Bursa
Parçalı Bulutlu
23.7°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

EYT defteri gerçekten kapandı mı?

21 Kasım 2019 Perşembe, 20:48

Eğri oturalım, doğru konuşalım: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tutturmuşlar bir EYT" diye başlayan konuşmayı yapmamış olsaydı, konu hiç bu kadar yoğun bir şekilde gündeme gelmeyecek, televizyonlar günlerce EYT'yi ve yanı sıra emeklileri konuşmayacak, yandaş basın karşıt cephe açmayacaktı. Cumhurbaşkanı iyi yaptı, sayesinde EYT'yi Mısır'daki sağır sultan bile duydu.

Cumhurbaşkanı, "Tutturmuşlar bir EYT" diye başlayarak iyi yaptı, ama sözlerinin devamı tam anlamıyla fecaattı. Zira İskandinav ülkeleriyle kıyaslanacak bir yanımız olmadığı gibi ortaya konan maaş hesabının gerçek olmadığı da gün gibi açıktı. Zaten EYT'lilerin "Haklarımız gasp edildi" diye bağırmasının nedeni bu değil mi?

Adam "Çalışmayayım" demiyor ki, "Çalıştıkça emekli maaşımı neden kuşa çeviriyorsunuz?" diye soruyor. Adam iş istiyor, "Yaşlısın" diyorlar. Adam "Emekli olayım" diyor, "Gençsin" diyorlar.

Cumhurbaşkanı'nın açıklaması ve sonrasında AK PARTİ cephesinden yapılan açıklamalarla bir değil, birden fazla algı yaratılmaya çalışıldığı ortada.

Nedir o?

Birincisi, kendisine EYT diyen bir grup var, dertleri hak etmedikleri halde erken emekli olmak...

Oysa bu doğru değil...

İkincisi, sana söylenen sürede emekli olursan ideal ücreti alırsın!..

Elbette bu da doğru değil...

Asansörde doğruyu söyleyip televizyon stüdyosunda çark eden uzmanlar dışında internet kullanabilen herkes neyin ne olduğunu, kaç yaşında emekli olacağını, bugün emekli olsa kaç para alacağını, EYT'yi, ABO'yu biliyor.

Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarından anlaşılıyor ki EYT konusunda AK PARTİ içinde muhtemelen tabandan gelen bir baskı da var. Erdoğan'ın "Arkadaşlarıma söylüyorum; beni bu yola asla teşvik etmeyin" sözleri bunun bir yansıması.

Ve bana kalırsa Erdoğan'ın EYT ile ilgili konuşmasındaki en çarpıcı cümle son sözü: "Seçim kaybetsek de yokum!.."

Erken seçim olur mu olmaz mı bilmem, ama bildiğim, tabanın EYT baskısı devam edecek, üstelik o baskı en çok AK PARTİ içinden gelecek.

Hele hele seçimin ucu resmen görünürse...

İşte o zaman frene mi basıldığını, yoksa ileriden U dönüşü mü yapılacağını anlarız.