Bursa
Açık
31.7°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

Bursaspor'un işi helikopterde çözüldü!

30 Ağustos 2019 Cuma, 20:17

Transfer tahtası açıldı, Bursaspor aylardan sonra coşkulu bir imza törenine sahne oldu. Hazırda bekletilen topçular imzaları birer birer attı.

Hayırlı uğurlu olsun!

Olsun da...

Bu iş nasıl çözüldü?

Bursaspor, küme düştükten sonra da olağanüstü kongreden sonra da, bu şehrin ileri gelenleri adeta sus pus olmuştu. Ağızlarını bıçak açmıyordu. Hele iş para toplamaya, kampanya düzenlemeye, kulübün borçlarını hafifletmeye, transfer tahtasını bir an önce açıp şehre moral vermeye gelince herkes kaçacak delik arıyordu.

Şimdi iş çözüldü; sadece kulüp değil, şehir de rahatladı ya!.. Adeta ağzı olan konuşuyor. Neredeyse herkes "Bu işi ben çözdüm" edalarında, demeç üstüne demeç veriyor.

Oysa Ziya Paşa, vakti zamanında ne güzel söylemiş:

"Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz,

Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde."

Yani demiş ki Paşa, kişinin aynası yaptığı işlerdir, laflarına bakılmaz; çünkü kişinin aklının seviyesi ancak yaptığı işlerle ortaya çıkar...

Bu girizgahtan sonra gelelim "Bu iş nasıl çözüldü?" sorusunun yanıtına...

Bazen fotoğraf kareleri binlerce sözün yerine geçebilir. Ben de bu sorunun yanıtını fotoğraf kareleriyle vereceğim.

İlk fotoğraf 4 Ağustos 2019 tarihli... Yer Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa'ya gelmiş, hem yüzyılın en büyük otoyol projesinin açılışını yapmış, hem de Bursa Şehir Hastanesi'ni hizmete açmış... Yani keyfi bir hayli yerinde... İşte o an, Bursaspor Başkanı Mesut Mestan, AK PARTİ'nin Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcısı Mehmet Tunçak ile birlikte Erdoğan'ın yanına sokuluyor, şehrin en büyük derdini kısaca anlatıyor.

Tabii bu ayaküstü görüşmeden hemen çözüm beklemek mümkün değil. Zira işin FIFA kısmı var, TFF kısmı var, kamu kısmı var; vergi dairesi var, sigorta kurumu var...

Var oğlu var...

Zamanla yarışan Bursaspor dosyaları birer birer eritiyor, erittikçe yeni dosyalar geliyor.

İşte tam o sıralarda bir fotoğraf karesi daha geliyor gündeme...

Tarih 24 Ağustos 2019... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Artvin'in Yusufeli ilçesinde... Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı otobüsünün üzerinde Yusufelililere seslenirken, bakın yanında kim var?

Tabii ki son dönem Bursa siyasetinin en önemli aktörü Faruk Çelik...

O güne ait tek fotoğraf karesi bu değil tabii... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yusufeli Barajı inşaatını helikopterle incelerken fotoğraf karesinde bir kişi daha beliriyor.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir...

Fotoğrafları bir araya getirdiğinizde "Bu iş nasıl çözüldü?" sorusunun yanıtını buldunuz zaten...

Ama ben şunları da ekleyeyim. Ekleyeyim de yanlış yazdın diyen varsa çıksın söylesin...

"Siyasete 'çözüm adamı' kimliğiyle damga vuran Faruk Çelik, ne yapıp etti, Yusufeli'de, hatta helikopterde bu işi çözdü. Bursaspor'un sıkıntısını anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TFF Başkanı Özdemir'e gerekli kolaylığın gösterilmesi talimatını verdi. İşin TFF kısmı böylece aşıldı..."

Peki kamu kısmı, vergi ve sigorta borçları?..

SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, son derece deneyimli bir bürokrat. 2013'ten beri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda, 18 Aralık 2015'ten beri de SGK Başkanı. Aslen Şanlıurfalı...

SGK yönetimi 10 kişiden oluşuyor. O yönetimde eski milletvekili de var, TİSK temsilcisi de... Eski Türk-İş Başkanı da yönetimde Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı da... Esnafı temsilen TESK Başkanı da yönetim kurulu üyesi, Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Genel Başkanı da...

Yani Allah SGK'ya işinizi düşürmesin! Biri "evet" dese, diğeri "hayır" der!

Ve fakat...

Sizce 5 dönem milletvekilliği, 5 yıl AK PARTİ Grup Başkanvekilliği, bir dönem Devlet Bakanlığı, iki dönem Çalışma Bakanlığı ve iki dönem de Tarım Bakanlığı yapan bir isim için bu süreci yönetmek ne kadar güç olabilir?

Hele o isim tuttuğunu koparan Faruk Çelik ise?

Bütün bunlara Bursaspor Başkanı Mesut Mestan'ın, 24 Ağustos'ta, yani Cumhurbaşkanı'nın ve dolayısıyla Faruk Çelik'in Yusufeli'nde buluştuğu tarihte yaptığı şu açıklamasını da ekleyeyim:

"Eskişehirspor maçında tam kadro sahada olacağız."