Bursa
Açık
30.6°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

Herkes Bozbey diyor ama

21 Şubat 2018 Çarşamba, 20:31

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu...

Demiş ki...

"Bursa Büyükşehir adayımızın kendisini fazla anlatmasına gerek kalmayacak. Gittiği yerlerde 'Gülümseyin Nilüfer'desiniz' desin yeter. Herkes ne demek istediğini anlar zaten."

Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz, 2 Şubat'ta yazmıştı bunu.

CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş da dedi ki iki gün önce yaptığımız röportajda:

"Sayın Bozbey, nerede olmak istiyorsa orada olacak. Nerede olmak istiyorsa. Genel Başkanımızın da böyle baktığını biliyorum. Genel Başkanımla iki kez görüştüm ve söylediği şey bu. Nerede görmek istiyorsa orada olacak."

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Büyükşehir'de olmak isteyecektir, herhalde. Aksini düşünmek safdillik olur.

Sadece o kadar da değil...

İnsanın hayal dünyasını yok saymak olur. Siz sanıyor musunuz ki Bozbey, 20 yıldır hayal kurmadan Nilüfer'de başkanlık yapıyor! Aksine, kurduğu hayalleri gerçekleştirmek için hala insanlardan oy alabiliyor.

Hayır, elbette sadece hayalden ibaret değil Bozbey'in dünyası. Bugüne kadar sağın solun, siyasal yelpazedeki her kesimin oyunu alabiliyorsa, burada ince bir "ittifak işçiliği" var. Üstüne üstlük bir de reel politikayı saniye saniye okuma yeteneği var.

Yani Bozbey'in "Yerel yönetimlerle ilgili yeni bir yapılandırma yasası hazırlığı olduğunu duyuyoruz. O yasa çıktıktan sonra oturup bir değerlendirme yapacağız" demesi boşuna değil...

Yani öyle bir yasal düzenleme olacaksa, o düzenleme, Bursa'da...

Birincisi, CHP'ye ne kazandıracak ne kaybettirecek?

İkincisi, Bozbey'e ne kazandıracak ne kaybettirecek?

Yoksa Bozbey, Büyükşehir'e elbette aday olmak ister. İnegöllü Büyükşehir Belediye Başkanlarından ne eksiği var? Kendini padişah zannederken, bir kişinin kararıyla kendi kendini al aşağı eden Başkanlardan ne eksiği var?

Dolayısıyla bugünden bakıldığında Bozbey, CHP'nin Büyükşehir adayıdır... Ancak siyasette 24 saat ilkesini unutmadan bir noktayı dikkatle gözlemekte yarar var. Bence Bozbey de bunun farkında...

O da CHP ve hatta CHP Genel Başkanı'dır.

Siz bakmayın "Bursa Büyükşehir adayımızın kendisini fazla anlatmasına gerek kalmayacak" filan dendiğine...

Cumhurbaşkanı seçiminde nasıl çıktıysa torbadan Ekmeleddin İhsanoğlu, Turhan Tayan nasıl girdiyse CHP listesine, Mehmet Bekaroğlu nasıl olduysa genel başkan yardımcısı...

Bir sürpriz daha çıkarabilir Kılıçdaroğlu...