Bursa
Açık
31.2°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

Bursaspor mu kaybetti, yoksa Bursa mı?

17 Ağustos 2019 Cumartesi, 23:05

Haldun Taner'i bilir misiniz?

Türkiye'de kabare tiyatrosunun öncüsü, yazar, öğretim üyesi ve gazetecidir.

1970'li yıllarda TRT ilk yayınlarına başlar. Bu sihirli kutu herkes gibi Haldun Taner'in de ilgi alanındadır. Taner, yazılarında zaman zaman TRT'yi eleştirir. Bu eleştiriler de TRT'nin genç ve heyecanlı yayıncılarını kızdırır.

"Ama efendim" derler, Haldun Taner'e, "Siz televizyoncu değil, tiyatrocusunuz. Bu kadar keskin eleştiri hakkını kendinizde nasıl buluyorsunuz?"

"Ben pilav yapmayı da bilmem, ama iyi pilavdan çok iyi anlarım" der, Haldun Taner.

Evet, ben futboldan anlamam, ama bu kez benden bir futbol yazısı okuyacaksınız. Zira futbolu bilmesem de Allah'a şükür, neyin eğri neyin doğru olduğunu biliyorum.

15 yıl aradan sonra Süper Lig'den 1. Lig'e düşen Bursaspor, sezonun ilk maçını oynadı bu akşam... Mücadelenin zorlu geçeceği belliydi. Beklendiği gibi de oldu. 3-1 yenildik!

KARŞILAŞMANIN DETAYLARI İÇİN TIKLAYIN

Bursaspor'u ve dahası futbolu yakından izleyen teknik adamlara göre, sonuç sürpriz değil... Zira Bursaspor, transfer tahtasının açılamaması nedeniyle hedeflediği transferleri gerçekleştiremedi. Bu durum Bursaspor'u, altyapıdan gelen isimlerle, ligin "en genç"; sadece 3 yabancı oyuncusuyla da ligin "en yerli" takımı haline getirdi. Karşılaşılan sonuçta da futbolcuların tüm gayretine rağmen tecrübe eksikliğinin büyük etkisi oldu. Başka deyişle ne maçın tamamı ne de sonucu için oyunculara söylenecek tek bir söz bile yok!

Bursaspor Teknik Direktörü Yalçın Koşukavak'ın maç sonrası yaptığı açıklamalar da öyleydi zaten:

"Skor 3-1, ama oyuncuların sahada gösterdiği özveri çok önemliydi. Bu oyuncular alt liglerden ve U21'den gelmelerine karşın atletik ve taktiksel açıdan çok doğru işler yaptılar. Bu oyuncular çok kıymetli. Ama bu oyuncuları zamansız kullanmamak gerekiyor. Ham meyveyi ağaçtan koparmamalısınız. Onlara taşıyamayacaklarından fazla yük vermemek gerekiyor."

YALÇIN KOŞUKAVAK'IN AÇIKLAMALARININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Oyunculara ve Hoca'ya söylenecek bir söz yok, ama moral açıdan çok önemli olan ilk 90 dakikanın sonunda ortaya çıkan birkaç soru var:

Arkasında Bursa gibi her şeyiyle büyük bir şehrin olduğu Bursaspor neden bu halde?

Transfer tahtası sorunu sadece bugünün değil, aylar öncesinin sorunu olmasına rağmen neden kimse kılını bile kıpırdatmadı?

Bursa'nın başta Büyükşehir olmak üzere belediyeleri, belediye başkanları, milletvekilleri... konuşmaktan, akıl vermekten başka ne yaptı?

Sadece Bursa ekonomisinin can damarı olmakla kalmayıp, kentin "ortak aklı"nı temsil ettiği söylenen, 40 bin üyeli Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) nerede? BTSO gibi Bursa ekonomisinin ana aktörlerinden biri olan Bursa Ticaret Borsası ne yapıyor?

Biraz daha ileri gideyim... Bu şehrin her şeyinde kendisini söz sahibi olarak gören (ki sonuna kadar öyledirler de) akademik odalara göre Bursaspor ne ifade ediyor?

Kısacası bu akşam İstanbul'da Karagümrük'e yenilen Bursaspor mu, yoksa Bursa'nın bizatihi kendisi mi?

Örneğin, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın, ta 20 Haziran 2019 tarihinde yaptığı şu "kampanya" açıklamasının gereği neden yerine gelmedi:

"Tüm Bursa'ya, iş adamlarına, STK'lara çağrımdır. Bursaspor, şehre ekonomik argüman katan bir pozisyonda ise bu manada herkes tarafsız şekilde kulübe sahip çıkmalı. İnşallah gereken yapılacaktır. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Yeter ki inanalım ve bu işe hepimiz katkı sağlayalım. Çorbada tuzumuz olsun. Yönetim işleri şekillendikten sonra Meclis'e getirir, destek yönünde bir karar alırız."

Yönetim işleri şekillendi. Beğenseniz de beğenmeseniz de Mesut Mestan çıktı aday oldu, seçildi de... Nerede iş adamlarına, STK'lara yönelik anlı şanlı kampanya? Her şeyin 16 liralık SMS ile hallolmayacağını her muhasebeci bilir!

Evet, nerede iş adamları? Uzaydan 4.0'a, teknolojisi yüksek üretimden fuar gezilerine kadar her şeyi çok bilip çok yapan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, nerede? BTSO, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem'in kendilerine yaptığı çağrıyı neden duymamazlıktan geldi?

Bugün benim gördüğüm şudur:

Bursaspor yönetimi, teknik ekibi, futbolcuları ve sağduyulu taraftarları ellerinden gelen çabayı göstermektedir. Ancak Bursa'nın temel dinamikleri Bursaspor'u açıkça yalnız bırakmaktadır.

Evet, bu da bir tercihtir, ama bedeli yarın çok daha ağır olacak bir tercih....