Bursa
Açık
32.1°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

'Bursa'ya sağduyu lazım!..'

16 Ekim 2019 Çarşamba, 17:15

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), bundan tam 74 yıl önce, 16 Ekim 1945 tarihinde kurulmuş. Bu nedenle her yıl 16 Ekim Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor.

Ama ne kutlama!..

FAO verilerine göre, dünyada 820 milyonu aşkın kişi, yani yaklaşık 1 milyar kişi açlık çekiyor. Dünyada her gün yaklaşık 25 bin kişi açlığa bağlı olarak hayatını kaybediyor. Buna karşılık dünya genelinde 120 milyonu çocuk olmak üzere yaklaşık 790 milyon kişi obeziteyle mücadele ediyor.

***

CHP'nin Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, bugün Meclis'te düzenlediği basın toplantısında şöyle dedi:

"Ülkemizde 1 milyon insanımız yatağa aç giriyor. Nüfusumuzun yüzde 20'sinden fazlası açlık, yüzde 60'ından fazlası ise yoksulluk sınırında yaşıyor."

Bana kalırsa, Sarıbal az bile söylüyor. Zira Türkiye'de 10 milyon civarında asgari ücretli var. Ve Türk-İş'in Eylül 2019 tarihli en son raporuna göre, Türkiye'de açlık sınırı 2 bin 64 lira, yani asgari ücretin üstünde. Yoksulluk sınırı ise 6 bin 724 lira.

***

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Başkanı Özer Matlı, uzun bir aradan sonra gazetecilerle buluştu. Biliyorsunuz, Matlı, aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi...

Toplantıda hem TOBB'un yapısı ve çalışmaları, hem de BTB anlatıldı. Ancak kitabi bilgilerin ötesinde Matlı'nın açıklamaları çok daha dikkat çekiciydi.

"Üretici elbette devlet tarafından desteklenecek, çünkü tarım stratejiktir, olmazsa olmazdır" dedi Matlı.

Az ya da çok, tarıma destek her dönem var. Var ama, ne üreten mutlu ne tüketen!.. O halde yöntemde bir sıkıntı var.

Matlı'ya göre, 2017'de kurulan Ürün İhtisas Borsası, gıda sektöründeki temel sıkıntının aşılmasını sağlayacak bir "devrim" getirebilir. Bu sayede çiftçi üretim planlaması yapabilir. Tabii eğer süreç iyi çalışır da tarım siyasetin oyun alanlarından biri olmaktan çıkarsa... Devlet oyuncu değil de hakem olursa...

"Her şeyi üretmek zorunda değiliz, ama iyi bir tüccar olmak zorundayız" diyen Matlı'nın bir de itirazı var:

"Tarım Bakanlığı ayrı, Büyükşehir'in Tarım AŞ'si ayrı, bizim gibi STK'lar ayrı birer tarım politikası oluşturmaya çalışıyor. Öte yandan Ticaret ve Sanayi Odası da 'Bize yeni OSB lazım' diyor. Nerede buluşacağız?"

Yanıtı yine kendisi veriyor:

"Bursa'ya sağduyu lazım!.."

***

Uzun süren toplantıda Matlı'nın Bursa'ya ilişkin sözleri bende "sakin bir isyan" izlenimi uyandırdı!..

Hele bir araya gelememekten, Bursa için birlik olamamaktan öyle bir yakındı ki...

O sağduyunun gerçekten lazım olduğunu bir kez daha anladık.

Kuşkusuz doğru, gerçekçi, akla uygun ve yerinde yargılar verebilmek için önce fikirlerin çarpışması gerek, onun için de bir araya gelmek...

Ama bizi kim bir araya getirecek?

Bu soruya yanıt bulursak, belki o sağduyunun oluşması için bir kapı açılır!