Bursa
Açık
31.1°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Bursa 16 Covid 19'a karşı!..

11 Haziran 2020 Perşembe, 22:06

Günümüzde en fazla ilgilendiğimiz kurum Sağlık Bakanlığı... Haklıyız, çünkü yaşamımız veya gelecekteki yaşam kalitemizi ilgilendiriyor. Çünkü bu salgın hastalık geçse bile vücutta kesinlikle araz bırakıyor. Hekimler böyle söylüyor.

Hemen her akşam, uykudan önce masalını beklediğimiz gibi geçmişin çocukları bizler, kayıp sayımız kaç, yeni vaka var mı, iyileşenlerin oranı nedir gibi soruların yanıtını, yeşil bir tablodan öğreniyoruz.

Ama veriler tüm ülke genelinden... Sokağa çıkabildiğim saatlerde sadece kendi şehrimde olabileceğimden, bulunduğum noktanın salgın riskini bana kim söyleyecek? Cevabı olan lütfen esirgemesin! Ben neden meraklıyım bu konuda onu da bilemiyorum. En son edindiğim rakam 160 kaybımızın olduğuydu. Önceki gece bunları düşünürken, TV kanallarında Anadolu turuna çıktım.

Biri ilgimi çekti. Erzurum'un bir yerel kanalında üç aşık atışıyor... Konu da usule uygun biçimde "corona" tabii... Ne dediklerini anlamaya çalıştım, bu virüsün insanı nasıl değiştirdiğine dem vuruyorlardı! Pek de olumlu bir şey söyleyemediler doğaçlama yaparken... Neyse yine konumuza dönelim...

Halk sağlığı uzmanı hekim arkadaşıma, her zamanki gibi kendi endişelerimi ilettim ve merakla soruyu sordum.

"Bursa'daki kayıp sayısı kaç oldu?"

Cevap beklediğim gibi...

"Biz TTB İzleme Komitesi'nde olmamıza karşın illerdeki durumu gizliyorlar. En son 160'ta kalmıştık. Ölümlerde patlama yok ama gözle görülür bir artış var. Mezarlık kayıtları böyle diyor."

Bu satırları karalarken, mola vermiştim. Bizim sitedeki bir haber ile irkildim. Meslektaşım Namık Göz sormuş, Bursa Valisi yanıtlamış "yeni verilere göre pozitif vaka sayısı yüzde 50'lik artış gösterdi. Bunun da yüzde 50'si Yıldırım'da." Yıldırım çarpmışa döndüm! Bursa rakamlarını, şöyle böyle de olsa öğrenmek istediğimi nasıl anlıyorlar ki? Anlayamadım!

Günlerdir kimse sormamış demek ki...

Bu bilgileri alınca sokağa çıkıp, pazara uğramayı, bankamatikte işlem yapmayı, hekiminize giderek ilaç yazdırmayı göze alabilir misiniz?

Bir de şu şart var; hava kararmadan eve gireceksiniz (izin saat 20.00'ye kadar). Herhalde karanlıkta kaybolmayalım diye bu koşulu koydular! Ya da bir istatistik yaptılar da, gece yaşamına kendini kaptıran, bin 500 ile 2 bin 500 lira emeklilik maaşı alan bu grup olsa gerek! Belki de deniz kıyısında tatile giden "kıdemli vatandaş" gece denize girip yüzmesin diye de olabilir!

Biraz yüzünüz gülsün isterken, lafı uzattığımın farkındayım, sadede geleyim.

OSB çalışanlarına test projesi yapılamadı

Bir süre önce bu satırlarda dile getirmiştim. BTSO yönetiminin girişimi ile ilgili bakanlıkla temas sonucu, isteyen sanayi ve ticaret kuruluşları, çalışanları için test yaptırabilecekti. Çok gelişmiş, kurumsal niteliği üst düzeydeki büyük kuruluşların bu yönde olanakları yeterli ve önlemleri geçerli olduğu için talepte bulunmamış. Ama edindiğim bilgiye göre, bir sanayi bölgesinde bir gün içinde 12 bin kişilik talep yapılmış. Sonuç, BTSO ile "Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı" konuşmuş, ama mutabakata varamamış. Galiba işin içine "test ücreti ne olacak, kim karşılayacak?" gibi gayet insani ve duygusal bir sorun girmiş! Bu arada, örneklerin analizini yapacak ve bu kapasiteye sahip laboratuvar eksiği de ortaya çıkmış. İhtimal odur ki, bu laboratuvarı kim yaptırsın sorusu da havada kalmış olabilir. Bu da, Bursa gibi bir kentin varlık içindeki yokluğunu gösteren bir gerçek...

Merak ettim, "Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı" konusunda da bilgi aldım. 2015'te, Üniversite-Sanayi işbirliği ile "bilgi üretmek" amacıyla oluşturulmuş bir kurum... Bu güne değin ne tür bilgiler üretmiş, henüz bilmiyoruz...Bu da dağarcığımızda bulunsun.

Gerçekleşemeyen test projesinde çıkan sonuca gelince... Antikor testini bile içermesi muhtemel bu proje ile ve binlerce emekçimiz sayesinde Bursa'nın Covid 19 raporu ortaya çıkacak, enfekte sayısını öğrenebilecektik. Böylece, sokağa çıkma konusundaki riskin oranını, bulaş olasılığını görmüş olacaktık. Şimdiden, itiraz sorusunu kafanızda yazdığınızı düşünerek ben sizden önce davranıyor ve size soruyu soruyorum?

"Ankara ve Kocaeli (buna İstanbul da denebilir) bu işi nasıl başardı acaba?"

Hafifletici bir nedeni de ben sunayım isterseniz... Sağlık Bakanlığı TÜİK aracılığıyla Türkiye genelinde 153 bin haneyi belirleyerek, geniş kapsamlı ve antikor testi de dahil bir çalışma yapacak. Bu sayede Türkiye'nin enfekte sayısı ortaya çıkacak. Yani "toplumsal bağışıklık" konusunda bilgi edinilecek.

Bu proje Bursa'yı da etkilemiş olabilir diyeyim de kimsenin canı sıkılmasın!

Bu konuyu anlamlandırabilmek amacıyla Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel'e kulak verelim istedim. Yamanel, normalleşme sürecinin yanlış anlaşıldığını belirterek, "Bundan sonra kontrollü bir sosyal hayatımız olacak. Global anlamda bağışıklık sağlanana ya da virüsün aşısı bulunana kadar maske takmak, sosyal mesafe kuralına uymak, el hijyenine dikkat etmek ve mümkün olduğu kadar da kalabalık oluşturmamak hayati önem taşıyor. Aksi halde 2. dalga kaçınılmaz olur."