Bursa
Parçalı Bulutlu
31.3°
enBursa Haber
Gökhan KARAKUŞ
Gökhan KARAKUŞ
gkarakusenbursa@gmail.com

Dolar ne kadar çıkar?

13 Temmuz 2018 Cuma, 15:52

Tekrar merhaba,

Öncelikle görüşmediğimiz süre içinde Türkiye, seçim dönemini atlatıp parlamenter sistemden başkanlık sistemine demokratik bir geçiş yaptı. Sonrasında da hepimizin merakla beklediği yeni kabine açıklandı. Yeni dönemin ülkemiz adına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Böylece piyasaların önünde belirsizlik olarak gözüken süreci başarıyla geride bırakmış olduk. Yeni sistemin karar mekanizması anlamında hızlı hareket kabiliyeti, özellikle para ve maliye politikalarının tek elde toplanıyor olması, etkin ve doğru kullanıldığında piyasalar tarafında daha hızlı fiyatlanması anlamına geliyor.

Seçimden önceki süreçte dikkatle vurguladığım, içinde bulunduğumuz yüksek enflasyon, yüksek kur ve faiz üçgeninden çıkmak için Türkiye'nin özellikle orta vadeli yeni bir program ihtiyacının olması gerçeği halen yerinde duruyor. Nitekim ekonominin başına geçen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan bu noktada benzer açıklamalar geldi. Açıklamalardan öne çıkanlar, "Enflasyonun en kısa sürede önce tek haneye, ardından hedefimize gerilemesi için adımlarımızı atacağız", "Merkez Bankası bağımsız ve çok daha etkin olacak..." En önemlisi de "Yapısal dönüşümleri sağlayacak, bütüncül bir yaklaşımı ve güçlü bir makroekonomik perspektifi olan Orta Vadeli Programı (OPVP) açıklayacağız" şeklindeydi. Bunların tamamı içinde bulunduğumuz ekonomik tablo içinde oldukça önemli olacaktır. Piyasa bu söylemleri ve kararlılığı test etmek isteyecek. İlk önemli sınav Temmuz ayında yapılacak Para Piyasası Kurulu'nda (PPK) verilecek. Piyasa, bu koşullarda son gelen rekor enflasyon ve beklentilerin üzerinde açıklanan cari açık datası nedeniyle sınırlı bir faiz artırımı beklentisi içinde fiyatlama yapıyor.

Bu süreçte dünyada ticaret savaşları tüm hızıyla devam ederken, sınırları ve miktarı artıyor. Küresel anlamda bunun fiyatlaması her alanda hissediliyor. Trump'ın hamlelerine Çin tarafından verilen karşılık Yuan'da önemli bir değer kaybına neden olarak gelişmekte olan piyasaların tamamında önemli bir baskıya neden oluyor. Maalesef durumdan fazlasıyla etkilenen gelişmekte olan ülkeler içerisindeyiz. Bence yılın kalan bölümünde daha ılımlı bir büyüme modeli tercih edilerek enflasyonist baskının azaltılması faydalı olacaktır. Dış kaynak ve hazinenin desteklediği KGF gibi bir modelle büyümenin desteklenmesi tersine enflasyon sürecini hızlandıracağından aynı sarmal içinde kalmamıza neden olacaktır. Geçmiş dönemde yaptığımız rekor faiz artırımı sonrasında piyasanın bize verdiği zamanı maalesef küresel şartlar ve seçim nedeniyle çok iyi kullanamadık. Bunu tersine çevirecek adımları ve reform sürecini vakit kaybetmeden yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Türkiye bunları geçmişte son derece başarılı bir şekilde yaptı, tekrar aynı refleksi gösterecek deneyim ve bilgiye sahip olduğunu düşünüyorum.

Not: Cuma gecesi Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch'in Türkiye değerlendirmesi olacak. Muhtemelen notu düşürecek piyasaların bunu negatif olarak fiyatladığını düşünüyorum dolayısıyla etkisi sınırlı olacaktır.

Grafiklerin diline bakacak olursak:

DOLAR

Grafikte görüleceği üzere 4,92 zirvesinden gelen ve bizi baskı altında tutan, 4,75 gibi bir seviyeden geçen alçalan trend çizgisi kırıldı. Tren çizgisinin yukarı doğru kırılmasıyla 4,97 gibi yeni zirve görüldü. Kırılan trend çizgisi seviyesi 4,75 altını görmeden bir normalleşme beklemek mümkün değil. Bu seviye üzerinde kaldığı sürece yukarı ataklara açık olacağız. Yukarı harekette ilk zirve seviyesi 4,92 ve son gördüğümüz 4,97 direnç olacaktır. Bu seviyelerin açılması psikolojik olarak da son derede önemli olan 5 seviyesi denemesini getirebilir. Olası pozitif senaryo da 4,75 altında öncelikle 4,68 ve 4,56 seviyeleri muhtemel geri çekilme hedefleridir.

EURO

Dolardaki tablonun benzeri Euro'da da mevcut. 5,76 tepesinden gelen alçalan trend çizgimiz yaklaşık 5,57 aşıldı ve yeni zirve 5,81'i gördük. 5,57 altında bir fiyatlama görmeden normalleşme beklemek mümkün değil. Yukarıda 5,76 ve 5,82 direnç olacaktır .Bu seviyeler geçilirse yeni zirveler mümkün. Olası pozitif senaryo da destek seviyelerimiz 5,49 ve 5,38 olarak gözüküyor.

ALTIN ONS

Küresel dolar rallisinden doğal olarak negatif etkileniyor.1235 dolar seviyeleri güçlü destek durumunda 1.200 ve 1.125 seviyeleri muhtemel destekler . Kırılmadan tepki vermesi durumunda 1.260 ve 1.275 1.295 sırasıyla hedef seviyeleri olarak gözüküyor.

BİST 100

Maalesef en ağır satışı Borsa İstanbul gördü. Dolar bazında 1,8 seviyeleri tarihi ucuz seviyeler lakin satışlar henüz kesilmedi.87.000 -88.000 aralığı hem kısa hem uzun vade için çok önemli bir destek. Tepki yükselişleri olacaktır. Olası tepki yükselişlerinde 92.000 ve 95.000 seviyeleri görülebilir. 87.000 seviyeleri altında dikkatli olmak gerekir , 75.000-76.000 seviyeleri düşüş hedefi olarak gözüküyor.

Sağlıklı ve kazançlı günler diliyorum.

Not: Sorularınızı aşağıdaki e-maile iletebilirsiniz .Mümkün oldukça cevaplamaya çalışırım.

gkarakusenbursa@gmail.com