Bursa
Açık
20.2°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Bu ÇEK gerçek!

05 Mart 2020 Perşembe, 23:16

Doksanların başındayız... Olay Gazetesi'ndeki ilk yıllarım. Yeni bir oluşum için meslektaşlarımın heyecanını fark ettim. Bu arada gülümsüyorlardı. Merakım giderek arttı. Genç bir meslektaşım gülüşünü gizlemeye çalışarak "... abi bu kooperatif evleri ne zaman teslim edecek diye soruyor. Gerçeği anlatınca biraz bozuldu. Adam aslında haklı. Kooperatif denilince ilk akla gelen yapılar oluyor."

Arkadaşların hepsinde daha gür sesli bir gülüş koptu gitti.

Az sonra ben de gerçeği öğrendim. Bursalı bir grup eğitim gönüllüsü aydın bir araya gelmişler ve Çağdaş Eğitim Kooperatifi adı altında, "imece" usulünü çağa uydurarak zaman ve paralarını ortaya koymuşlar. Dikkat çekebilmek için de "kooperatif" sözcüğünü kullanmışlar.

Aradan yıllar geçti, bu emsalsiz kooperatif ürünlerini vermeye başladı. Önce eğitim kurumları oluştu, sonra da durumu uygun olmayan ve özellikle kırsal kesimdeki kız çocuklarına kol kanat gerildi. Kente getirilip, iyi bir eğitim almaları sağlandı. Bu düzen içinde, ellerinden hemen her gün, onlarca para çeki geçen iş dünyası temsilcilerinin, bu kez kestikleri farklı bir ÇEK'ti.

Karşılık beklemeden yardım, karşılık beklemeden sarf edilen emek ve yaklaşık 30 yıl sonra yine bir ödül töreni...

Sevgili meslektaşım Teoman Alper'in ısrarlı daveti ile Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ndeyiz...

Davetlileri meslek alışkanlığı ile süzüyorum. Bir tarafımızda ve sınırlarımız dışında üstü örtülü, sonucu belirsiz bir savaş, içeride açlık, yokluk, geçim sıkıntısı ile dolu insanlar ve bir yıl içinde 22 kadın cinayeti...

Kafamda bunlar çınlarken, gözüm salon girişindeki duyarlı hemşerilerimde...

İçeriye girdikten sonra da umudum giderek tazeleniyor daha da rahatlıyorum. Bursa ve ülkeye dair çok önemli ve olumsuz gelişmelerde ses ve düşüncelerini duyamadığım, eğitimli, başarılı ve girişimci isimler salonun önemli bir bölümünü doldurmuş. Onların desteği ile çağdaş eğitim alma olanağına kavuşan gençler de bu güzel fonun en önemli renkleri...

Kısa süre için de olsa, nasıl mutlu olunmaz?

Devlet eliyle parasız eğitim hakkı olduğu halde ulaşamayan milyonlarca genci düşünürken, bu tür sivil girişimin verdiği emeğin değeri ölçülebilir mi?

Başkan Buğra Küçükkayalar'ın uzun ama anlamlı bilgilendirmesi ve ardından yapılan ödül töreni, yakın dönemde uzak kaldığım türden, gösterişi öne çıkarmayan, naif bir anlatımla sunulan çok yerinde bir örnekti.

Günümüzün en önemli ve en derin yarasına parmak basan türdendi bu tören...

Bu yıl kapsam değişikliği yapılan ödüllerde, Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ve Prof. Dr. Ebru Aktan Acar 'Eğitim', Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD) 'Hizmet', Osman Canik de 'Teşvik' dalında ödüle layık görülmüş.

Ödüle değer bulunan kişi ve kurumların ortak paydası, ya da ÇEK diliyle bu girişime ortaklığı, akla ve bilime dayanan eğitime katkı...

En önemli bölümü de (dilerim makale buraya kadar okunur) sona sakladım...

Tören neden 3 Mart günü yapılıyor? Okullara neden 3 Mart adı veriliyor?

İşte cevabı; Gazi Mustafa Kemal'in direktifi ile 3 Mart 1924 günü Tevhid-i Tedrisat Kanunu çıkarılıyor. Yani Eğitimde Birlik Yasası devreye giriyor. Amaç da çok açık; tüm eğitim kurumları Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olacak ve eğitim bu kurum tarafından yönlendirilecek.

Şimdi de Çağdaş Eğitim Kooperatifi'nin kuruluş amacını, kendi ifadeleri ile görelim: Çağdaş Eğitim Kooperatifi (ÇEK), Atatürk ilke ve devrimleri ile laik Türkiye Cumhuriyeti'nin her gün biraz daha yıpratıldığı, Anayasa, Milli Eğitim Temel Yasası ve Öğretim Birliği Yasası'nın göz ardı edildiği, çağdışı eğitim veren okul ve kursların çoğaldığı, devlet olanaklarının yetersiz kaldığı, farklı amaçlar için kullanıldığı ve yanlış yönlendirildiği bir ortamda, topluma karşı duyduğu sorumluluk duygusu ile 'Her şeyin temelinde eğitimin yattığına' inanan 23 aydın tarafından 25 Temmuz 1995 tarihinde kuruldu.

Başlıkta söyledim; bu ÇEK sahici, hiç karşılıksız çıkmaz!..