maske paketi, 287 bin 392 Bursalı'ya ulaşmıştır."

Teşekkür ettim içimden, bu kadar bilgi bile almayabilirdik dedim yine de...

Bu haberi görmeden kısa süre önce, virüs ve salgın konusunda yetkin bir bilim insanı ile konuşmuştum. Çünkü bu illetten ne zaman tam olarak kurtulacaktık bilmiyordum. Söze "en iyimser tablo 1,5 yıl" diyerek başladı. Ardından bir önemli soru daha yönelterek, yapılan testlerin ne anlama geldiğini, bizim gibi evde oturarak enfekte olmayanları, bir süre sonra kontrollü normale dönüldüğünde (uzmanlar bu cümleyi kullanıyor) sokakta bizi bekleyen tehlike neydi? Sizin yerinize ben sormuş oldum. O da anlattı. PCR testi, şüphelide hastalık var mı onu arar bulurmuş ve bu, kolay olan test şekliymiş. Asıl önemli olan antikor testi yaptırmakmış. Bu testin sonunda, kişinin virüs hikayesi tam olarak ortaya konuyormuş. Daha önce hastalandı mı, tam olarak iyileşti mi, bulaş ihtimali var mı gibi soruların yanıtını veriyormuş bu test... Doğal olarak "ülkemizde bu yaygın olarak yapılıyor mu?" dedim, ama "hayır" yanıtını aldım. Siz olsanız ne yaparsınız bu durumda...

Bekleyin bitmedi; bilim insanı ve uzman arkadaşım "salgınla ilgili gerçek rakamları, Bilim Kurulu üyeleri bile tam olarak bilmiyor ve sorup öğrenemiyorlar. Çünkü yanılmıyorsam, gizlilik belgesi imzalatılmış!"

Bu işten bir şey anladınız mı ?

Neyse, sıkıntılı tarafları geçelim ve Bursa'dan ve bizi hafifçe serinletecek gelişmelerden söz edelim.

Örneğin imalat sanayinde çalışan dev fabrikalardaki duruma bir örnek...

Baş temsilciden aldım bilgiyi... Robert Bosch fabrikalarının çalışanları, servislere sosyal mesafeye uygun biniyor, iş yerine girişte ateşleri ölçülüyor ve yine mesafeyi koruyarak tezgahın başına geçiyormuş. Bu iş yerlerindeki toplam 8 bin çalışandan bin kadarı kronik hastalıkları nedeniyle evde dinleniyormuş. Diğerleri de "kısa çalışma" metodu ile siparişlere yetişiyormuş. Üstelik bu fabrikalardan birinde test kiti bile üretilmeye başlanmış. Maske zaten üretiliyormuş... Yani kendi çalışanına gerekli olan koruma yapılıyormuş. Bu çalışma ve uygulamaları da başından beri yetkili sendika Türk-Metal gözlemliyormuş. İşte örgütlü emekçiler, işte kurumsal firmalar...Gerisi yalan!

BTSO TEST VE TEKNOLOJİ ATAĞINDA

Önce Ankara Sanayi Odası'nın çalışmasını duydum ekranda... Sanayide çalışanlara test uygulaması için hareket geçmişler. Bursa'da ne oluyor diye merak ettim ve şansıma da bir hareket varmış öğrendim.

BTSO sanayi kuruluşlarına böyle bir çağrıda bulunmuş:

"BTSO, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB), Sağlık Bakanlığı, Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliği ile Organize Sanayi Bölgelerimizde yer alan firmalarımızdaki çalışanlarımıza Koronavirüs (Covid-19) test tanı taraması yapılması ile ilgili çalışmalar son aşamasına gelmiştir."

Test yapılmasını isteyen kuruluşlara da başvuru tarihi verilmiş. İsteyen firmalara bu uygulama yapılacakmış. Bu arada BTSO kendi kuruluşu olan BUTGEM'de maske de üretiyormuş ve hediyesi 1 liraymış.

Bunlar salgınla savaşa karşı önemli önlemler...

Bir de sonrası var bu belanın. İşte ona dair bir çalışma planlanmış. Onu da, haber sitemiz enbursa.com da gördüm.

"Oda olarak Bursa sanayisini dünyadaki yeni nesil sanayi anlayışına uygun şekilde yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli bir yapıya kavuşturmayı hedeflediklerini kaydeden BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, Model Fabrika projemiz, bu alanda attığımız en önemli adımlardan biri." demiş.

Bu ne anlam geliyor, Bursa'nın dört bir yanına sanayi bölgeleri kurma amacıyla, verimli arazileri kapatmanın devri kapanıyor sanırım!

Bundan böyle, az ama, katma değeri yüksek ürünlerle daha fazla döviz kazanmak gerçekleşir de, virüsün yıkımını böylece unuturuz.