Bursa
Açık
32.3°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Bırak eskiyi, kur yeni kulübü!

09 Aralık 2019 Pazartesi, 00:09

Süper Lig puan cetveline şöyle bir göz attım...

Sonra da düşündüm. "Bu ne çeşitlilik" dedim. Bildik takım isimlerini belirtmeden sıralayayım:

Yukatel, BTC Türk, Demir Grup, İstikbal Mobilya, Çaykur, MKE, İttifak Holding, Aytemiz, Medipol...

MKE denilince Ankaragücü diyebilirsiniz, bu çok doğal. Medipol'den de Başakşehir'i, Çaykur'dan Rize'yi anlayabilirsiniz o kadar.

Baştaki kelimeler "isim sponsoru" olduğu için var.

İşte en çarpıcı örnek; BTC Türk Yeni Malatyaspor...BTC Türk "kripto para" alımı-satımı yapan bir kurummuş. Hani Bitcoin falan deniyor ya, işte ondan. Bu da spor kulüpleri bir ilk olmuş! Malatsapor'un ismi adeta Brezilya dizisi gibi zaten... BTC Türk, yetmedi Yeni Malatyaspor.

Futbolun tartışmalarına katılanların bir bölümü eski-yeni tamlamasını iyi bilir!

Çünkü eskiden bildiğimiz Malatyaspor 1966'da kurulmuş. 2005-2006 sezonundan sonra yıldırım hızıyla Malatya amatör ligine inmiş. Takip bile edemedik. Şimdi sahada olan Yeni Malatyaspor 1986 yılında kurulan Malatya Belediyespor yani... 2010 yılına kadar amatör ligden şimdiki 1.Lig'e kadar yükselmiş. 12 Mayıs 2012 tarihinde ismini Yeni Malatyaspor, forma rengini de eskiyi aratmasın diye sarı-kırmızı yapmış ve Malatya Futbol Kulübü olmak için başvurmuş. Ama TFF bu ismi UEFA kriterlerine göre kabul etmemiş. Çünkü 1966 yılında kurulan Malatyaspor sırtındaki milyonluk borçlarla amatör kümede mücadele ettiği için.

İyi güzel...Benim merakım burada başlıyor; 1966'da kurulan Malatyaspor'un borçları acaba ne olacak? Alacaklılar ne yapacak? Yasalar ne diyecek? Sadece bir dernek olan Malatyaspor için hangi mahkemeler dava açacak. Zaten, Malatyaspor henüz kendi düşmeden alacaklı bir yabancı futbolcunun açtığı dava sonucu düşürülmüş amatör kümeye...Meseleyi yine anlamaya çalışıyorum. Küme düşürülünce borçlar da düşüyor mu? Fiiliyatta galiba düşüyor ama yargı süreci devam edermiş. Ama bununla ilgili iddianame dosyanın içinde mahkemelerde beklermiş ! Aslına bakılırsa Dernekler Yasası'na göre yönetilen kulüplerde bu borçların kefilli açısından yöneticiler kadar, tüm üyeler de sorumluymuş. Bu bilgiyi de bu konuda çok deneyimli bir isimden aldım. Yani özetle; Devlet bu tür kulüplere tolerans gösteriyor gibi sanki...

Bu durumda bir başka kulüp de Gaziantepspor. Son yöneticiler borç yapan eski yöneticileri dava etmeye hazırlanıyorlarmış.

Gelelim diğerlerine. Süper Lig'de isminin sonunda A.Ş. olan 7 kulüp bulunuyor. Tek başına ismini koruyan sadece Gençlerbirliği var. İsminin sonunda Futbol Kulübü A.Ş. yazıldıysa bilin ki, bu futbol takımı 7 veya 9 kişilik bir yönetimin malıdır.(GS-BJK-FB-TS gibi kulüpler buna dahil değil. Onların Futbol Şubesi'nin hisseleri Borsa'da halka arz ediliyor.) Yani tribünden bağırmakla onları istifa ettiremezsiniz. Çünkü takım o kişilerin yasal yoldan edindiği bir değerdir.(Bu grupta en tipik örnekler Başakşehir F.K. ve )

İşin en ilginç yanı, dört beş farklı statüye sahip takımların aynı ligde yer alması, sorunlar aynı olmakla birlikte çözümlerin farklılığı ve bundan kamuoyunun hiç haberi olmaması... O zaman ne yapalım? Bırakalım eskiyi, kuralım yeniyi, borçları da kapı gibi duran Devlet ödesin!