Bursa
Açık
26.5°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

Bakanların EYT'den haberi yok! Çünkü...

08 Ekim 2019 Salı, 16:42

Son 24 saatte ardı ardına basına yansıyan açıklamaların ardından emeklilikte yaşa takılanların (EYT) morali bozulur gibi oldu.

Ama enseyi karartmayın!

Zira Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yapılanması içerisinde, Türkiye'yi yöneten kadrolara 3 farklı cepheden bakmak lazım...

***

Birincisi Kabine cephesi... İçerisinde siyasetten gelen isimler olsa da çoğunlukla teknokrat bir kadro... Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da öyle, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da... Her iki isim de bugüne kadar EYT'lilerin oluşturduğu tüm baskılara karşın kameralar önünde tek bir açıklama yapmış değil...

İki bakana atfedilen son açıklamalar AK PARTİ'nin Kızılcahamam kampında milletvekillerinin konuyu gündeme getirmesi üzerine söylenen sözler... Milletvekilleri zaten bakanlara ulaşamamaktan şikayetçi... Hazır bulunca da tabandan aldıkları tüm verileri iletmişler; ne oluyor ne gidiyor, öğrenmeye çalışmışlar... Bakanlar da ertesi gün yalanlamak zorunda kalmayacakları, kendilerini zor duruma düşürmeyecek genel geçer sözlerle işi geçiştirmiş...

***

İkincisi parti cephesi... AK PARTİ'nin iki numaralı ismi, yani Cumhurbaşkanı partili olmasa, partinin genel başkanı diyebileceğimiz Numan Kurtulmuş...

Onun açıklamaları daha önemli. Çünkü kamera önünde, genel başkan vekili sıfatıyla; hem kendisini hem partisini bağlayacak açıklamalar yapıyor.

"36 yaşında, 38 yaşında emeklilik olmaz" diyor, ki herkes aynı görüşte...

EYT'yi kastederek "Mevcut bir takım haklar meselesi ayrı" diyor ve ekliyor: "Bunlarla ilgili de çalışmalar yapılıyor..."

Ve son olarak Türkiye'de emeklilik yapısının revize edilmesinden söz ediyor, ki bence bu da EYT baskısıyla sistemin yeniden gözden geçirilmesi anlamına gelebilir. Aslında EYT, yaş şartından ABO adaletsizliğine kadar tüm sorunları ele almak için Yasama ve Yürütme'ye önemli bir kapı aralıyor.

***

Ve yeni sistemin üçüncü cephesi... O cephede Cumhurbaşkanlığı var. Yepyeni kurumlarıyla kurallarıyla, oluşmakta ve oturtulmakta olan bir sistem var.

Ofisler var, kurullar var, danışmanlar var.

Bu cephenin ne kadar önemli olduğunu, yine EYT içinden bir isim dile getirdi bugün. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Başkan Yardımcısı Mustafa Avcı, 5 Eylül'de Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin ile yaptıkları görüşmeyi hatırlatarak, şunları söylüyordu:

"... Sayın Vedat Bilgin, söze başlarken, eski sistemde bakan ve milletvekillerinin yapılan çalışmalarda etkili olduğunu, karar verme konusunda yetkili olduklarını iletti. Yeni başkanlık sistemiyle birlikte bu durumun değiştiğini, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Sosyal Politikalar Kurulu'nun bu aşamada devreye girdiğini ve onların yaptığı çalışmaların çok önemli olduğunu, çıkarılacak kanunların belirlenmesinde önemli rolleri olduğunu, sonuç olarak da bu raporların Cumhurbaşkanı'nın onayına gittiğini söylemiştir."

Bütün bu değerlendirmeler ışığında EYT konusu ekonominin patronu Albayrak'ın söylediğinin aksine gündemde kalmaya devam edecektir!

Hele de EYT'liler, Başkanları Gönül Boran Özüpak'ın söylediği gibi sonuna kadar, sonuç alana kadar mücadele verecekse, umutlarını ve mücadele azimlerini kaybetmeyecekse...