Bursa
Açık
18.7°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

CHP Bursa delegesi canı gönülden oy kullanamayacak!

08 Şubat 2020 Cumartesi, 19:50

Türkçe'de edebiyatın klişelerinden biridir: Telefon hep acı acı çalar!..

Bu kez de öyle oldu!..

31 Mart yerel seçimlerinden aylar önce, 2019 Kasım ayı başlarında telefonumu acı acı çaldıran, açtığımda da söze "Bozbey'in ipi çekildi" diye başlayan, atadan dededen CHP'li okurum yine aradı.

"Telefonun bu defa her zamankinden daha acı çalmış olmalı" dedi, selam kelam faslından sonra...

"Niye?" diye sormadan da devam etti:

"Hiç ümitvar değilim. Hiç ümitvar olmadığım gibi çok da kaygılıyım."

Aylar önce yaptığımız görüşmede "Siyasetçiyim, ama siyasete güvenim kalmadı" diyen CHP'li okurumun güven sorunu endişeyle ikiye katlanmış görünüyordu.

Biliyorsunuz, CHP Bursa İl örgütü saatler sonra il başkanı seçimi için sandık başına gidecek. İlk adaylık açıklamasını yapan Erol Gülmez'e, önce mevcut İl Başkanı Hüseyin Akkuş, onun ardından Akkuş'un 2 yıl önceki rakibi İsmet Karaca ve son olarak da CHP Yıldırım'ın eski başkanı Güner Aklan eklendi.

Bizim atadan dededen CHP'li okura göre, çok adaylı kongre parti içi demokrasinin yansımasından ziyade "parçalanmış görüntü"nün isimler üzerinde netleşmiş hale gelmesiydi.

Ona göre, "Bu parçalanmış görüntüden CHP'nin ve Bursa'nın geleceği için bir şey çıkmaz"dı!

Ona göre, "CHP ilçe örgütleri üzerinde büyük bir baskı vardı ve o baskıdan sağlıklı bir il yönetimi oluşması mümkün değil"di.

Ona göre, "Memleketin adam gibi muhalefete ihtiyacı vardı, ama CHP'deki parçalı bulutlu havadan öyle bir muhalefet de çıkmayacak"tı.

"Türkiye'nin, Bursa'nın hali pür melali ortada" dedi ve ekledi:

"Durum böyleyken biz hala kendi içimizde çekişiyoruz! Yerel seçimlerin üzerinden neredeyse 1 yıl geçti, ama yenilginin nedeni konusunda bile bir ortak görüşe varabilmiş değiliz."

enbursa.com Yazarı Yüksel Baysal'ın ardı ardına patlattığı yazıları hatırlattım, adayların yönetimlerinde yer verdiği isimleri sordum.

"Eskiden" dedi, "Her yıl değerlendirme raporları ortaya çıkardı. Bunlar ilçe meclislerinde, Büyükşehir Meclisi'nde gündeme getirilirdi. Uzunca süredir böyle bir çalışma yok. İktidar bile bunu yaparken, biz CHP'liler böyle bir rapor hazırlamıyoruz ya da hazırlayamıyoruz. Üretim yok, üretim!.." diye hiddetlendi.

Listelere yazılan bazı isimleri özellikle sordum, yakın ve uzak geçmişte yaptıkları çalışmaları, çıkardıkları sesleri hatırlattım, yine olmadı:

"Akademik odalar, STK'lar, uzmanlar hazırlasın raporları, koysun önüne verileri, sen de olsan köpürtürsün. Hem de kaymak çıkarırsın" deyip, kestirip attı:

"CHP Bursa'da üretmiyor, listelerde de üretecek adam var mı yok mu ben de bilemiyorum!.. Bakalım, göreceğiz..."

Gazeteci iştiyakiyle son bir hamle yaptım, adayları sıraladım, "Kim kazanacak?" diye sordum:

"Akkuş mu Karaca mı?"

O da tam bir politikacı gibi yanıt verdi:

"Sonucu bilmem, hem ne fark eder!.. Mesele gelecek açısından iyi bir sonuç çıkmayacağı... Sandıktan ne çıkarsa, kim çıkarsa çıksın; canı gönülden çıkan bir yönetim olmayacak!.. Çünkü delege oyunu canı gönülden değil, kerhen kullanacak."