Bursa
Parçalı Bulutlu
11.5°
enBursa Haber
Gökhan KARAKUŞ
Gökhan KARAKUŞ
gkarakusenbursa@gmail.com

Dolar 4.5'i görür mü?

14 Nisan 2018 Cumartesi, 19:03

Ticaret savaşları belirsizliğiyle başlayan risk algısındaki bozulma hafta içinde Trump'ın Suriye'ye müdahale konusundaki açıklamaları eklenince yine volatilitenin çok yoğun olduğu bir dönem yaşadık. Piyasalara her gün yeni bir risk primi ilave olurken, rasyonel tahminde bulunmak oldukça güçleşiyor. ABD'nin Suriye'ye müdahalesi aynı zamanda Rusya ile karşı karşıya gelmesi anlamı taşırken, bizi jeopolitik anlamda küresel risk kavramının çok ötesinde negatif etkiliyor.

Yurtdışı Suriye kaynaklı ABD-Rusya gerginliği dışında hafta içinde Fed'in Mart ayı toplantısının tutanakları yayımlandı. Tutanaklar, tüm Fed üyelerinin önümüzdeki dönemde ABD ekonomisinin güçleneceği ve enflasyonun yükseleceği konularında hem fikir olduğuna işaret etti. Diğer tarafta, tutanaklara göre çoğu üyenin ticaret savaşını ABD ekonomisi için bir risk unsuru olarak gördüğü anlaşılıyor. Ayrıca ABD'de Mart ayı tüketici fiyatlarının aylık bazda yüzde 0,1 gerilediğini gördük.

Tüm varlık gruplarında şiddetli dalgalanmalara şahit oluyoruz. Dalgalanmayı Türkiye'nin içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler liginde (Güney Afrika, Brezilya, Hindistan ve Endonezya) değerlendirirsek, bizim hem iç hem de jeopolitik nedenlerden dolayı negatif ayrıştığımız çok net görülüyor. Maalesef dış gelişmelerden kaynaklı etkiler için yapılabilecekler çok sınırlı olup düzelmesini beklemek dışında bir seçeneğimiz bulunmamaktadır.

Hafta içinde uzun zamandır yükselişine dikkat koyduğumuz cari işlemler dengesi, TCMB verilerine göre Şubat ayında 4,15 milyar dolar açık verdi. Piyasa ortalama beklentisi 4,3 milyar dolar açık verileceği yönündeydi. Cari açık milli gelire oranla yüzde 6.2'ye ulaşırken, 12 aylık kümülatif gerçekleşme ise 2014 Nisan'dan bu yana görülen en yüksek cari açık verisi oldu. Bu kapsamda 2018 yılı cari açık tahminleri 55-56 milyar dolar civarına yükselmiş oldu.

Geçmiş yazılarımda da belirttiğim üzere küresel anlamda risk iştahının azalmaya başladığı bir dönemde; bir tarafta enflasyonu aşağıya çekemezken, diğer tarafta yüksek cari açığın bedeli bize kur yükselişi olarak dönüyor. Yükselen kurlar faizi, faiz yükselişinin ise döviz kurunu tekrar yukarı yönde desteklemesi sarmalı ciddi anlamda negatif fiyatlamaya katkı yapıyor. Tüm bu fasit döngüden uzaklaşmak için piyasanın risk gördüğü başlıklara ilişkin tansiyon düşürücü yaklaşımlarda bulunmak gerekiyor. Bunların başında da, konuştuğumuz lakin harekete geçmediğimiz yapısal anlamdaki reformlara öncelik vermek geliyor.

Grafiklerin diline bakacak olursak;

DOLAR

2 hafta önceki yazımda 4,08-4,10 hedefini vermiştim. Bu seviye üzerinde panik halde 4,1940 lara kadar uzatma yaptığını gördük. Hafta kapanışı 4,09 seviyelerinde gerçekleşti. Bu daha önceki hedef seviyemiz destek olma özelliğini koruyor. Kısa vadede aşırı alım bölgesinde olduğumuz için bir miktar kar realizasyonu normaldir. 4,08-4,09 üzerinde kalamazsak 4,02- 4,03 bölgesine geri çekilme bekliyorum. Üzerinde kalmamız halinde yukarı hareket orta vadede fincan kulp formasyonunun (culp with handle) hedefi dahilinde ilerleyecektir. Sırasıyla dirençler 4,1470-4,19 - 4,26-4,40 olacaktır.

EURO

5,19'dan gelen kar realizasyonuyla haftayı 5,04 seviyelerinden kapattık. 5,0350 desteği önemli altına kayarsa 4,95'lere kadar bir geri çekilme mümkün. Desteğin altına kaymazsa 5,03-5,20 bandında dalgalanma olacaktır.

BORSA

Geri çekilmelerde 108,500 desteğinin önemini belirtmiştim. Hafta içinde altına kaysak da üzerinde kapatmayı başardı.108,500 üzerinde 110,700-113.600 seviyeleri hedef olacaktır. Altına kayarsa 107,000 seviyesi önem kazanır. BİST'te orta vadeli göstergelerde önemli bozulmalar söz konusu olduğundan temkinli olmayı öneriyorum.

ALTIN

Daha önce belirttiğim 1325-1360 dolar bandı korunuyor. Bu hareketin bir süre daha devamını bekliyorum.

Sağlıklı ve kazançlı bir hafta dilerim.