Bursa
Açık
19.8°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

Bursa'da 'polislere sürgün' meselesinin aslı nedir?

06 Şubat 2020 Perşembe, 19:10

Haber ilk olarak "Kaza yapan eski Vali'yi taşıyan polislere sürgün" başlığıyla, İnegöl basınında yer aldı.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun genel başkanı olduğu Gelecek Partisi'nin kurucuları arasında yer alan eski Bursa Valisi İzzettin Küçük ile eski AK PARTİ Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Mezitler mevkiinde 23 Ocak'ta bir trafik kazası geçirmiş, kazadan yara almadan kurtulan Küçük ve Öztürk'ün yardımına koşan polislerin görev yerleri değiştirilmişti.

Evet, haber doğruydu! Doğruydu da işin aslı neydi?

Anlatayım...

"İzzettin Küçük, Bursa Valiliğinden alınarak Ankara'nın emrine atanınca kendisine bir yakın koruma veriliyor. Ancak Küçük, daha sonra emekliye ayrılarak, sürpriz bir şekilde siyasete atılıyor ve Gelecek Partisi'nin kurucuları arasında yer alıyor. Başka deyişle Küçük, artık devlet kademesinden çekiliyor. Bunun üzerine de yakın koruması olan Polis Memuru Ali Dilöz, İçişleri Bakanlığı tarafından Hassas Bölgeleri Koruma Müdürlüğü'nde görevlendiriliyor. Dilöz, önce yıllık izne ayrılıyor, daha sonra da ailevi sağlık sorunlarını gerekçe göstererek, ücretsiz izne çıkıyor. İşte malum kaza da o izin döneminde meydana geliyor. Ücretsiz izinde eski Vali'nin korumalığını yapmaya devam eden Dilöz, kaza sırasında sürücü koltuğunda oturuyor. Kaza üzerine de İnegöl KOM'daki arkadaşlarını arayarak yardım istiyor. KOM polisleri, üstlerine haber vermeden ve izin almadan emniyete ait sivil araçla jandarma bölgesinde bulunan olay yerine gidiyor. Kendi bölgelerinden 60 km. uzağa..."

Olayın duyulmasından sonra Bursa ve İnegöl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri disiplin soruşturması başlatıyor ve söz konusu polislerin görev yerleri değiştiriliyor.

***

Bursa Valiliğinin konuyla ilgili açıklamasına da satır satır bakalım...

Kaza 23 Ocak 2020 tarihinde saat 20:30 sıralarında Ankara-Bursa karayolu 60. km.'de meydana geliyor. Kazanın yeri özellikle belirtiliyor. Zira açıklama, "Jandarma bölgesinde tek taraflı maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiştir" diye devam ediyor.

"Kazaya karışan aracın sürücülüğünü aylıksız izinde bulunan ve koruma görevinden alınmış Polis Memuru Ali Dilöz'ün yaptığı...

"Dilöz'ün daha önceden tanıdığı İnegöl İlçe Emniyet Müdürlüğü KOM Grup Amirliği'nde çalışan polis memurlarını arayarak kendilerini almaları talebinde bulunduğu...

"Görevde olan personelin amir ve üstlerine bilgi vermeden resmi görevli araç ile birlikte görev yerlerini terk etmek suretiyle kaza mahalli olan Jandarma bölgesine gittikleri...

"Bu nedenle haklarında disiplin soruşturması başlatıldığı ve soruşturma kapsamında görev yerlerinin değiştirildiği...

***

Konu genel olarak muhalefete, özelde de Gelecek Partisi'ne yönelik bir ambargo ya da baskı unsuru tarzında gündeme gelince işin aslına bakmak gerekti.

Bana ulaşan bilgilerle Valilik'ten gelen açıklama örtüşüyor. Ancak yaşanan durum iki soruyu da beraberinde getiriyor.

Bir...

Sayın İzzettin Küçük, emekli olmamış ve siyasete atılmamış olsaydı, hala Bursa Valisi olarak görev yapsaydı ve böyle bir durum yaşansaydı, nasıl bir tavır takınırdı? Yukarıda yapılan Valilik açıklamasının altına imza atar mıydı?

İki...

Kaza geçiren araçta bir muhalefet partisinin kurucuları değil de iktidar partisinin yetkilileri olsaydı, polisler yine kendi sorumluluk alanlarının uzağındaki bir bölgeye yardıma koşsaydı, Bursa Valiliğinin tavrı ne olurdu?

Soruların yanıtı sanırım herkesçe malum...