Bursa
Açık
31.2°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

Yenişehir Belediye Başkanı belediye meclisine giriyor!

16 Şubat 2019 Cumartesi, 20:03

Bursa'daki ilk yerel seçim mitingini Cumhurbaşkanı Erdoğan, başka deyişle AK PARTİ yaptı...

Mitingi maalesef meydandan değil, televizyondan izledim. Çünkü bizim gibi internet gazeteleri akreditasyon dışında tutuluyor, yok sayılıyor!..

***

Erdoğan'ın, ağırlığını Bursa'nın oluşturduğu konuşması kamuoyunda geniş yankı buldu. Zira Cumhurbaşkanı, şehrin gereksinimi olan büyük yatırımları tek tek sıralayarak, gelecek 5 yılda bu konularda önemli adımlar atılacağı mesajı verdi.

Ancak ben yine de bir gazeteci olarak hepsine temkinli yaklaşıyorum.

Hele hele, AK PARTİ'nin "yatay mimari" söylemini hiç inandırıcı bulmuyorum. Zira başta İstanbul olmak üzere, Ankara da Bursa da bu söylemin tam aksi icraatlarla dolu!..

Tower Plaza'nın yıkımı "yatay mimari" söyleminin hayata geçirilmesine örnek olamaz!..

Zaten o bina AK PARTİ döneminin eseri değil. Dolayısıyla bugün yapılacak olan, yargı kararlarını yerine getirmekten öte bir icraat değil...

İcraat istiyorsak, Doğanbey'e bakmamız yeterli...

***

Bir başka konu Uludağ...

Uludağ'daki yetki karmaşası neredeyse 60 yıllık mesele...

Gazetecilikte 20 yılı geride bıraktım. Bunun son 16 yılında, neredeyse her yıl, Uludağ'da yetkinin Büyükşehir'e devredildiğine dair Bakan-Başkan tokalaşmalarına tanık oldum.

Dolayısıyla Uludağ Alan Başkanlığı Kurumu'nun Uludağ'a ve Bursa'ya ne getireceğini görmek için beklememiz gerekecek.

***

Malum... Sıcaksu, termal turizm bölgesi olarak projelendiriliyor. Bölgedeki "mülkiyet sorunları"nın çözüldüğünü Cumhurbaşkanı'nın ağzından duyduk. "Bu bölgede yapılacak termal tesislerin Bursa'ya yılda 1 milyar liralık katkıda bulunmasını bekliyoruz" dedi Erdoğan...

Bölgede nasıl bir proje hayata geçirilmek isteniyor, bilmiyoruz!..

Benim bildiğim, eski Başkan Recep Altepe döneminde, Timsah Arena'nın da mimarı olan Hasan Sözüneri tarafından hazırlanan bir proje vardı...

Proje, İpek-İş ile Sıcaksu bölgesi ve Merinos'u bir araya getiriyordu. O proje hala geçerliliğini koruyor mu, bilmiyoruz!

Sözüneri'nin internet sitesinde "İpek-İş Termal Kür Merkezi" başlığıyla yer alan projeden bir görsel...

Bilmediğimiz, bir başka nokta da projeyi kim, nasıl hayata geçirecek?

Kuşkusuz bir ihale söz konusu olacak. Olacak da Dubaili bir firmayla görüşmeler yapıldığı da malum...

Hatta, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi ile ilgili olarak da Fransız bir firma devredeymiş...

Bunlar bizzat Başkan Alinur Aktaş'ın açıklamaları...

Neden Türk yatırımcılar değil, neden Türk turizmciler, hatta Bursalı yatırımcılar değil?

Yabancı yatırımcı iyi mi kötü mü, bir başka yazı konusu...

***

Cumhurbaşkanı'nın Bursa mitinginden aklıma takılan sorular böyle, ama Erdoğan'ın Bursa'ya haberleri bu kadarla sınırlı değil aslında...

Onları da Bursa'ya geldiği günün akşamı çıktığı ATV-A Haber ortak canlı yayınında açıkladı.

Örneğin, bir süredir kulislerde konuşulan bir konu vardı.

YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SÜLEYMAN ÇELİK BELEDİYE MECLİSİ LİSTESİNDE

Cumhur İttifakı kapsamında MHP'ye bırakılan Yenişehir'in Belediye Başkanı Süleyman Çelik'in belediye meclisi listesinde yer alabileceği söyleniyordu.

Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, AK PARTİ Nilüfer Belediye Başkan adayı Necati Şahin, AK PARTİ mitinginde...

Dedi ki Erdoğan:

"Bursa'da muhteşem bir miting yaptık. Orada Cumhur İttifakı olarak Yenişehir Belediyesi de Milliyetçi Hareket Partili bir arkadaşımızın aday olduğu bir ilçe oldu. Hatta hatta mevcut belediye başkanımız da oradan belediye meclis üyesi oldu. Böyle de bir dayanışma ruhu oluştu. Bu ruhu, bizler 94 ruhu olarak geleceğe taşıyoruz."

Başkan Çelik de bu açıklamadan saatler sonra ilçede ağırladığı MHP'lilerle fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaşarak, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği '94 Ruhu'nun öne çıktığı bu günlerde Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı M. Hidayet Vahapoğlu, MYK Üyeleri Kadir Çitil ve Fevzi Zırhlıoğlu ile İl Teşkilatına ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

94 ruhu... Yani Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildiği yıl...

BURSA'YA 30 TANZİM SATIŞ NOKTASI

Canlı yayında bir de dedi ki Erdoğan, tanzim satışlarla ilgili olarak:

"Bugün Bursa'da 3 tane açtık. Onlar da 10'a çıkacak ama ben '10'da bırakmayın, 30'a felan çıkartın' dedim. Bunu yaygınlaştırarak devam ettireceğiz."