Bursa
Açık
31.1°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

Cemal Enginyurt'u anlamaya çalışmak! Dün EYT'li, bugün EYT düşmanı...

19 Ağustos 2019 Pazartesi, 19:39

"2002 yılında milletvekilliğim bittiğinde 19 yıllık sigortalıydım. 4447 sayılı yasa çıktığında 20 yılı tamamlayamamış olduğum için 2007'ye kadar prim ödedim. 25 yılı tamamladım. Arkasından 2011'e kadar da yaşı bekledim."

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Beyaz TV'de Eylül 2018'de katıldığı programda böyle söylüyor.

Bu kadarla da kalmıyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunun kişisel siyasi tarihi içindeki "önemi"ni de "Benim de maalesef iktidar partisi milletvekili olarak, çıkmasına katkım olan - ama genç olmamız hasebiyle daha Meclis'i bile tanımadığımız bir dönemde- en çok zararı bana veren..." sözleriyle anlatıyor.

Enginyurt, EYT mağduriyetini anlatmaya devam ediyor:

"Hakikaten iş yapamıyorlar. Kimse bunları bir yere almıyor. Evine bakamıyor, çocuklarına sahip çıkamıyorlar. Gasp edilen haklarını geri istiyorlar."

Ekim 2018'de bu kez memleketi Ordu'nun yerel kanalı Boztepe TV'de konuşuyor:

"Emeklilikte yaşa takılmak, erken emeklilik değildir. 1999 yılında - benim de milletvekili olduğum, maalesef, 57. Hükümet döneminde 4447 sayılı bir yasa çıkarıldı. Bu yasa Türkiye'de ilk defa kanunu geriye işletti. Emeklilikte yaşa takılmak ve bunların çözümü bir lütuf değildir, himmet değildir. Devletin bir bağışı değildir. Gasp edilen bir hakkın iadesidir."

MHP'nin Meclis'te EYT ile ilgili araştırma komisyonu kurulması önergesini neden reddettiğini açıklıyor:

"Önce kabul ettik, sonra reddettik. Niye? Baktık ki araştırma önergesinin arkasından komisyon kurulması gerekiyor. Komisyon kurmak demek, kasım-aralık ayında bütçe var, komisyon kurulamayacak. Ocak ayından sonra mart ayına kadar seçim var, komisyon kurulamayacak. Nisan ayında komisyonu kursak bile komisyon 3 ay çalışacak, 7. ayı bulacak. 7. ayın birinde Meclis tatil oluyor, 10. ayın birinde açılıyor. 1 yıl bu konu komisyonda oyalanacak. (...) Diyorlar ki Meclis'te İP-CHP-HDP-MHP bir olursa sayı 306 oluyor, kanun geçer. Doğru Meclis'te oylama olursa... Ama kanunun geçmesi için önce komisyona gelmesi lazım. İlgili komisyonda 13 AK PARTİ var, 13 de diğer partiler var. Oylamada 13-13 olursa Başkan'ın iki oyu var. Başkan AK PARTİ'li olduğnuna göre 14'e 13 oluyor, kanun Meclis'e gelmiyor."

Eyvallah!

Eyvallah da şu sanal alem, "EYT, Meclis'te oylanıyor. MHP olarak kabul oyu verdik. AK Parti ret oyu veriyor, kamuoyuna duyurulur" diye bir tweet'e tanıklık etmişti. Nerede o twett?..

Aaa, bakın buradaymış, Enginyurt'un Boztepe TV'ye konuşmadan 5 gün önce atıp, sonra uzayın derinliklerine gönderdiği tweet!

Devam edelim... Yıl yine 2018, aylardan bu kez Kasım... Enginyurt, Kanal 52'de konuşuyor:

"İlk etapta çıkarılacak bir kanundan faydalanacak insan sayısı 130 bin. Bunun yarısının devlet memuru olduğunu düşünürsek, demek ki 65 bin-70 bin civarında insan emekli olacak."

Cumhurbaşkanı'na konunun iyi anlatılmadığını, AK PARTİ'ye sorunu anlatmaya çalıştıklarını söylüyor, Enginyurt.

Aralık ayı gelip de seçim sath-ı maili yaklaşınca, Enginyurt da karşısında seçmeni bulunca coşuyor da coşuyor:

"Bu millet beni Numan'a (Kurtulmuş) ya da AK PARTİ'ye itaat etsin diye seçmedi. 'Hakkını hukukunu koruyayım' diye seçti. Her şeyin alındığı satıldığı yerde Ülkücüler yoktur. MHP, EYT'lilerle ilgili kanun teklifi veriyor, kader mahkumu içim ceza indirimi istiyor, 3600 ek gösterge ile ilgili kanun teklifi veriyor. Numan Kurtulmuş, 'Bakarız seçimden sonra' diyor. Numan Kurtulmuş kim, ben onun askeri miyim? Cemal Enginyurt, Cumhur İttifakı'na zarar veriyor! Ne yapacağız yani yanlışları söylemeyecek miyiz? Hiç kimse bizi çantada keklik görmesin. AK PARTİ'li vekillere şunu söylemekten geri duymayacağız: İş-Kur'a adam alırken torpil yapmayın adam alın, diyeceğiz."

Buna haydi haydi eyvallah...

Ve tabii bu açıklamaları çoğaltmak mümkün, arşiv orada; Google'da, Twitter'da, Yotube'da, herkesin elinin altında...

Da... Şu son mesajlara ne diyeceğiz?

Kendisi de bir EYT'li olan Enginyurt, nasıl olur da EYT'yi FETÖ'yle PKK'yla eş tutar? Olmaz ama, hadi sarhoşları da adamdan saymayın. Ve fakat, hanımından boşanmışlar ne demek? Boşanmak günah mı suç mu? Bu zilletin nedeni nedir?

Neymiş, EYT'liler CHP için miting yapmış, MHP düşmanlığı yaparak hakaret ve küfür etmiş...

EYT'lilerin her salon toplantısında izdiham yaşanıyor, kalabalık sokaklara taşıyor. O nedenle, evet EYT'liler ilki Bursa'da olmak üzere çok miting yaptı. Ancak burada kastedilen elbette ilki 31 Mart yerel seçimleri öncesi Maltepe'de, ikincisi de 23 Haziran İstanbul yenileme seçimleri öncesi Yenikapı'da yapılan İstanbul mitingleri...

O mitinglere de Cumhurbaşkanı, siyasi parti liderleri, belediye başkanları, belediye başkan adayları, il başkanları... herkes davet edildi, kimse dışlanmadı.

Bakın davetiyelerden ikisi burada!..

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) yönetimi, İstanbul yenileme seçimleri öncesinde hem Cumhur İttifakı'nın hem de Millet İttifakı'nın başkan adaylarıyla görüştü. Hatta Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım, görüşmeyi bizzat kendisi istedi, çünkü İstanbul'da en az 1 milyon EYT oyu vardı.

BURAYA TIKLAYIN!.. O GÖRÜŞMELERİN AYRINTILARI VAR..

Neymiş, EYT'liler İmamoğlu ve Yavaş'a haklarını verecek diye CHP'ye oy vermişler!..

İmamoğlu'nun ve Yavaş'ın seçim beyannamesinde EYT'lilerin genel sağlık sigortası ödemelerine destek vaadi vardı, EYT sorununu çözme vaadi yoktu. Ancak bu vaat, MHP'nin "Arkasındayız" demeye devam ettiği seçim beyannamesinde mevcuttu!

Bugüne kadar Yaşar Okuyan'ı alkışlayan EYT'li görmedim. Enginyurt'un da milletvekili olduğu dönemde, DSP-MHP-ANAP koalisyonunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı yapan Yaşar Okuyan, herkes çok iyi bilir ki aslında bir "Ülkücü"dür. MHP'de Genel Sekreter Yardımcılığı yapmıştır. 12 Eylül sonrası MHP ana davasında yargılanmış, cezaevinde yatmıştır. 1980 sonrası birçok MHP'li gibi ANAP'ta siyaset yapmıştır. Ağustos 2002'de İş Güvencesi Yasası konusunda ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile ters düşünce önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan, sonra da ANAP'tan istifa etmiştir. 2004'te Hüsamettin Cindoruk'un Kurucu Genel Başkanı olduğu Demokrat Türkiye Partisi'ne geçmiş, Mayıs 2005'te genel başkan olmuş, partinin adını değiştirip Hür Parti yapmıştır. Sonra da 2008'de Yaşar Nuri Öztürk'ün Halkın Yükselişi Partisi'ne katılmış, orada da barınamamıştır. Vatan Partisi'nde Doğu Perinçek'in yardımcılığını da üstlenen Okuyan, son olarak CHP rozeti takmıştır.

MHP nasıl EYT vaadinin arkasındaysa Yaşar Okuyan da mimarı olduğu 4447 sayılı yasayı, yanlışlığını bile bile, savunmaya devam etmektedir. Hem de masalara vura vura...

EYT'liler de - af edersiniz ama- geri zekalı olmadığına göre, kimin ne olduğunu; kimin ne söylediğini; kimin ne yaptığını gayet iyi görmektedir ve bilmektedir.

Sayın Enginyurt'un sanırım unuttuğu şey şudur!..

EYTSYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak, seçimden önce de seçimden sonra da sadece şunu söyledi: Sandıkta tercihimizi, bizi dinleyen, bizi anlayan ve yanımızda duranlardan yana kullanacağız. EYT seçim değil, geçim meselesidir!

Unutmayın, "Boğaz dokuz boğumdur, boğa boğa söyler!.."

Ve biz de unutmayalım, "Abdalın karnı doyunca gözü pabucundadır!.."

Bana gelince, sıradan bir EYT'liyim ve yüz binlerce kişi gibi gasp edilmiş hakkımın peşindeyim.

Bir milletvekili de olsa kimse bana terörist diyemez.

Yaptığınız suçtur!