Bursa
Açık
32.1°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

CHP bu seçimde kime çalıştı?

27 Haziran 2018 Çarşamba, 19:40

Seçim sonuçlarına bakmaya devam edelim...

Cumhur İttifakı yüzde 53.66 ile 344, Millet İttifakı yüzde 33.94 ile 189 ve HDP yüzde 11.7 ile 67 milletvekili çıkardı.

Cumhur İttifakı'nda Adalet ve Kalkınma Partisi yüzde 42.56 oranında oy alırken, MHP yüzde 11.1'i buldu. BBP'nin 1 puanlık oyu da bunun içinde...

İktidarda bir miktar kan kaybı yaşanacağı beklenti dahilindeydi. Adalet ve Kalkınma Partisi, seçmenden "Güçlü Cumhurbaşkanı, güçlü Hükümet, güçlü Meclis" istiyordu. Ama seçmen iktidarın 3 talebinden 2'sine yanıt verdi. "Güçlü Meclis'i de MHP ile kur" dedi.

İktidar tek başına salt çoğunluğu sağlayamadı. Cumhur İttifakı salt çoğunluğu sağlasa da Anayasa değişikliği için gereken orana ulaşamadı. Başka deyişle, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görevden aldığı Genel Başkan Yardımcısı Sefer Aycan'ın yaptığı, "Bundan sonra Meclis'te siyaseti MHP yapacaktır. Biz ne dersek, o olacaktır" açıklaması son derece doğruydu.

Doğruydu, ama her doğru her zaman ve her yerde söylenmezdi!..

Evet, Erdoğan'a ikinci kez seçilen ilk Cumhurbaşkanı ve yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı olma unvanını MHP kazandırdı. Ama Adalet ve Kalkınma Partisi de MHP'ye 49 sandalye kazandırdı. Başka deyişle, "Reis tamam, ama..." diyen seçmen Cumhur İttifakı'nın dışına da çıkmadı. Özellikle CHP'nin HDP ve Demirtaş politikası, "güvenlik" hassasiyetini ön plana koyan seçmeni İYİ Parti ya da Saadet'e değil, MHP'ye yönlendirdi.

Böyle bir durumda "Seçimin kazananı MHP, kaybedeni AK PARTİ'dir" demek, ne kadar doğru olur!

Örneğin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, öyle söylüyor. 1 Kasım 2015'den 24 Haziran 2018'e iktidarın kaybettiği yüzde 6.93'lük oyu anımsatarak, "7 puan kaybetti, duvarın bir kısmını yıktık" diyor.

Kılıçdaroğlu da biliyordur mutlaka... Derler ki 3 türlü yalan vardır: Yalan, kuyruklu yalan, istatistik...

Evet, CHP lideri de seçim istatistiği gibi iktidarın 7 puan kaybı olduğunu söylüyor ama o 7 puanın nerede olduğunu söylemiyor. Böyle bir durumda duvar yıkılmış mı yoksa biraz daha berkitilmiş mi oluyor?

Millet İttifakı'nda CHP yüzde 22.64, İYİ Parti yüzde 9.96 ve Saadet Partisi yüzde 1.35 oy aldı. DP'nin çeyrek puanlık oyu da bunun içinde...

Eğer 1 Kasım 2015 sonuçları ile kıyaslarsanız yaklaşık 3 puan, Cumhurbaşkanı Muharrem İnce'nin oyu ile kıyaslarsanız 8 puan kaybı var CHP'nin.

Öyle görünüyor ki CHP bu seçimde hem Cumhurbaşkanı adayı İnce'ye, hem HDP'ye, hem de İYİ Parti'ye çalıştı, kalanına da kendisi razı oldu...