Bursa
Açık
32.3°
İsmail Kemankaş
İsmail Kemankaş

Anlamlı günde, anlamsız gündem!

23 Nisan 2020 Perşembe, 21:10

Bu ilginç coğrafyada, tam yüz yıl egemenliğini korumuş, giderek uygarlaşmış bir ülke ve ona bu olanağı sağlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi ile milletin vekilleri ekranda...

Üstelik çok anlamlı bir gün için toplanmış. Ülkenin en ve en yetkili karar vericisi salonda yok! Konuşmalar; geçmişi yüceltme, anma ve saygı dolu.

Buna karşın en önemli gündem dünyayı esir alan bir salgın.

Yüz yıl önce, tek gündem vatanın kurtuluşu, yüz yıl sonra toplumun sağlığı.

Toplum büyük bir tehlike altında. Yaklaşık 40 günden beri hemen her gün verilen can kayıpları, son günlerde yüzlerle ifade ediliyor.

Anlamı çok daha büyük bir günde toplumun tüm temsilcilerinin bu kutsal çatı altında tek yürek olması gerekirken, bundan yine eser yok. Zorlama mutluluklar, klişe kuruluş öykünmeleri ve birer ikişer vekil ile TBMM'de temsil edilen partilerin kırk yılda bir elde ettikleri, canlı kürsü konuşmaları...

İşte dünün özeti böyle.

Bu günlerde, ortak akıl, birlikte hareket, asgari müşterek de buluşma yoksa, yüzüncü yılının idrakinden ne beklenebilirdi bu yüce Meclis'in...

23 Nisan 1920 günü açılan ve millet iradesinin tam temsilcisi o Meclis, var oluş savaşını yürütmek için heyecanla toplanmıştı. O denli anlam yüklüydü bu toplantı... Bazı yıllarda bu denli olmasa bile çok kritik günlerde yine toplandı Gazi Meclis... Sadece askeri darbeler kapatabilmişti o mekânı... 15 Temmuz'da bombaların altında bile toplandı, varlığını duyurdu bu Meclis. Şimdi, çok kritik bir eşik aşılmak istenirken, fabrikalarda, atölyelerde, emek ve yaşam savaşı verenler varken, bu gün TBMM hangi amaçla tatile çıkıyor 20 Mayıs'Ta toplanmak üzere... Yoksa, daha önce, yasama yetkisi zayıflatılarak zaten tatil edilmişti de biz mi fark etmemiştik!

Sözü bu kez uzatmanın bir yararı yok. Dün bir kez daha gösterdi ki, Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi, geçmişe ve kurucu değerlere saygısızlık, şimdiki topluma da büyük bir haksızlık.

DSÖ'DEN UMUTLU MESAJ

"Çok erken aşamalarda uygulanmaya başlanan önlemler sayesinde genel eğilimde vaka sayıları azalmaya ya da dengeye oturmaya başladı... Temkinli bir iyimserlik içerisindeyiz."

Dünya Sağlık Örgütü böyle diyor. Aniden farklı bir görüş geldi bu örgütten. Sağlık Bakanı Koca da benzer ifadeler kullanarak,"Artan test sayıları neticesinde vaka sayısında artış devam ediyor ama artış hızı düştü. Önümüzdeki günlerde plato olması şaşırtıcı olmayacak." diyor. Bu da bizleri ister istemez umutlandırıyor. Ama Bakan Fahrettin Koca ve diğer Bilim Kurulu üyelerinin sıkça uyardığı gibi, temas olmayacak, izolasyon ihmal edilmeyecek.

İyi güzel de, son günlerde uçak dolusu vatandaşımız yurt dışından geliyor. THY ucuz bilet reklamı yapıyor. Gelenler gerekli testlerden geçiyor mu? İnfaz indirimi ile serbest kalan hükümlüler ceza evlerindeyken virüs aldılar mı, almadılar mı ? Bu konuda bilgisi olana var mı?

Soru demeti böyle... Temkinli iyimserlikle beraber, temkinli endişeleri de böyle sıralamak mümkün.