Bursa
Açık
19.5°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

Yeniden merhaba!

16 Kasım 2019 Cumartesi, 11:39

Birkaç iyi adam, uzun ince bir yola çıktık, bundan 2 yıl önce... Uzun inceydi yolumuz, virajlıydı, taşlı topraklıydı, zahmetliydi. Belli ki sabrımızı sınayacak, zor sınavlara sokup çıkaracaktı bizi. Ama yüreğimizi de sarıp sarmalayacak, meslek aşkımızı yeniden alevlendirecek, bize hep yeni şeyler öğretecekti.

Öğretti de...

O yolun başında bir öngörü vardı: Gazetecilik artık klasik kalıplarının dışına çıkıyordu. Yurttaşın, haber alma hakkına ulaşması için televizyonların bülten saatini ya da ertesi günü çıkacak gazeteleri beklemesi gerekmiyordu. Habere ulaşma hızıyla haberin tüketilme süresi neredeyse birbirine eşitlenmişti.

Gerçeklik buydu, ancak yolunda gitmeyen; doğruyla yanlışın ayrıştırılamadığı; hakikatten uzaklaşılan; dahası mesleğin kötü amaçlara alet edildiği bir süreç de vardı önümüzde... Ve gazeteci olarak bunlarla mücadele etmekle de yükümlüydük.

Son 2 yılda ne kadarını yapabildik, ne kadar başarabildik, takdir elbette okuyucunun. Ama şu var ki heyecanımızı, mücadele azmimizi, kendimize güvenimizi asla yitirmedik.

Bugün, başlangıçtaki o birkaç iyi adama yeni iyi adamlar eklendi. Emin Adanur ve Uygar Külhaşoğlu liderliğindeki EA Medya çatısı altında deneyim ve dinamizm buluştu. Kendi alanlarının en yetkin kalemleri, artık enBursa.com sütunlarında ve ENBursaTV yayınlarında Bursa'nın sesi olacak. Ve hiç kuşkusuz, bugüne kadar okuyucuyla buluşturduğumuz isimlere yeni iyi adamlar da eklenecek.

Bugün sadece enBursa.com için değil, Bursa medyası için de yeni bir gün, yeni bir dönemin başlangıcı...

Bu başlangıçta ilk günden bu yana enBursa.com'a ışık tutan ilkeleri bir kez daha yinelemekte yarar görüyorum:

"Başta Bursa kamuoyu olmak üzere halkın haber alma hakkını, bireysel ya da kurumsal hiçbir baskı ve çıkar gözetmeksizin yerine getirmeyi amaçlıyoruz. Bunu da adımızda olduğu gibi en hızlı, en doğru, en açık, en tarafsız ve en bağımsız şekilde sağlamayı hedefliyoruz.

Evrensel yayıncılık ilkelerinden yana tarafız. Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını, birlik ve bütünlüğü ile bağımsızlığını, demokratik ilkeleri ve hukukun üstünlüğünü savunuyoruz.

Işığımız doğruya yaklaştıkça yanacak, bulunca parlayacak. Doğruluk hızlı olmaktan daha önemli bizim için. Sorunları nesnel ve hakça ele alacağız. Yayınlarımızda açıklık ve dürüstlük temeline dayanacağız. Önceliğimiz kamu yararı... Özel yaşamın gizliliğine saygı duyuyoruz elbette ve kamu yararı olmaksızın kimsenin özel yaşamı bizi ilgilendirmiyor. Siyasette taraf değiliz. Bütün siyasal görüşlere aynı mesafedeyiz ve çok seslilikten yanayız. Elbette insan haklarına saygılıyız ve elbette terör, ırkçılık ve sömürünün karşısındayız. Kadınlar; çocuklar; gençler; engelliler gibi dezavantajlı grupların yararını gözeteceğiz. Pozitif ayrımcılıktan yanayız.

Okuyucularımıza hesap vermekle, onlara adil ve açık davranmakla yükümlüyüz. Yanlışlarımızı açık yüreklilikle kabul edeceğiz ve ders alacağız."

Yeniden merhaba!..

NOT: Yazıda "adam" sözcüğünü fazlaca kullandığımın farkındayım. Bilinmeli ki "adam" sözcüğünün birbirinden farklı tam 9 anlamı vardır, ancak ilk anlamı "insan"dır. Ben de bu anlamda kullanıyorum. Yoksa cinsiyetçi bir anlamda değil...