Bursa
Açık
32.3°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Biz SET grubuyuz, gururluyuz!

23 Mart 2020 Pazartesi, 23:22

İkinci gündeyiz... Sabah erken kalkıyor, dördüncü kattaki evimizden dışarıya bakıyor, bakıyor ve bakıyorum... Ama puslu bir hava içinde önce yeşili, sonra da umudu arıyorum. Ama ne yazık ki bulamıyorum. İrili ufaklı binalar, aralarında onlara yükseklerden bakan plazalar, iki dev baca ve karşıdan parmak sallayan Samanlı ve Katırlı dağları.

Bugün bizi ev hapsine mahkûm eden o melun virüs acaba doğanın en önemli koruyucusu muydu? Görevle tüm dünyayı dolaşarak, yaptıklarımızın bedelini mi ödetmek istiyordu?

Bu panoramanın 50-55 yıl öncesini de bilen, gören biri olarak bir kanı oluşuyor beynimde... Doğa verdiğini geri mi alıyordu yoksa... Bu yemyeşil ovaya karşıdan iki katlı evlerinden bakan, mütevazı yaşamlı mutlu insanlar vardı. Şimdi neredeler?

50'li yıllarda Çekirge'den Bursa Ovası

İlk kez bu denli içten, bu denli çaresiz biçimde, yaşamaktan mutluluk duyduğum şehre bir başka gözle bakıyorum. Sonra da benim gibi evde kalmayı yasak yerine görev bilenlerin olduğunu düşünerek, yaşıtlarımla ve kendimle gurur duyduğumu fark ediyorum.

Çünkü kendimi ve 65 yaş üstü ağır ağır yaş alanları, aynı grup içinde değerlendirirken, modaya uyarak isimlendirmek de istiyorum. Biraz da mizah katmak isterken, aklıma ilk gelen Sağlık için Eve Takılanlar ya da kısaca SET geliyor. Yaptığım kısaltmaya kendim de şaşırıyor ve cehalete set çekmenin de sloganı olabilir diye düşünüyorum!

İlgim aniden ekrana yöneliyor. Çünkü bir aşina yüz, uzman konuk olarak yerini almış. Halk Sağlığı Uzmanı, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala açıklama yapıyor. Bu kez de, öğrenciliğinden beri tanıdığım, sözüne güvendiğim Kayıhan Hoca için gurur duyuyorum.

Pala'nın açıklamaları ile aniden içinde bulunduğumuz tehlikenin ayırdına varıyorum. Hoca ısrarla "virüsle mücadelede örnek ülkeler Singapur ve Güney Kore'ye bakıyoruz ve en önemli önlemin, geniş bir kitleye test yapmak olduğunu görüyoruz. Ne kadar test o kadar başarı... Dünya Sağlık Örgütü bunu öneriyor" diyor. Daha da önemlisi, salgının henüz tepe noktasına gelmediğini, bunun da 5-6 haftayı bulacağını ve sonra da önlemler yeterli olursa aşağıya doğru ineceğini, yani hızının yavaşlayacağını söylüyor.

Sağlık çalışanlarının ekipman konusunda yeterli donanıma sahip olduklarında, kaygı taşımayacaklarını, bunun da salgın savaşında çok önemli olduğuna vurgu yapan Kayıhan Pala, "onlara tedirginlik yaşatmamalıyız, kendilerini güvenli hissetmeliler" diyor. Prof. Dr. Kayıhan Pala, birçok soruyu yanıtladıktan sonra bir önemli noktaya da değiniyor.

"Şu anda toplumun bu salgınla ilgili algı düzeyi yeterli değil. İyi de anlatılamadı bu tehlike... Sadece iktidar partisinin değil, tüm katmanlarla birlikte topyekûn bir aydınlatma yapılabilirdi. Sokağa çıkma yasağı tek başına çözüm değil. Öyle olsa İtalya başarılı olurdu. Sosyal devlet gereği destekler olmazsa, sokağa çıkma yasağı da etkisini gösteremez. Çünkü yaklaşık 850 bin 65 yaş üstü vatandaş halen aktif olarak çalışıyor. Diğerlerinin de ihtiyaçlarını sağlamak kolay değil... Bir kişi kendi korursa, karşılığında 625 kişiyi korumuş olur. Böylesine tehlikeli virüs taşımak..."

Pala'nın önerileri arasında, gezici test ekiplerinin oluşturulması ve hastaneleri meşgul etmeden telefon yoluyla olası taşıyıcıya ulaşılması da var.

Aynı zamanda Türk Tabirleri Birliği Pandemi İzleme Komitesi üyesi olan Pala, bir konuda çok ilginç ve bizim yaş grubuna yönelik bir yorum da yapıyor.

"Sağlık Bakanı açıklama yaparken 'ölenlerin hepsi de yaşlı' demesi de ayrıştırıcı bir üslup. Örneğin 40 yaşında ölen de var. Kim risk grubundaysa bundan etkileniyor. Felsefe bu olmalı."

Duygularımı anlatarak başladım, gerçeklerle yüzleşerek bitirmek istiyorum. Pala ve diğer uzmanların anlattıklarından çıkardığım sonuca göre, biz henüz kötüyü görmedik. Toplum olarak tehlikenin ve sonuçlarının farkında değiliz. Test yapılmasına hız verilemezse virüs daha da yaygınlaşacak ve azalma eğiliminin tarihi giderek uzayacak. Olağan döneme geçtiğimizde ekonomik sıkıntıların getireceği hasarı düşünmek bile istemiyorum.

Şimdilik bana düşeni yapacak ve SET grubundaki yerimi korurken, sahip olduğumuz değerleri bir kez daha gözden geçireceğim.