Bursa
Açık
31.3°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

Bursa'da seçimi kim kazanacak?

29 Mart 2019 Cuma, 20:45

Artık seçim takviminin sonuna geldik. Son yılların en heyecanlı seçim süreci oldu. 31 Mart da son yılların en heyecanlı seçim gecesi olacak. O heyecanın gerilime yol açmaması dileğiyle seçim sürecine ve 31 Mart'a ilişkin görüşlerimi paylaşmak istiyorum:

Adayların ve projelerin değil, liderlerin ve temel politikaların; gelecek öngörülerinin, korkuyla umudun yarıştığı bir seçim süreci oldu.

Cumhur İttifakı, dolayısıyla iktidar sahipleri seçim kampanyasını "beka" kavramı üzerine oturttu. Onlara göre, bu seçim, "Demokrasiye geçişten bu yana en önemli seçim"di. Çünkü "100 yıl önce çizilen haritalar değiştiriliyor, kartlar yeniden karılıyor"du. "Türkiye, tarihinin en büyük meydan okumalarıyla karşı karşıya"ydı.

Millet İttifakı, yani muhalefet ise "hizmet kapınız sağduyunuzda" diye ifade edebileceğimiz bir anlayışa yöneldi. Mutfaktaki yangını, tarımda artan dışa bağımlılığı, tanzim satış kuyruklarını, iktidar olmanın getirdiği değişimi anlattı. Kart göstermekten, kulak çekmekten, terlik fırlatmaktan, anlayışı değiştirmekten söz etti.

Böylesi bir tablo içinde seçmen tercihleri nasıl şekillenecek?

İki temel argüman var: Ekonomi ve terör... Hangisinin öne çıktığını 31 Mart'ta göreceğiz!..

Bursa da genel eğilimden kopamadı. Ne adayların vizyonu konuşuldu, ne açıkladıkları allı yeşilli projeler... Bir taraf HDP argümanını giderek sertleşen şekilde sahaya sürdükçe, öte taraf yerelde kalmayı, ekonomik güçlükleri anlatmayı, yaşanabilirliği vadetti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR

İşte böyle bir tablo içinde Bursa Büyükşehir'de başabaş bir yarış yaşanacak. Sandıktan Alinur Aktaş da çıkabilir, Mustafa Bozbey de... Ancak sayısal veriler de saha gözlemleri de CHP'nin 42 yıl aradan sonra büyük bir sürprize hazırlandığını ortaya koyuyor. Eğer seçim böyle sonuçlanırsa öncelikle adayın ne kadar önemli olduğu kanıtlanmış olacak. Makas ya çok dar olacak ya da en az yüzde 5...

MERKEZDEKİ 3 İLÇE

Bursa'nın en büyük ilçesi Osmangazi...

Cumhur İttifakı'nın adayı Mustafa Dündar, düz matematik hesabını yuvarlayıp "Yüzde 60" diyor, ama seçim o kadar kolay değil. CHP'li Erkan Aydın, aradaki makası daraltıp, Ankara'ya "Seçim kazanmış" edasıyla dönerse şaşırmayın!..

CHP için benzer bir sonuç da Yıldırım'da gelebilir. Yıldırım'ın toplumsal yapısı nedeniyle seçimin favorisi Cumhur İttifakı adayı Oktay Yılmaz. Ancak Özgür Erdursun, Yıldırım'da sadece Yılmaz ile değil, DSP'li ve BBP'li rakipleriyle de yarıştı. O nedenle Yıldırım sonucu CHP'yi her halükarda "kazanmış" kadar sevindirecek!

Nilüfer'de sürpriz beklenmiyor. Bırakın sürprizi bir rekordan söz ediliyor. Bozbey'in bile görmediği... Bakalım, ne çıkacak?

DAĞ İLÇELERİ

Dağ ilçelerinde iktidar hakimiyeti sona erebilir!..

Orhaneli ve Keles'te AK PARTİ devam ederken, Büyükorhan'da İYİ Parti'yi, Harmancık'ta CHP'yi görürsek, şaşırmayalım. Yani, Dağ'da da seçim kimse için çantada keklik değil!..

BAŞKANLIĞA 'HAYIR' DİYEN İLÇELER

Bursa'da "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi"ne "hayır" diyen 5 ilçe var: Nilüfer, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Karacabey ve Orhangazi...

Nilüfer'de durum belli.

Mudanya'da Hayri Türkyılmaz, sonuçtan emin. Ancak rakibi Dr. Murat Ünal da CHP'nin ummadığı bir sonuç alabilir. Zira Mudanya, son derece çarpıcı "yerel ittifak"lara tanık oldu.

Mustafakemalpaşa'da AK PARTİ'li Mehmet Kanar'a karşı İYİ Parti'li Şükrü Erdem rahat görünüyor.

Karacabey'de ise Demokrat Parti'li Ergün Koç'un durumu ittifak adaylarına rahat vermiyor. Başka deyişle maç ortada...

Orhangazi'de ise Millet İttifakı cephesinde yaşanan "küskünlük", AK PARTİ'li Bekir Aydın'ı başkanlığa yaklaştırıyor.

İZNİK-GEMLİK-GÜRSU-İNEGÖL-KESTEL-YENİŞEHİR

Yarışın ortada olduğu bir başka ilçe İznik. Yine de kulislere göre, İYİ Parti'li Kenan Karakaş, sanki bir adım önde gibi...

Gemlik'te ise CHP adayı Mehmet Uğur Sertaslan'ın aylar değil, yıllar süren çalışmasının karşılığını alacağı görülüyor.

Sertaslan gibi 2 yıl önce yola çıkan Gürsu adayı Funda Türkcoş Pekiner ise AK PARTİ'li Mustafa Işık karşısında pek güçlü değil. Son yıllarda Gürsu'nun toplumsal yapısı bir hayli değişti. Kiminle konuşsanız, Gürsu için "Küçük İnegöl" nitelemesi yapıyor. Bu da İnegöl sonucunu veriyor.

CHP'nin de Bozbey'in de en zayıf olduğu ilçe İnegöl. Dolayısıyla İnegöl'de oy değişimi beklense de bir iktidar değişimi beklenmiyor.

Kestel de seçim gecesi heyecanın doruk noktasına ulaşacağı ilçelerden biri. AK PARTİ mi CHP mi, 2 gece sonra göreceğiz. Ancak izlenim, AK PARTİ'nin devam edeceği yönünde.

Ve Yenişehir... Yenişehir, seçmen tercihleriyle dikkat çeken bir ilçe. Son referandumda binde 9'luk bir farkla "evet" diyen Yenişehir'de de yarış kıran kırana geçiyor. MHP'li ve İYİ Parti'li adayların yarıştığı ilçede sonucu adeta foto finiş belirleyecek!..

BU SEÇİMDEN NASIL BİR SONUÇ ÇIKACAK?

Bursa'da 2004'ten bu yana ilk kez AK PARTİ'nin Büyükşehir'i kaybetme olasılığından söz ediliyor.

Türkiye genelinde de benzer bir değişim olacağı öngörülüyor.

1989'da Özal yerel seçimi kaybettiğinde lise öğrencisiydim.

Hürriyet gazetesinin manşeti aklımda: Özal yamyassı!..

1989'da Özal'ın üzerinden geçen tank kadar ağır olmayacak belki iktidarın yükü.

Ama asıl soru şu: Seçmenin verdiği mesaj siyasette hangi gelişmelerin habercisi olacak?

O mesaj Türkiye'yi erken genel seçime sürükleyecek kadar güçlü olabilir mi?

O mesaj, hepimizin derinden hissetmemize karşın itiraz ettiğimiz ekonomik krizin biraz daha kök salmasına yol açarsa ne olacak?

Sanırım bunun için de...

Seçim sürecinde üzerinde neredeyse hiç konuşulmayan belediye meclisi ve il genel meclisi seçimi sonuçlarına bakmak gerekecek!