Bursa
Açık
32.1°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

Aday listeleri seçmenin umurunda değil!

23 Mayıs 2018 Çarşamba, 14:32

Gidip yerinde görenlerin yalancısıyım:

Milletvekili aday listelerinin açıklandığı gün, iktidar partisinin Bursa il merkezinde en küçük bir heyecan bile yokmuş... Partiliden çok gazeteci varmış... Listeler televizyonlardan öğrenilince de zaten olmayan heyecan, yerini sessizliğe bırakmış...

Çok normal...

Zaten bu aday listesi işi, her zaman partililerden çok biz gazetecileri heyecanlandırmıştır. Bizim heyecanımızın nedeni de o listede kimlerin olacağı değil, o isimlerin hangi güdüyle listeye alındığıdır.

Her partide listeler açıklanınca küsenler olur, üzülenler olur. Kimileri dışa yansıtır bunu, kimileri belli etmez...

Örneğin, Adalet ve Kalkınma Partisi'nde her zaman kol kırılır yen içinde kalır... İktidarın 16 yıllık parti içi politikasıdır bu. Kılıfı da söz konusu dava ise gerisi teferruat anlayışıyla özetlenir...

CHP'de durum biraz daha farklıdır... Bazen alenen kopar fırtına, bazen de savaş baltaları bir süreliğine gömülür...

Zaten...

Yapılan araştırmalar milletvekili aday listelerinin seçmen üzerinde sanıldığı gibi bir etkisi olmadığını ortaya koyuyor.

İşte MAK Danışmanlık firmasının 24 Haziran seçimleri için yaptığı son anket de bunu doğruluyor.

13-20 Mayıs tarihlerinde 30 büyükşehir, 23 il ve 154 ilçede, 5 bin 500 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılan çalışmada, aday listelerinin seçmen tercihi üzerindeki etkisi de araştırılmış. Buna göre, milletvekili listeleri, seçmenin siyasi tercihi üzerinde yüzde 12 oranında etkiliymiş.

Evet, sadece yüzde 12...

Başka deyişle, örneğin Bursa'da yaklaşık 2 milyon seçmen varsa, bunun sadece 200 bini milletvekili listelerine bakacak. 200 bin seçmen de olsa olsa 2 milletvekili seçecek.

Kısacası, zaten daracık seçim takviminde, seçmen seçeceği vekilin kim olduğunu bile öğrenemeyecek!..