Bursa
Açık
31.1°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

CHP Bursa listesinde iki isim

24 Mayıs 2018 Perşembe, 20:49

CHP üzerine dün yazdıklarım, bir gazeteci; bir köşe yazıcısı olarak düşündüklerimdi...

Bugünkü yazımı ise bir kentli olarak kaleme alıyorum.

Benim 20 kişilik CHP Bursa listesinden "Mutlaka Meclis'e gitmeli" diye düşündüğüm iki isim var...

Biriyle "Merhaba"dan öte bir tanışıklığım olmuş değil. Bir çeşit gazeteci-haber kaynağı ilişkisi...

Diğeri ise arkadaşım, birlikte mesai yaptığımız bir isim...

***

Prof. Dr. Kayıhan Pala...

Anımsayacaksınız, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanlığından istifa ederek, CHP'de aktif siyaset kararı aldı...

Olay'dan Mustafa Özdal, 19 Mayıs'ta, "... bazı ilçe başkanları Akkuş'un listesinde yer alan Kayıhan Pala'ya da itiraz etti. Hem ideolojisi, hem de örgütlerden gelmemesi nedeniyle... Yüksel Özkan için de benzer itirazlar söz konusu" diye yazdı... Bir gün sonra da "... iki ismin benzerliğinden kasdım, ideolojileri değil, örgütlerden gelmemeleridir" dedi.

Yeni Dönem'den Yüksel Baysal da 22 Mayıs'ta "Bana göre dördüncü sıra yanlış oldu. Prof. Dr. Kayıhan Pala'nın partiye bir katkısı olacağını sanmıyorum. Keşke altıncı sıradaki Gürkan Esen, dördüncü sıraya konulmuş olsaydı. Mustafakemalpaşa'dan gelebilecek yüklü miktarda oy dördüncü sıradakinin şansını artırabilirdi" yorumunu yaptı.

İkisine de katılmıyorum...

İlk olarak, neymiş Kayıhan Pala'nın ideolojisi?..

Yıllardan beri, merkez sağdan gelen onlarca isme kucak açan, daha düne kadar Abdullah Gül'ü Cumhurbaşkanı adayı yapmak için uğraşan, İlhan Kesici'yi Cumhurbaşkanı adayı yapmayı düşünen, Mehmet Bekaroğlu'nu parti yönetimine alan, Abdüllatif Şener'i ilk sıradan aday gösteren CHP, elbette Kayıhan Pala'yı listeye alacaktı.

Evet, ben de Yüksel Baysal gibi dördüncü sıranın yanlış olduğunu düşünüyorum. Zira Kayıhan Pala, en az Yüksel Özkan kadar garanti bir sırayı (öyleyse eğer) hak ediyordu!

Gelelim partiye katkı meselesine...

Bana kalırsa Kayıhan Pala'nın varlığı başlı başına bir katkı zaten...

Ama ben partiden öte bu şehre, bu ülkeye ne katkı koyacağına bakarım...

Bursa'da ve hatta Türkiye'de "halk sağlığı" denince aklımıza kim geldi? Hava kirliliği denince aklımıza kim geldi? Sağlık politikaları deyip de gerçeği öğrenmek istediğimizde, aklımıza kim geldi?

Hadi, daha ileri gideyim, yoğun bakımda hısım akrabanıza yatak bakınırken, kimi aradınız?

Çevre mücadelesi denince aklımıza kim geldi? DOSAB Kömürlü Termik Santrali projesinin karşısında önce kim durdu? Demirtaşlıların arasında kim dolaştı? Mahkemede saatlerce kim anlattı adalete, projenin halk sağlığına zararlarını? "Çevre ve İklim Sorunları Savunuculuk Ödülü"nü Bursa'ya kim getirdi?

Pek çoğumuzun sadece karayolunda arabamızla geçip giderken gördüğümüz, tarlada çalışan işçi olmalarından daha fazlasını bilmediğimiz, çadırda nasıl yaşam sürdürdüklerinden başka bir şeylerini merak etmediğimiz binlerce mevsimlik işçinin sorunlarını kim taşıdı gündeme?

Bunlar sadece benim uzaktan gördüklerim...

İşte bu yüzden Kayıhan Pala, partisine de şehrine de ülkesine de beklenenden fazla katkı koyacaktır.

***

Gelelim Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'a...

Uzun yıllar birlikte mesai yaptığım, yeri geldiğinde aynı sofrayı paylaştığımız bir isim Özgür...

Genç yaşına rağmen mesleki konulardaki hakimiyeti; okusak da bir şey anlamadığımız yasa maddelerine bakar bakmaz ne anlama geldiğini söylemesi; devletin "olmaz" dediği belki yüzlerce, belki binlerce insanın "emeklilik hakkı"nı söke söke alması; sadece işçinin, emekçinin değil, yeri geldiğinde işverenin hakkını da gözetmesi...

Yıllardır gazete sütunlarında, televizyon ekranlarında, halkın arasında, konferanslarda, sosyal medyada... Sıradan yurttaşın en çok ihtiyacı olan "hak" arayışına verdiği destek...

Ben eminim ki Özgür Erdursun'un çalışma hayatı ve sosyal güvenlik sorunlarına ilişkin bilgisi ve deneyimi CHP içindeki onca üstaddan, onca ekonomi profesöründen daha fazla... Çünkü sahadan, sorunların içinden geliyor!.. Tespit ettiği sorunların çözüm yollarını da biliyor...

Prof. Dr. Kayıhan Pala'ya ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'a yolunuz açık olsun, diyorum...