Bursa
Açık
31.5°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Bursa'da dengeler değişiyor!..

03 Mart 2020 Salı, 22:55

Yaklaşık üç ay önce ilk yazılarımdan birinde belirtmiştim; Bursa'da bir dönem kapanıyor diye... 1980 sonrası, gazeteler ve ardından medyalar üzerinden yaşanan rekabet, Küçük Bab-ı Ali'yi yaratmıştı. Yani İstanbul'un önemli ölçüde benzeri bir basın-yayın ortamı oluşmuştu. Bir ara dört ofset günlük gazete, ardından özel radyolar ve iki büyük medya, Bursa'daki dengeleri elinde tutanların uhdesindeydi.

Aslında o yıllarda yapılan rekabet ve mücadele, medya öncesinden geliyordu. Bursaspor, BTSO ve siyasetteki rekabet, bu alanların egemenleri tarafından medyaya taşınmıştı. BTSO, 70'lerin başından itibaren son yıllara kadar Sönmez ailesinin egemenliğindeydi. Bursaspor'daki etkinlik ise 70'lerin ikinci yarısından sonra yaklaşık 10 yıllık bir süreçte Şankaya-Çağlar ailesi tarafından elde tutuluyordu.

12 Eylül sonrası yerel ve genel siyasetteki tablo, yeni isimlerle kurulan, ama eskilerin devamı partiler ve yeni oluşumlardan dolayı çeşitlenmişti. Bu genişleme gazete ile medya rekabeti paralel yürüdü. MDP'den Meclis'e girmeye çalışan rahmetli Ali Osman Sönmez ve Mümin Gençoğlu, liste dışında kalınca geriye Bursaspor ve siyaset kalmıştı. Gençoğlu, erken davranarak eski Hakimiyet Gazetesi'ni satın aldı ve ona yeni bir vizyon kazandırdı. Bu arada, Bal-Göç oluştu. Ardından Gençoğlu ailesi ANAP radarına girdi ve yeni bir rekabet ortamı doğdu. Aynı süreçte beklenmedik bir çıkışla spor ve sanayi alanında tanınan isim Nail Yenice önemli bir hamle yaparak, Uludağ Gazetesi'ni çıkardı. Onun eğilimi de MHP yönündeydi. Spor, sanayi derken rekabet alanı gazetelere doğru kayıyordu. Günaydın Grubu ve Armağan Gerçeksi ortaklığı ile 1974'ten beri yaşamını sürdüren Bursa Hakimiyet, artık eski etkinliğinde değildi. Rakipler oluşmuştu. Kendine BTSO dışında siyaset sahnesini de rekabet alanı olarak seçen Ali Osman Sönmez, bir anda Bursa Hakimiyet'e talip oldu ve aldı. Buna karşın bir gecede gazetenin neredeyse tüm kadrosu boşaltılarak, henüz adı konulmamış bir mecraya transfer oluyordu. Bu hareket, rekabeti iyice körüklerken 1987 yılında Çağlar'ın Olay gazetesini doğurdu. Rekabet artık BTSO ve Bursaspor cephelerinden, medya haline dönüşen yayıncılığa ve siyasete kaymıştı. Gençoğlu grubu ile Uludağ Gazetesi bu rekabetin biraz dışında kaldı. Buna karşın Mümin Gençoğlu, ANAP milletvekili olarak siyasi amacını bir süre sonra gerçekleştirdi. Ali Osman Sönmez de Cavit Çağlar'ın, en önde gelen isim olduğu DYP'den milletvekili olmayı başardı.

Bu tatlı rekabet önce BTSO, ardından Bursaspor, 80'lerden sonra da yazılı basında sürerken, sahne artık siyaset için kuruluyordu. Bu alanda Nail Yenice dışında herkes alacağını almıştı. Yıllar yılları kovaladı, diğerlerinin giderek teslim olduğu yayıncılıkta, sahada sadece Olay ve Sönmez medyaları kaldı.

Zaman su gibi akıp geçti, bir zamanlar iki medyada toplam bin kişinin üzerinde çalışan varken, 2020'yi idrak ettiğimiz şu günlerde, her iki grubun çalışan toplamı sadece yüz küsur ile ifade edilirken, küçük gazeteler ve internet üzerinden yayın yapan yeni mecralar devrede... Sönmez Medya eski yerinde mütevazı biçimde yayınını sürdürürken, Olay Medya kendi yapısına göre iyice içine kapandı ve son hamlesini de yaptı.

Söylentiler doğruysa kısa süre sonra bu orta ölçekli ekip, başka bir mekâna taşınacak... Yani kılıçlar toprağa gömüldü, rekabet sona erdi!

Aslında yaşanan değişim medyalarda değildi. Son yıllarda üstüne basa basa söylediğim gibi "Bursa'da bir devir kapanıyordu."

...Ve bu kadim kent şimdi yeni egemenlerinin sahne almasını bekliyor!