Bursa
Açık
30.6°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

Bu cenazeyi yerde bırakmayın beyler!

23 Ağustos 2019 Cuma, 11:49

Arşivler hemen her konuda yol göstericidir.

Bursa'da yaşanan kentsel dönüşüm mağduriyetine ilişkin olarak da arşivde yer alan açıklama ve bilgiler son derece çarpıcı:

***

Tarih 13 Haziran 2015... Dönemin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konaklama tesisi sorununu turistik amaçlı tesislerde 0.50 emsal artışı ile çözüme kavuşturduklarını, aynı uygulamayı kentsel dönüşüm projeleri için de hayata geçireceklerini açıklıyor.

0.50 emsallik plan değişiklikleri birer birer Büyükşehir Meclisi'nden geçiyor. Bu arada, akademik odalar ve Nilüfer Belediyesi, konuyu yargıya taşıyor.

***

Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bursa'da konuşuyor. Tarih 25 Ekim 2016...

"Kentsel dönüşüm bir zorunluluk, mecburiyet. Hayatlarımızı idame ettirebilmemiz için, çocuklarımızla emniyetli bir şekilde oturabilmemiz için çok binanın dönüşmesi gerekiyor. Bu alanda bina bazında yaptırılacak dönüşümlerle ilgili tek tek gelip uğraşmasını engellemek adına biz yetkiyi Büyükşehir Belediye Başkanımıza bıraktık. Bu bir güven alametidir. Hiçbir yerde kolay kolay yetkilerimizi devretmeyiz. Merkezi idare zaten yetkileri devir noktasında biraz daha hasisdir. Fakat biz burada, Bursa ilinde, güzel örnekler olduğu için arkadaşlarımızın daha hızlı yapacağını, daha emniyetli bir şekilde yapılacağına inandığımız için buradaki yetkilerimizi değerli başkanımıza devretmiş bulunuyoruz."

***

Tarih 25 Ağustos 2017... Özhaseki, yine Bursa'da konuşuyor:

"İki ile yetki verdik. Birisi İstanbul, diğeri Bursa. İstanbul'a yetkiyi bırakırken 'Hiçbir yoğunluk artışı yapılmaksızın bina bazlı dönüşümlerde siz yetkilisiniz' diye yetki verdik. Ama Bursa'da biraz daha özel hassasiyetini gözeterek, başkanımızın da isteği ve talebiyle '0,50'ye kadar emsal artırılabilir' dedik. Bu konuda müthiş çalışmalar yaptık. Bakanlar Kurulu'ndan geçti, ekonomik kurullardan geçti. Sene sonuna kadar bunu inşallah yasalaştıracağız."

***

Tarih 1 Ekim 2017... Lokal bazda yüksek yapılaşmaya izin vermediği söylenen "Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği" çıkıyor, ama uygulaması birkaç kez erteleniyor. Bu arada, Bursa Büyükşehir Meclisi'nin plan değişiklikleri yargıda birer birer iptal ediliyor. Başlayan inşaatlar duruyor, yıkılan sitelerin temeli bile atılamıyor.

***

Özhaseki'nin "Müthiş çalışmalar yaptık" dediği, "Güvendik de yetkiyi verdik" dediği Başkan Recep Altepe de zoraki istifa ediyor. Tarih 23 Ekim 2017...

Altepe'nin yerine Alinur Aktaş seçiliyor. Aktaş, 6 Aralık 2017'de kamera karşısına geçip acil eylem planını açıklıyor. "Herkesin kazandığı maç olmaz" deyip, ekliyor: "0.50 emsal ile alakalı süreç bakanlığın belirlediği şekilde devam edecek."

***

10 gün sonra...

Tarih 16 Aralık 2017... Bakan Özhaseki, bu kez Meclis'te konuşuyor, sanki Bursa'yı anlatıyor. Üstelik sanki daha önceki açıklamaları o yapmamış ve sanki 0.50 yetkisini kendisi vermemiş gibi:

"Durduğu yerde yoğunluk arttırarak iş yapmak kentsel dönüşüm değil. Kat yüksekliği vererek yarısı müteahhit yarısı vatandaşa kentsel dönüşüm değil. Vatandaşı yerinden çıkarıp, bir yere götürüp boşalttığı yeri büyük iş merkezlerine satmak asla doğru bir hareket değildir. Bütün bunların tek temel prensiplerini yazdık. Getirdiğim zaman da öyle tahmin ediyorum ki burada arkadaşlarımız oy birliği ile geçecek bir konu diye düşünüyorum."

***

Herkes konuşuyor ama unuttukları küçük (!) bir ayrıntı var. Onlar konuşurken belediyeye, müteahhite güvenen on binlerce insan büyük bir girdabın içine giriyor. Kira yardımı süresi sona eriyor, kentsel dönüşüm kira fiyatlarını artırıyor, kiralık ev bulmak güçleşiyor. Çoğu orta gelirli, çoğu emekli insanlar hiç planlamadıkları bir mağduriyet yaşamaya başlıyor.

***

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, 20 Aralık 2017'de Kent Konseyi üyeleriyle buluşuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat kendisine verdiği talimatı açıklıyor:

"Cumhurbaşkanımızın, görevi vermesinden sonra ilk ifadesi, 'Ya Allah aşkına, şu Bursa'daki kentsel dönüşüm rezaletine son verin' dedi."

Bu talimatla soluğu Ankara'da alan Başkan Aktaş, yanında dönemin Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Atilla Ödünç de olduğu halde Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki'nin kapısını çalıyor. Kendisi Bakan'la, Ödünç bürokratlarla görüşüyor. Görüşmelerden sadece "- cek ve - cak" çıktığı Aktaş'ın 27 Ocak 2018 tarihli açıklamasından anlaşılıyor:

"Ne gerekiyorsa destek vereceklerini ifade ettiler."

***

Tarih 22 Mart 2018... Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin gündeminde kentsel dönüşüm dosyaları var.

Henüz ruhsat ve çürük raporu almamış olan, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiği plan değişikliklerinin iptali kabul ediliyor. Riskli yapı şerhi bulunmayan parsellerde talep edilen kentsel dönüşüm amaçlı imar plan değişiklikleri de Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'ne uymadığı gerekçesiyle reddediliyor. 24'ü Nilüfer, 18'i Osmangazi, 10'u Mudanya ve 4'ü de Yıldırım'da olmak üzere toplam 56 adet yapı için istenen plan değişikliğine onay çıkmıyor. Ruhsatı alınmış, inşaatları başlamış yapıların geleceğiyse bir hafta sonraya kalıyor.

Tarih 28 Mart 2018... 48 yapının "müteahhitle anlaştıkları gibi" dönüşmelerini sağlayacak karar Meclis'ten oy birliğiyle çıkıyor. Aktaş, "Artık 0.50 emsalle yapılan site bazlı dönüşüm devri kapandı" diyor. Ancak sorun bitmiyor. Zira bir de yıkımına başlanan, ancak henüz ruhsat almamış olan yapılar var.

Tarih 27 Mayıs 2018... Bursa Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe giriyor

Bir gün sonra...

Tarih 28 Mayıs 2018... Büyükşehir Meclisi yine toplantı halinde... Başkan Aktaş, çalışmalarına başlanan, ancak ruhsat alamayan riskli yapılara 0.50 emsal artışının bir kereye mahsus olmak üzere yeniden sağlanacağını açıklıyor. Dönemin Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Önder Tanır da yapılan yeni düzenleme ile 0.50 emsal artış hakkını yeniden sağlayacaklarını belirterek, "Riskli yapı şerhini almış ancak ruhsat alamamışlara 0,50 emsal artışı sağlanacak" diyor.

***

Ve tarih 11 Şubat 2019... Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, kentsel dönüşüm konusunda uzun süren suskunluğun ardından şu açıklamayı yapıyor:

"Göreve geldim, 282 dosyadan yıkılmamış olan 90'ını derhal iptal ettik. 192 dosya kaldı. Şu anda 30-40 dosya hariç krizin giderilebilmesine yönelik elimizden gelen gayreti gösterdik."

Sözlerinin devamında üstü kapalı eski Büyükşehir ve Nilüfer Belediye Başkanlarını eleştiriyor.

***

Eyvallah, peki, tamam da...

Şu 0.50 emsalle gelişen sürecin mimarları nerede, ne yapıyor, bir de ona bakalım.

Hala aynı görüşte olduğunu bildiğim eski Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, zoraki istifa etti, işinde gücünde...

Uygulamaya karşı çıkan eski Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Büyükşehir seçimini kazanamadı, işinde gücünde...

Meclis'te 0.50 dosyalarına el kaldırdığı halde Başkan olunca "Bu uygulama yanlış" diyen Alinur Aktaş, iki kez ödüllendirildi. Önce atamayla sonra seçimle Büyükşehir'in başında...

İmar Komisyonu'nun ilk Başkanı Atilla Ödünç, ödüllendirildi, şimdi milletvekili...

Ödünç'ün görevi devrettiği Önder Tanır, ödüllendirildi, şimdi Kestel Belediye Başkanı...

"Bu işten iyi kazanç elde ederiz" diye düşünen müteahhitler battı, batıyor!..

Peki, sayıları on binlerle ifade edilen mağdurlar? Evimiz daha sağlam olsun, daha akıllı olsun, daha modern olsun, biraz daha değerlensin diyen vatandaş?

Beyler, bu cenazeyi yerde bırakmayın artık!