enBursa Haber
Gökhan KARAKUŞ
Gökhan KARAKUŞ
gkarakusenbursa@gmail.com

Moody's'den skandal karar ve küresel ticaret savaşları

10 Mart 2018 Cumartesi, 00:25

Oldukça yoğun gündemli bir haftayı daha geride bıraktık. Öncelikle Moody's, rating değerlendirmesi için takvim açıklamadan ve cuma günü piyasaların kapanışını beklemeden uluslararası teamüllere aykırı bir şekilde 7 Mart Çarşamba gecesi Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para kredi notunu Ba1'den Ba2'ye indirdi. Ayrıca not görünümü de negatiften durağana değiştirildi.

Moody's, en son Mart 2017'de Türkiye görünümünü negatiften durağana çekmişti. Açıklamada yer alan ana neden, yüksek cari açık ve dış borç, politik riskler, küresel faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle artan dış borç çevirme ihtiyacı, ayrıca geçmişle kıyaslarsak, artan yurtdışı kırılganlık olarak gözüküyor. Moody's, yukarı yönlü bir değişiklik için cari açık tarafında toparlanma ve ekonomik reformların devam etmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Geldiğimiz nokta itibariyle her ne kadar bir takım değerlendirmeleri abartılı bulsak, bunun bir siyasi karar olduğunu düşünsek de sonuçlarından kaçmamız maalesef mümkün değil. Nitekim, perşembe günü piyasa Türkiye'nin 10 yıllık tahvillerinde 12'den 12,36'ya, gösterge tahvilde ise 13,20'lerden 13,53'lere doğru yukarı hareket olarak, not kararını fiyatladı. Şimdilik bu fiyatlama endişe verecek düzeyde olmamakla birlikte önümüzdeki zaman diliminde ne olacak, birlikte yaşayarak göreceğiz.

Haftanın diğer önemli iç gündemi PPK (Para Piyasası Kurulu) kararıydı. TCMB, çarşamba günü gerçekleştirdiği mart ayı Para Politikası Kurulu toplantısında, GLP ve politika faizi dahil tüm faizleri beklendiği gibi sabit tuttu. TCMB, fiyatlama hareketlerine ve enflasyon eğilimine ilişkin risklere dikkat çekerken, sıkı parasal duruşu koruduğunu ifade etti. Ayrıca "çekirdek enflasyonun yüksek seyrettiği gözlenmektedir" cümlesinin paragrafa dahil olduğunu gördük.

Yurt dışında ise ABD Başkanı Trump'ın çelik ve alüminyum ithalatına ilave gümrük vergisi getirileceği açıklamasına diğer ülkelerden gelen tepkiler öne çıktı. Bu uluslararası ticaret savaşlarının ilk sinyali olarak algılandı. Şu anda piyasalar tarafında öngörülemeyen bir risk olarak görülüyor. Avrupa Komisyonu, Trump'ın bu kararına karşılık Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun karşı önlemler alacağını açıkladı. Daha sonra Trump bu söylemini ithal çelik ve alüminyumdan alınması planlanan gümrük vergileri için şirketlere istisna getirecek bir sürecin oluşturulacağını söyleyerek, gümrük vergisinin kapsamının düşünüldüğü kadar geniş olmayacağının sinyalini vererek yumuşattı. Ancak Türkiye'nin ABD'ye yaptığı 1,2 milyar dolarlık çelik ihracatı konusundaki belirsizlik devam etmekte. Konunun küresel ve Türkiye olarak nereye gideceği oldukça karışık.

Haftanın kalan kısmında ECB (Avrupa Merkez Bankası ) kararı önemliydi. Piyasa beklentisi dahilinde politika faiz oranlarında ve varlık alım programında herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Daha önceki metinlerde yer alan "görünüm ve finansal koşulların kötüleşmesi halinde varlık alım programının büyüklüğünde artırıma gidilebilir" şeklinde özetlenebilecek ifade bu kez çıkarıldı. Buna rağmen Draghi'nin güvercin duruşu piyasada söylemlerin olağandışı fiyatlanmasını engelledi.

Grafiklerin diline bakacak olursak;

DOLAR

3,80 üzerindeki tutunma, ihlaller olsa da devam etti. Haftalık olarak 3,80 üzerinde 3. kapanışımız gerçekleşti. Bu orta vade için önemli bir sinyal, 3,80 üzerinde tutunma devam ederse kısa vadeli alçalan trend çizgimiz bu hafta 3,8320'den geçiyor. Yukarı hareketlerde hedef olacaktır. Geçilmesi sırasıyla 3,85 ve 3,88 hareketini başlatabilir. 3.80 altına salınımlarda sırasıyla 3,79 -3,77 destek noktalarımız.

EURO

Hafta içinde 4,73 direnci denendi, lakin üzerinde kalıcı bir hareket oluşmadı.4.73 direnç olmaya devam edecek. 4.68 ilk desteğimiz, kırılması durumunda 4,64'e kadar geri gelebiliriz. Euro tarafında parite etkisini yoğun hissedeceğimiz bir hafta olacağa benziyor. 4,64- 4,73 geniş banttaki dalgalanmadan çıkış yönünde hızlı hareketler olacaktır.

BİST 100

Geçtiğimiz hafta belirttiğim üzere 116.000-116.500 desteği bu hafta da çalıştı. Yine aynı beklentim devam etmekte. Bu bölge altına kaymadığımız taktirde bir süre daha 116.000-119.000 arasına sıkışabiliriz. 116.000 altında sırasıyla 115.000 ve 112.500'e kadar geri çekilmeler gündeme gelebilir.

ALTIN ONS

1320 dolar desteğinin etrafındaki hareket devam ediyor. Tutunması durumunda 1.340 ve 1.360 dolar hedeflerine hareket edebilir. Destek seviyesinin altına kayması durumunda 1.290 dolara kadar geri çekilebiliriz.