Bursa
Açık
31.7°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

AK PARTİ önce kendi içine bakacak!..

18 Haziran 2018 Pazartesi, 21:19

Anadolu'nun "nevi şahsına münhasır" politikacısı Osman Bölükbaşı'nın meşhur sözünü duymayan, bilmeyen yoktur:

"Sizin harmanınız büyük de taneniz çıkmıyor. Burada beni dinlerken aşka gelip Rahman'ı alkışlarsınız, sandık başına gidince şeytana sarılırsınız."

24 Haziran seçimleri öncesi Bursa'da kurulan harmanları gördük. O harmanlardan ne tane çıkacak, onu da 5 gün sonra göreceğiz.

Kişisel olarak mitinglerde toplanan kalabalığın bir ölçü olmadığını düşünürüm. Benim ölçüm kalabalıktan ziyade, kalabalığı oluşturanların o meydandaki coşkusu...

Örneğin, pankartlar bir elden mi çıkmış, yoksa seçmen kırtasiyeden aldığı bir tabaka kartona derdini mi yazmış?.. Sloganlar tekdüze mi, yoksa herkes kendi derdini mi anlatmaya çalışıyor?..

Bursa'da bu seçimde, muhalefetin mitinglerinde öncekilere göre çok daha farklı bir hava olduğu açık... Hem rakamsal olarak hem de coşku olarak... Gerek CHP'nin Atatürk Stadyumu Meydanı'ndaki mitingi, gerekse İYİ PARTİ'nin Gökdere Meydanı'ndaki mitingi, bana AK PARTİ'nin 3 Kasım 2002 seçimlerinden önce (sanırım Şehreküstü Meydanı'ydı) Bursa'da yaptığı mitingi anımsattı...

AK PARTİ'nin bu seçimde özlem duyduğu mitingleri...

O mitinglere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da özlem duyduğunu sanıyorum.

Zira kulağıma gelenlere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa'da gördüğü manzaradan memnun kalmadı. Sanırım, Erdoğan gibi bir lider, bunun nedenini ciddi bir şekilde sorgulamış, yetkili ve ilgililerden bunun hesabını da sormuştur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim otobüsüyle 1.5 saat süren Bursa turundan, mitingin aksine memnun kaldığı, bunun da bir anlamda kurtarıcı olduğu açık... Zira AK PARTİ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bursa ziyaretinden sonra miting üzerinden değil de seçim otobüsüyle yapılan o tur üzerinden propaganda yaptı. Aleyhte yorumlara öyle yanıt verdi...

Elbette, miting meydanlarından yükselen alkışlar, sloganlar sandığa ne kadar yansıyacak bilinmez.

Bugünden görünen o ki 24 Haziran'da iktidar bir ölçüde kan kaybı yaşayacak. Bunu son 16 yıldır her seçimde iktidara Türkiye ortalamasının üzerinde destek veren Bursa'da da görecek. "Reis tamam, ama..." diyen seçmenin "münafık" olmadığı kabullenilecek. Ardından da sonucun nedenleri sorgulanmaya başlanacak!..

Herhalde öncelikle kendi içine bakacaktır.

Bakmalıdır da...

Aday listeleri açıklandığında kulaktan kulağa fısıldanan sözler; o sözler yüzünden kimi köşe yazıcılarının başına gelenler, "dava"ya hizmet eden onca insanın bir anda "tribün"de kalması... deneyimin önemini bir kez daha ortaya koyacak!..