Bursa
Açık
32.1°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

Gemlik'te kuyuya atılan taşı kim çıkaracak?

07 Şubat 2018 Çarşamba, 12:54

Bursa'nın Gemlik ilçesi yaklaşık 1.5 aydır kuyuya atılan taşı kimin, nasıl çıkaracağını konuşuyor.

24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de yer alan birkaç satır, koca ilçenin kaderini değiştirmeye yetecek!..

Yetecek de nasıl?..

Son 1.5 aydır yaşanan gelişmeler zaten günü gününe sitemizde yayınlandı. Hepsini bir arada görebilelim diye bugün bir de toparlama yaptık. Özet şu ki nakil kararıyla başlayan süreç bina bazlı dönüşüme evrilmiş durumda.

KHK'da yer alan "ilçe sakinlerinin hâlihazırdaki yerleşim yerlerinden nakledilmesinin zorunlu bulunması" ifadesi kafa karışıklığının başlıca nedeni.

Arkasından etkili ve yetkili kişilerden gelen açıklamalar da o karışıklığa tuz biber ekti.

İşin patronu Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bugüne kadar yaptığı iki açıklamada da "İlçe taşınacak, taşınan yere konut yapılmayacak" dedi. Gemlik'te kopan onca tantanadan, yerel yöneticilerin ve Bursa Milletvekillerinin yaptığı açıklamalardan haberi yok, sanırım.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'na göre, KHK'da yer alan nakil kelimesi riskli binaların nakledilmesini işaret ediyormuş. Bütün Gemliklilerin okuduğu KHK maddesinde öyle bir işaret var mı, yoksa Çavuşoğlu'nun sözleri dilek ve temenni mi?

Gelelim bu işi en çok kovalayan isimlerden biri olan AK PARTİ Bursa Milletvekili İsmail Aydın'ın sözlerine... Aydın, Gemlik'in çürük yapı stoğunu hatırlatarak, "Bunları kentsel dönüşümle yerinde çözmek mümkün değil. Çünkü sorun imar verebilirseniz çözülür. Oysa Gemlik'te bu şans yok" diyor.

Oysa Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, "Yerinde dönüşümün önünü açıyoruz. Eğer yerinde dönüşüm projesi olan varsa hemen getirsin, bir gün bile beklemeden ruhsat vereceğiz" diyor.

İşte bunca kaosa yol açan KHK'daki nakil ifadesinin bir yönetmelikle ortadan kaldırılacağı söyleniyor. O yönetmelik de 1.5 aydır çıkmıyor.

Benim gibi sanırım Gemliklilerin de aklı almıyor. Koca KHK bir gece ansızın yürürlüğe giriyor da altı üstü bir yönetmelik hangi tozlu raflarda bekliyor?