Bursa
Açık
32.1°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

CHP'de harman büyük 'dane' çıkmıyor!

05 Şubat 2018 Pazartesi, 11:24

Komediye bakın...

Aday olabilmek için en az 127 imza gerekiyor. Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 163 imzayla dilekçesini veriyor. Divan, sağdan bakıyor soldan bakıyor, olmuyor, bir de Genel Başkan'ın imzalarına bakılıyor. 48 delegenin Kemal Kılıçdaroğlu için de imza verdiği anlaşılıyor. Aslında Muharrem İnce aday olamıyor.

Tabii ortalık karşılıyor... Biliyorsunuz, şenliğin nedeni, CHP tüzüğünün 55a maddesi... Diyor ki o madde: "Genel Başkanlığa aday olabilmek için üye tam sayısının en az yüzde 10'unun yazılı önerisi gerekir. (...) Bir delege adaylardan sadece biri için imza verir."

Değişiklik 26 Şubat 2012 tarihinde yapılan 16. Olağanüstü Kurultay'da alınan kararla yürürlüğe girmiş.

36. Olağan Kurultay'da bu madde üzerinden yönetimi yerden yere vuran Muharrem İnce, o tarihlerde ne yapıyormuş acaba? Hala sıradan bir CHP üyesi gibi duvarları mı boyuyormuş, yoksa bir milletvekili, bir grup başkan vekili olarak, o kurultayın da delegasyonu arasında mı yer alıyormuş?

Bu antidemokratik maddeyi getirip CHP tüzüğüne bizzat sokuşturan, hatta bunun için olağanüstü kurultay toplayan bizzat Kılıçdaroğlu'nun kendisi. Herhalde, "Ele güne karşı demokratik yarış görüntüsü verelim, Muharrem'e de yazık olmasın, konuşurken o kadar da alkış aldı" düşüncesiyle kendi imzalarından rakibine veriyor. Etik mi, hukuki mi, ayıp mı, günah mı; bırakalım bunları... Madem Kılıçdaroğlu, demokratik yarışa bu kadar hevesliydi, o imzaları 4'e 5'e bölselerdi de diğer adayları, Kocasakal'ı, Eminağaoğlu'nu da görseydik kürsüde...

Ve sonuç, tam bir Osman Bölükbaşı hikayesi... Alkışlar İnce'ye, oylar Kılıçdaroğlu'na...

Yalnız oradaki samimiyetsizlik de gün gibi açık...

Bu CHP delegasyonu nasıl bir "kararsız" kitle ki birkaç saat içinde karar değiştiriyor. İmza vermeye gelince başka, sandık başına gidince başka davranıyor. Böyle bir ortamda ne Kılıçdaroğlu'na verilen 790 oyun bir anlamı var, ne İnce'nin aldığı 447 oyun...

Velhasılı kelam, Bölükbaşı'nın dediği gibi, harman büyük de dane çıkmıyor!..

Kurultay'ın ikinci günü ayrı bir şenlik. İzninizle ona da ayrıca değinelim...