Bursa
Açık
32.1°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

'Gül' hala CHP'nin gündeminde!

26 Nisan 2018 Perşembe, 01:11

24 Haziran erken seçimlerine giden süreçte CHP açısından, daha doğrusu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açısından kritik bir gün daha geride kaldı...

Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi'nin ardından Meclis grubundan da seçim yetkisi aldı. Bu yetkiyle CHP'nin Cumhurbaşkanı adayına da bir başka siyasal partiyle ittifak yapılıp yapılmayacağına da genel başkan karar verecek.

Başka deyişle, Türkiye'nin "ana muhalefet" politikasını "tek adam" yönetecek ve yönlendirecek. Bu seçim "tek adam rejimi"ne karşı "köprüden önce son çıkış" olarak görüldüğü için olsa gerek, yetkili organlar tüm yetkilerini en yetkiliye devretmiş durumda...

Yetki devrinin yapıldığı Meclis Grup toplantısından önce CHP Sözcüsü Bülent Tezcan'dan gelen açıklama dikkat çekiciydi: "Biz hiçbir biçimde ittifak görüşmeleri sürerken isimlerin kamuoyu önünde tartışılmasını doğru bulmuyoruz. Herkesin 40 kere düşünüp bir kere konuşması gerektiğini düşünüyoruz."

Belli ki ortada bir "pazarlık" vardı!..

Üstelik, CHP Meclis grubundan sadece 3 saat önce yapılan bu açıklama, toplantıda kopacak fırtınanın habercisiydi... Fırtınaya neden olan da ortada dönüp dolaşan isimlerden elbette sadece biriydi: 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül...

Gül kokusu yoğunlaştıkça CHP yönetiminde stres katsayısı artıyordu.

CHP grubu işte böyle bir ortamda toplandı.

Parti sözcüsünün 3 saat önce kamuoyuna yaptığı açıklama bu kez en yetkili ağızdan milletvekillerine iletildi.

Siz benim "iletildi" dediğime bakmayın, açık açık "fırça" faslıyla başladı toplantı...

Uyarı kesin, dil sertti!..

"Kimse Abdullah Gül ile ilgili yazıp çizmeyecekti!.."

Peki, bu paylama nasıl bir karşılık buldu dersiniz?

Elbette "evet efendim, sepet efendim" havasında...

Seçim gelmiş çatmış... Kurt politikacılar, oynamasını çok iyi bilseler de "yerleri dar!.." Üstelik genişlemiyor... Ön seçim yok, genel merkez yoklaması kapıda... Zira birazdan yetki verecekleri en yetkili kişi Cumhurbaşkanı adayını belirleyip ittifak yapılacak partiyi seçtikten sonra liste hazırlayacak. İşin ucunda "Dimyat'a pirince giderken, evdeki bulgurdan olmak" da var!

İşte CHP milletvekilleri böyle bir atmosferde ellerini kaldırıyor, imzaları atıyor ve yetkilerini genel başkana devrediyor.

Sadece bir milletvekili, "fırça" faslından sonra oylamaya katılmıyor ve toplantıdan ayrılıyor!

Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil...

İrgil, 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi yapılan ön seçimde CHP'lilere "sadece bir dönem" sözü vermiş ve geçen hafta enbursa.com'a yaptığı açıklamada da "Elbette sözümü tutacağım" demişti.

Belli ki içinde aktif olarak yer almayacağı bir süreçte, yeni dönemi şekillendirecek bir yetkiyi en yetkiliye devretmeyi kendine hak görmedi. Böylece parlamenterlik yaşamının altın golünü de atmış oldu!..

Velhasıl, öyle görünüyor ki, CHP'nin önde gelen kimi isimlerinin tüm itirazlarına karşın Gül adı hala pazarlık masasında.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "sağ" kökenli isimlere yönelik sempatisinin arkasında ne var bilinmez, ama Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığına karşı çıkan CHP'lilerin argümanları gayet net:

CHP tabanı "sağcı" bir isim istemiyor. Hele hele bir AK PARTİ'liyi hiç istemiyor. Gül adı gündeme geleli beri genel merkez mesaj yağmuruna tutulmuş durumda. "Yakarım kendimi" diyen bile var.

Bir önceki Cumhurbaşkanı seçiminde yaşanan hezimet ortada. Hiçbir CHP'linin ikinci bir Ekmeleddin vakasına daha tahammülü yok!

Diyelim ki Gül ya da sağ kökenli bir başka ismin artıları oldu. Peki ya eksileri?.. Atılan taş, ürkütülen kurbağaya değecek mi?

Ve son olarak...

24 Haziran'da sadece Cumhurbaşkanı seçimi değil, milletvekili genel seçimi de yapılacak. Ya, taban Cumburbaşkanı adayına tepki gösterip milletvekili seçiminde de oy vermezse?

İtirazlar böyle sıralanıp gidiyor ve CHP'liler "'Tıpış tıpış gidip oyunu vereceksin' dönemi, artık geride kalsın" diyor!..