Bursa
Açık
18.2°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

Ovaakça AMATEM'i neden kapattınız?

07 Ekim 2019 Pazartesi, 15:45

Biliyorsunuz...

Bursa Şehir Hastanesi, 16 Temmuz'da fiilen, 4 Ağustos'ta da resmen açıldı.

Adeta bir sanayi kuruluşu muamelesi yapılarak, adına "entegre" denen bu sağlık yerleşkesinde 6 hastane var: Genel Hastane, Onkoloji, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları, Kalp ve Damar Cerrahisi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri.

Psikiyatri hastalarına yaşatılan çileyi, yılların sağlık muhabirliği deneyimini, Yeni Dönem gazetesindeki köşesine taşıyan Lale Akasoy, gündeme getirdi bugün.

Durumu şöyle özetlemiş Lale Abla:

"Hasta, Şehir Hastanesi'ne geliyor... İlk müdahalesi yapılıyor... Yatarak tedavi şart ise ambulansla Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gönderiliyor... Burada da bir hekim müdahalesi yapılıyor... Oradan da Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin ek binası olan Görükle'deki Dörtçelik Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi'ne sevk ediliyor..."

İşte "entegre" denen şey bu olsa gerek!..

Sağlamsan hasta çıkarsın, hastaysan iyice çıldırırsın!..

İntihar girişiminde bulunduysan seni kurtarana saydırırsın; sedyeden sedyeye, ambulanstan ambulansa taşınırken kaygıların tavan yapar; zaten ister istemez çarpıttığın gerçek algısı darmaduman olur...

Depresyon, şizofreni, anksiyeteyle boğuşanların hali böyle...

Peki, daha toplumsal bir sorun arz eden alkol ve madde bağımlıların vaziyeti ne?

Bursa Şehir Hastanesi açılırken hiç gündeme getirilmedi, hiç konuşulmadı, ama...

9 yıldır Bursa Devlet Hastanesi'ne bağlı olarak Ovaakça'daki özel binasında hizmet veren AMATEM'in (Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi) kapısına kilit vurmanın ne anlamı vardı?

Ovaakça AMATEM'i kapatıp da Görükle'deki Dörtçelik Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi'ne taşımanın izahı nedir?

Dörtçelik'te 2 yıl önce açılan AMATEM Kliniği 18 yataklıydı. Ovaakça'da 40 yatak vardı. Topu topu 164 yataklı Dörtçelik'te alkol ve madde bağımlıları için kaç yatak tahsis edebildiniz?

AMATEM'de yatarak tedavisi uygun görülen onlarca alkol ve madde bağımlısının tespih gibi titreye titreye sıraya dizildiğinin farkında mısınız?

Ve bu onlarca kişinin durumunun gerçekten "acil" olduğunun bilincinde misiniz?

AMATEM'i güçlendirip tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna dönüştüreceğiniz yerde kapısına kilit vurmanın, Ovaakça'da giderek hızlanan inşaat çalışmalarıyla bir ilgisi var mı?

Alkolden maddeye, teknolojiden kumara, sigaradan sekse bin türlü bağımlılık çeşidi olduğu halde Ovaakça AMATEM'e gerek yok diye raporlar verildi mi?

Yoksa bağımlılığın da tıpkı diğer sağlık sorunları gibi bir hastalık olduğunun farkında değil misiniz?

Ardı arkası kesilmeyecek bu sorular, maalesef biliyorum ki ilgililerin ve yetkililerin hiç mi hiç umurunda değil!..

Zira onlar için sülük ve hacamat merkezleri açmak çok daha önemli!..

Neymiş, sağlıklı hayatmış, hadi oradan!..