Bursa
Açık
31.7°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

Kim kiminle ittifak yapacak?

28 Şubat 2018 Çarşamba, 21:30

3 Kasım 2019 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi, Türkiye'nin siyaset tarihinde bir ilki beraberinde getirecek.

Siyasi partiler ilk kez "yasal" olarak ittifak yapacak.

Teklif henüz yasalaşmadı ama siyasetin başlıca konusu kimin kiminle ittifak yapacağı...

Bugün itibariyle genel tabloya bakalım...

AK PARTİ ve MHP Genel Başkanları anlaştı. Zaten teklifi de onlar getirdi. "Cumhur İttifakı" çatısı altında hem Cumhurbaşkanı seçimine hem de genel seçime birlikte katılacaklar. Bu ittifakın içinde olmak isteyen bir parti daha var: Büyük Birlik Partisi.

MHP, kendi içinden doğan Büyük Birlik'in ittifakta yer almasına karşı. Ancak Meclis gündemindeki teklifte önemli bir madde var. Buna göre, "Seçimlere katılma yeterliliği taşıyan siyasi partinin seçime katılmaması halinde, bu partinin üyesi, kendisinin ve partisinin yazılı muvafakati alınarak başka bir siyasi partiden aday gösterilebilecek."

Yani Büyük Birlik lideri ve bu parti kadrolarından belli isimler AK PARTİ listelerinden Meclis'e girebilir. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin "zırt bırt" Cumhurbaşkanı'nın kapısını çalması, herhalde bu sonucu verecek!

AK PARTİ'nin ittifakta görmek istediği başka partiler de var ve o partilerle ittifak teklifi yasalaştıktan sonra görüşmeler yapılacak. O partilerin başında da Saadet geliyor. Ancak Saadet Partisi temkinli. Her şeyden önce Meclis'teki ittifak teklifini yeterli bulmuyor. Üstüne üstlük bir de Saadet'in 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le de dirsek teması halinde olduğu konuşuluyor.

Bu karmaşa arasında Saadet Partisi ile İYİ Parti bir "ilkeler ittifakı" gündeme getirdi. Ve ana muhalefet CHP de bu öneriye yeşil ışık yaktı. Tabii bu Cumhurbaşkanı seçimi için... Zira CHP, önce seçim barajının düşürülmesini, ardından da her partinin seçime kendi başına girmesini istiyor. Üstelik CHP, ittifak yasasını Anayasa Mahkemesi'ne götürmeye de hazırlanıyor. İlkeler ittifakı da - eğer olursa - öyle görünüyor ki Cumhurbaşkanı seçiminin ancak ikinci turunda devreye girecek.

Uzun süredir pek konuşulmayan partilerden de bu aralar sesler yükseliyor. Örneğin, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal... Cumhurbaşkanı adayı olmakta kararlı. "100 bin imza toplayacağım" diyor. Genel seçim için de kim daha çok sandalye vaat ederse onunla ittifak yapmaya hazır.

Nerede kalmış Ecevit, nerede kalmış Ecevit'in "doğrultu tutarlılığı!.."

Adaylığını açıklayan bir başka isim de Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek... Perinçek'in diğer partilerle ittifak için bir kırmızı çizgisi var. O da HDP... Perinçek'e göre, HDP PKK'nın siyasi uzantısı ve kapatılmalı!

Peki HDP... HDP ne yapıyor?

HDP kendi Cumhurbaşkanı adayını gösterecek. Muhtemeldir ki genel seçime de tek başına girecek!..

Tablo işte böyle... Ve böyle bir tabloda görünen o ki bir önceki Cumhurbaşkanı seçimine göre, aday sayısı çok daha fazla olacak!

Seçim ikinci tura kalacak mı?

Onu da yaşayıp göreceğiz...