Bursa
Açık
31.3°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

Bozbey Bursa'ya ne önerdi?

13 Mart 2019 Çarşamba, 15:59

Cumhur İttifakı'nın Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Alinur Aktaş'ın ardından Millet İttifakı'nın Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey de projelerini açıkladı...

Önce zarfa, sonra mazrufa bakalım...

Toplantı için Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi seçilmişti.

İlgi yoğun, salon dardı.

Bozbey, kulağında telsiz mikrofon, elinde kumanda aletiyle "Güzel Bursam, canım Bursam" diye birdenbire sahneye çıkınca toplantının başlamış olduğunu anladık!..

Kısacası, sahada esen rüzgara yakışmayan bir organizasyondu!..

Bozbey, projelerini uzun uzun anlatmak yerine filmini izletmeyi tercih etti. O da yer yer sıkıcı oldu, doyurucu hiç olmadı!..

***

Toplantının içeriğine gelince...

Aslına bakılırsa bu bir proje tanıtım toplantısı değildi. Bozbey'in deyişiyle "proje paylaşım" toplantısıydı. Gündeme getirilen projeler de Bozbey ve ekibinin Bursa'ya sunduğu "proje önerileri"ydi.

Mustafa Bozbey'in açıklamalarını iki ayrı kategoride değerlendirdim:

Birincisi, kent yönetimine ilişkin temel ilkesini ortaya koymasıydı. Kenti "hoyratça değil, hakkaniyetle" yönetmekten söz ederken, Birleşmiş Milletler'in "sürdürülebilir kalkınma hedefleri" doğrultusunda "yaşanabilir bir şehir" hedefi ortaya koydu. Katılımcı çoğulcu demokrasi vurgusunu da "Katılımcılığı en iyi uygulayan anlayıştan geliyoruz" sözleriyle yaptı.

İkincisi ise daha popüler, direkt "seçim vaadi" niteliğindeki açıklamalarıydı.

"Efsane geri dönüyor" diyerek, Atatürk Stadı'yla ilgili projesini yineledi:

"Bursaspor'un gerçek mabedi olan Atatürk Stadı, gelecek nesillere tarihimizi anlatacak bir yapıya bürünecek. Kapalı tribün yeniden inşa edilecek. Bursa'ya Spor Müzesi kazandırılacak."

Bir başka popüler vaat ise su ve ulaşımdaki indirim sözü oldu.

***

Toplantının en can alıcı kısmı, kuşkusuz son bölümüydü.

Sahnedeki ekrana çocuk ve kadın gözleri yansıdı, alttan sesleri geldi.

O sesler yokluğun, yoksulluğun sesleriydi.

"Bu projelerin hepsi yapılır" dedi Bozbey, "Yollar açılır, parklar yapılır, ama esas derdimiz bu gözleri gülümsetmek!.."

Ve toplantı, başlangıçtaki aksaklıkların aksine, Kemal Burkay'ın eşsiz dizelerine Arto Tunç'un yazdığı müzik ve Sezen Aksu'nun narin sesiyle, gözbebekleri yaşararak sona erdi:

Gülümse!..