Bursa
Parçalı Bulutlu
28.1°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

EYT Erdoğan'ın önüne nasıl dikildi?

22 Haziran 2019 Cumartesi, 11:07

İstanbul'da yarın yapılacak yenileme seçimi İstanbul seçimi olmaktan çıkıp Türkiye seçimine dönüşürken, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) bu seçimin de ana gündem maddelerinden biri oldu.

Türkiye'deki sendikal mücadeleyi, işçi hareketlerini bir kenara bırakarak söylüyorum:

Doğrusu, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (EYTSYDD) kısa sürede sağladığı "etkin"liği bugüne kadar hiçbir dernek başaramadı.

Düşünün ki sayınızı bile bilmiyorsunuz.

Bilgi edinme hakkından yararlanarak devlete soruyorsunuz, o da bin dereden su getirip sayınızı bile açıklamaktan çekiniyor!..

Siz de milyonlarca olduğunuzu meydana inerek gösteriyorsunuz!

Ama önemli bir açıklama oldu geçtiğimiz günlerde...

Cumhuriyet tarihinde Çalışma Bakanlığı koltuğunda en uzun süre oturan isim olan Faruk Çelik, sır gibi saklanan o rakamı açıkladı: 6 milyon 300 bin...

Çelik'in açıklamasına göre, 6 milyon 300 binin 1 milyonu devlet memuru, 1 milyonu BağKur'lu, kalan 4 milyon 300 bini de SSK'lı...

EYT, İstanbul seçiminde de ana gündem olmayı başardı. Çünkü bizzat AK PARTİ adayı Binali Yıldırım'ın söylediğine göre, sadece İstanbul'da 1 milyon EYT'li var.

EYTSYDD'nin seçim öncesi Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmenin tüm detayları açıklandı. Ama 19 Haziran 2019 tarihinde, yani bundan sadece 3 gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kurulan ilk sıcak temasın üzerinde biraz daha durmak gerekiyor.

EYT'liler bugüne kadar hemen her kanaldan Cumhurbaşkanı ile temas kurmaya çalıştı. Resmi randevu talepleri oldu, dilekçeler yazıldı, meydanlardan "Bizi bizden dinleyin" diye çağrılar yapıldı. Ama olmadı.

Sonunda fırsat EYT'nin ayağına geldi. Fikr-i Asım Fikir ve Düşünce Derneği'nin Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlediği "İstanbul: Biz Birlikte Türkiye'yiz" başlıklı toplantıya EYTSYDD de davet edildi. EYTSYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak da bunun Cumhurbaşkanı ile temas kurmak adına bir fırsat olduğu düşüncesiyle 2 gün süren bir hazırlık yaptı, dosya hazırladı.

O dosyada "'EYT kimdir, ne istiyor?' sorusunun yanıtı da vardı, aylık bağlama oranlarının yarattığı mağduriyet de... 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Cumhurbaşkanı'na hitaben kaleme alınan ve EYT'li kadınların tüm Türkiye'de AK PARTİ İl Başkanlıklarına sunduğu mektup da dosyaya eklendi.

Toplantı başladı, Cumhurbaşkanı kürsüye çıktı. Erdoğan'ın "Siyaset; ayrıştırmak için değil birleştirmek, kutuplaştırmak için değil gönülleri buluşturmak için yapılır" dediği sıralarda, EYTSYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak, oturduğu yerden birkaç kez seslendi; kendisini tanıtmaya, EYT'yi duyurmaya çalıştı. Ama olmadı.

Geriye tek çare kalmıştı!

Cumhurbaşkanı konuşmasını bitirecek, Özüpak da kendisini sahneye atacaktı!

İşte EYT'nin Cumhurbaşkanı ile ilk sıcak teması böyle sağlandı.

Erdoğan'ın önüne dikilen Özüpak, EYT kartvizitini uzattı, kendisini tanıttı.

"Sizi biliyorum" dedi Cumhurbaşkanı.

"Sizi yanlış bilgilendiriyorlar. Lütfen, bizi bizden dinleyin. Randevu talep ediyoruz" dedi Özüpak.

Tam o sırada korumalar devreye girdi, Özüpak'ın koluna yapışarak, Erdoğan'dan uzaklaştırmaya çalıştı.

"Buradan ayrılmayacağım. Ayrılırsam, size bir daha ulaşamayacağımı biliyorum" dedi Özüpak.

O sırada Cumhurbaşkanı, EYT kartvizitini cebine koyuyordu.

"Kartın bende, görüşeceğiz" diye yanıt verdi.

İşte EYT'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilk sıcak teması böyle sağlanmış oldu.

Tabii bu temas sorunun hemen çözüleceği anlamına gelmiyor. Zira tüm diğer sorunlar gibi EYT sorunu da İstanbul seçiminden çıkacak sonucu, dahası o sonucun neden olabileceği gelişmeleri bekliyor. Ancak gelinen nokta iktidarın adım adım EYT diline yaklaştığını gösteriyor. Aksi halde Erdoğan ile Özüpak arasındaki diyalog böyle olmazdı. Binali Yıldırım, gece yarısı EYT'lilere randevu vermezdi ve Faruk Çelik, tıpkı EYT'liler gibi "Maç oynanırken kural değişti" demezdi.

Özüpak'ın sık sık dile getirdiği gibi "Umudumuzu yitirmeye gerek yok" diyorum ben de... "Umudumuz" diyorum, çünkü ben de bir EYT'liyim.

O 4 milyon 300 bin kişiden sadece biri...