Bursa
Parçalı Bulutlu
26.9°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

Vergilerimiz gitti, bari Dağyenice'ye yazık etmeyin!

13 Eylül 2019 Cuma, 11:32

Haberin ayrıntılarını enbursa.com sayfalarında bulabilirsiniz...

BURSA İÇİN KRİTİK KARAR! İPTAL EDİLDİ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de bir karar yayımlandı. Kararla 30 turizm merkezi ile 5 kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi iptal edildi.

Kararın Bursa'yı ilgilendiren yanı, bundan sadece 7-8 yıl önce, "Başbakanımız her il için çılgın proje istiyor. Bu da Bursa'nın çılgın projesi" diye tanıtılan Dağyenice Termal Turizm Merkezi projesi...

Aslına bakarsanız, proje zaten çoktan rafa kaldırılmış, deyim yerindeyse "çöp" olmuştu...

Tabii bu arada bizim vergilerimizle proje için harcanan paralar da birilerinin kasasını doldurdu... Plana projeye makete harcanan parayı bir yana koyalım, vakti zamanında kamulaştırma için ne kadar harcandığı bile belli değil!..

Hatırlayalım, neydi bu Dağyenice projesi...

15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanan, bir süre cezaevinde yatan, 50 bin lira kefaletle tahliye edilip ev hapsi şartı konan, örgüt yöneticiliğinden beraat ederken, örgüt üyesi olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan, ikamet ettiği Ankara dışına çıkması yasaklanan ve de itiraz üzerine bu ay yeniden yargılanmaya başlanacak olan eski Bursa Valisi Şahabettin Harput'un "çılgın projesi" 2012'de ortaya çıktı.

Harput, ve dahi o dönem Bursa'yı yönetenler bu "çılgın proje"ye öylesine inanmıştı ki!..

Dağyenice Termal Turizm Merkezi projesi, Bursa'nın mega prestij projesi olarak tanıtıldı. Üstelik sadece Bursa'nın değil, Türkiye'nin ilk ve en büyük entegre termal sağlık turizm kompleksi olacaktı.

Uludağ'ın eteklerindeki Dağyenice'de ayrıcalıklı bir turizm kasabası kurulacaktı... Neler olmayacaktı ki o kasabada... Termal turizm tesisleri, kür klinikleri, SPA merkezleri; kongre merkezi; tiyatro, opera ve konserler için kültür merkezi, zengin spor tesislerini içeren spor kompleksi, binicilik tesisleri, su sporları merkezi, gezinti tekneleri, uluslararası standartlarda golf sahası...

Projenin hedefi, yaklaşık 10 bin yatak kapasitesi ile Bursa'nın 2023 yılı hedefi olan 5 milyon turist sayısının yüzde 10'unu, yani yılda 500 bin turist ve 500 milyon dolar gelir elde etmekti.

Maliyeti 2 milyar dolardı. 15 bin kişilik bir kasaba kurulacak ve 5 bin kişiye istihdam sağlanacaktı.

Master plan hazırlanmış, Bakanlar Kurulu, Dağyenice'yi turizm bölgesi ilan etmişti. Bursa Valiliği, her ölçekte imar planı hazırlama yetkisini Bursa İl Özel İdaresi'ne vermişti. İhaleyle hazırlanan plan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca onaylanmıştı.

Her şey iyi güzeldi de projenin mimarları "küçük" bir ayrıntıyı unutmuştu. 15 bin kişilik termal kasabanın kurulacağı Dağyenice'de "termal su" yoktu!..

Üstelik bu durum kamuoyuna açık açık söyleniyordu. Harput, "Bursa Valiliği olarak bölgede yaptığımız sondaj çalışmalarında güçlü bir debiye ulaşamadık. Bizim zaten Dağyenice projesine başladığımız zaman o bölgede su arama ve su bulma gibi bir maksadımız yoktu. Biz Dağyenice'yi, Bursa'dan su götürecek şekilde projelendirdik" diyordu.

Harput, şehirden gelen "Olmaz bu iş" eleştirilerine karşı cansiperane savunuyordu projeyi:

"2 bin 500 dekar alanın kamulaştırılması için 107 milyon lira olan İl Özel İdare bütçesinden 80 milyon lira ayırdık. Çok kapsamlı bir proje olacak. Ulaşım da bölgeye raylı sistemle gerçekleştirilecek. Başbakanımıza projeyi anlattığımda 'Sonuna kadar arkandayım' dedi. Başbakanımız her ilde çılgın projeler istiyor. Bu da Bursa'nın çılgın projesi. Dört başı mamur bir proje."

Aklı başında olanların daha o günden gördüğünü, Harput'un yargılandığı FETÖ davasında, Şubat 2018'de bir "gizli tanık" anlattı:

"Bursa merkezinden Dağyenice köyüne sıcak su götürülmesi projesi vardı, 2 milyarlık bir projeydi bu. Harput öncülüğünde bir şirket kuruldu. Kamu-özel ortaklığıyla kurulmuştu şirket, ortakları ve yönetiminde buradaki sanıklardan bir kısmı vardı. Buradan kazanılacak paranın örgüte aktarılacağını sanıkların bir kısmının ağzından da duydum. Bunun arkasında örgütün bulunduğu biliniyordu."

Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ve Bursa Barosu'nun başvurusuyla Danıştay'dan "veto" yiyen projenin Bursa için değil, FETÖ için olduğu böylece kayıt altına alınıyordu.

Ve fakat, "çöp" olan proje için ne kadar harcandığı, vergilerimizden harcanan miktarın ne olduğu, projenin açıklanmasıyla bir anda değer kazanan Dağyenice ve çevresindeki arazileri kimlerin kapattığı soruları yanıtsız kaldı!

Şimdi gözler Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde...

Zira, Harput'un çılgınlıkları zamanında İl Özel İdaresi'ne geçen (yani bizim vergilerimizle kamulaştırılan) 170-180 dönümlük alan, İl Özel İdaresi'nin tüzel kişiliğinin sona ermesiyle Büyükşehir'e kaldı. Büyükşehir, Dağyenice göletinin iki yakasındaki toplam 500 bin metrekarelik alanı ihaleyle Orman Bölge Müdürlüğü'nden kiraladı. Başkan Alinur Aktaş da Dağyenice projesini seçim vaatleri arasına aldı.

Aktaş ve ekibi, haziran ayında Dağyenice'ye gitti, yapılacakları gözden geçirdi: Bungalov evler, piknik alanları, mesire alanları, kır kahvesi, yöresel ürün satışı yapılan alanlar...

Dedi ki Aktaş: "Dağyenice, ulaşımın mesafe olarak kolay olması nedeniyle yaz kış, yılın 365 günü çok yoğun kullanım potansiyeli olan bir yer. Bunları yaparken biz sadece öncülük ve aracılık edeceğiz. Kamu marifetiyle değil, özel sektör marifetiyle hayata geçirmeyi ve işlettirmeyi düşünüyoruz. Bu manada yaptığımız yurtdışı ve yurtiçi yatırımcılarla görüşmeler var. Yaptığımız bütün çalışmaları aşama aşama kamuoyuyla paylaşacağız."

Bakalım, günler bize ne gösterecek?

Bakalım, Dağyenice, hangi yerli ya da yabancı marifetiyle ne hale bürünecek?

Takipteyiz...