Bursa
Açık
31.2°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

İstifa "müessesesi" üzerine

20 Aralık 2017 Çarşamba, 12:27

Dil Derneği'nin "Türkçe Sözlük"üne göre, istifa: Kendi isteğiyle görevinden ayrılma, çekilme, işinden ayrılma.

İstifa etmek: (İşinden) çekilmek.

İstifayı basmak: Herhangi bir nedenle görevinden ani bir kararla çekilmek.

***

Türkiye'de gündem o kadar yoğun ve ardı ardına yaşanan gelişmelerle o kadar değişken ki istifa "müessesesi" eskidikçe eskiyor; eskitiliyor. Siyasetin önemli bir kuralı olması gerekirken, siyasetin gelip geçici oyuncaklarından biri haline getiriliyor.

Ne demişti Cumhurbaşkanı ve iktidar partisinin genel başkanı?

"Tayyip Erdoğan'ın yurt dışında bir kuruş parası varsa herhangi bir bankada, çıksın bunu ispat etsin. İspat ettiği anda Cumhurbaşkanlığı makamında bir dakika durmayacağımın taahhüdünü veriyorum."

Devamını anlatmaya gerek var mı? İddialar, belgeler, dekontlar, swiftler, polemikler, giderek düşen seviye vs. vs. vs.

Kim söyleyecek bu belgelerin doğruluğunu yanlışlığını?

Bilirkişi mi, Maliye mi, MASAK mı, istihbarat mı, yargı mı?

Devlet mi?

Gerçekten istemezseniz, hukuk devleti olmayı beceremezsiniz! Beceremezseniz tüm bu iddialar orta yerde kalır. Hakem tayin ettiğiniz milletin de kriterleri farklıdır!

Peki, ne dedi ana muhalefet genel başkanı, kızına ait ev için?

"Eğer 1 kuruşluk bir torpil varsa, çıkar sağlanmışsa ben siyaseti bırakırım. Ben onlara benzemem."

Torpil olup olmadığını kim söyleyecek?

Bilirkişi mi, Maliye mi, MASAK mı, istihbarat mı, yargı mı?

Devlet mi?

***

Bütün bunlar "akça"lı konular. Türk siyaset tarihinde, hele hele yakın tarihte akçalı bağlantıları ortaya dökülüp de istifa eden kaç siyasetçi var?

Bakın, akılda kalan son istifa CHP'nin eski genel başkanı Deniz Baykal'dan gelmişti. Ne bir akça vardı işin içinde, ne bir dekont, ne bir torpil... Ne var ki "boxer"ın rengi göründü mü, Başbakan bile yakın gözlüklerini takıp, yayımına yasak getirdiği görüntüleri izlemekten çekinmemişti.

Türkiye'de siyaset ilkelerle değil, Ali Cengiz oyunlarıyla yapıldığı sürece istifa müessesesi zarar görmeye, anlamsızlaşmaya devam edecek.

Siz çalıp siz söylüyorsunuz, bize de dinlemek kalıyor. O nedenle "bir dakika durmam, değil görevi siyaseti bırakırım, istifayı basarım" filan diye efelenmeyin. Zira çoğunluk yutmuyor. Kayıkçı kavgasını bırakın. "Acaba bir şey çıkar mı bu işten, yoksa gider mi bizim ki" filan diye düşünen az buçuk seveninizi üzmeyin!