Bursa
Açık
18.5°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

BTSO töreninden yansıyan kadirbilmezlik

09 Aralık 2019 Pazartesi, 17:59

Aslında herkesin bildiği doğruları kimsenin söylemediği, belki de söylemeye cesaret edemediği bir dönemden geçiyoruz.

Böyle bir dönemde Bursa'da bir isim çıktı. Önce bütün gazetecilerin davetli olduğu basın toplantısında Bursa'ya ilişkin gözlemlerini aktardı. Bana göre, o toplantının özeti, üç sözcükten oluşan bir cümleden ibaretti:

"Bursa'ya sağduyu lazım!"

Sözleri bende "sakin bir isyan" izlenimi uyandıran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, Bursa için birlik olamamaktan yakınıyordu.

enbursa.com'un Özer Matlı'ya birkaç gün önce yaptığı ziyarette de izlenimim değişmedi.

"Fayda üreteceksen, toplumu dinlemek zorundasın" diyordu Matlı. "Bursa'nın özüne dönerek kendini bulması, Bursa'nın korunması lazım." diyordu. Bursa'nın kendi değerlerine sahip çıkmasının önemini vurguluyordu.

Doğru söz karşısında fazla değil, iki tavır sergilenir: Ya şapka çıkarırsınız ya da işinize gelmez; yok saymaya, kara çalmaya, itibarsızlaştırmaya çalışırsınız.

Geçtiğimiz günlerde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Törenini 46'ıncı kez yaptı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un da katıldığı törene TOBB yönetiminde Bursa'yı temsil eden tek isim olan Özer Matlı da davet edildi. Matlı da "davete icabet esastır" düsturundan hareketle törende yerini aldı. Kaldı ki Matlı, aynı zamanda törenin ev sahibi sayılırdı. Sonuçta BTSO da TOBB'a bağlı değil miydi? Ne var ki törende Özer Matlı, BTSO yönetimi tarafından adeta görmezden gelindi; ne takdim edildi ne de iki kelam etmesine fırsat tanındı. Bursa iş dünyası hafta sonundan beri bu kadirbilmezliği konuşuyor! Daha da konuşacak gibi görünüyor.

Bir de törende anlatılan 40'a yakın proje var. Projelerin ortaya koyduğu genel tablo aslında BTSO'nun değil, TOBB'un vizyonu. Başka deyişle TOBB, odaları ve borsaları aracılığıyla tüm Türkiye'de yaptığını Bursa'da da yapıyor. Burada projelerle övünmesi gereken BTSO mu TOBB mu, diye sormak gerekiyor.

Bir de, övünülen bu projeler arasında Vefa Projesi var. Projenin çıkış noktası Bursa'ya ve Oda'ya hizmet edenlerin unutulmaması, bilginin tecrübeyle buluşturulması, Oda'nın kurum kültürünü oluşturan nesillere vefa borcunun ödenmesi...

Böylesine bir proje oluşturan Oda'nın geleneksel töreninde yaşananlara en hafif tabiriyle nezaketsizlik diyelim. Diyelim ama Matlı'nın enbursa.com'a yaptığı en can alıcı açıklamayı muhataplarının dikkatine, Yüksel Baysal'dan sonra bir kez de biz sunalım ve soralım:

"Ucuza arsayı al, sanayi bölgesi imarına çevir, kazan! Burada nasıl yaşayacak insanlarımız? TEKNOSAB'da bir ihale oldu mu? Olduysa bizim neden haberimiz olmadı? Hangi teknoloji firmaları burada olacak? Kaç tane teknoloji markası var?"

Sorulara yanıt gerçekten Bursa'nın mı, yoksa sadece birilerinin mi büyüdüğünü gerçekten ortaya koyacaktır!