Bursa
Açık
31.1°
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

4 ayda ne değişti de Bahçeli seçim dedi?

18 Nisan 2018 Çarşamba, 22:33

Ve yine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin çıkışı...

Cumhurbaşkanı ve AK PARTİ Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu kez "kerhen" onayı...

Sonuç...

Türkiye, 24 Haziran 2018'de sandık başına gidiyor!

Bu erken seçim değildir.

Bu baskın seçimdir!..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın deyişiyle seçimin gerekçeleri:

  • Cumhurbaşkanı ile hükümetin uyumlu çalışması sayesinde ciddi bir sorun yaşanmıyor gibi gözükse de eski sistemin hastalıkları attığımız her adımda karşımıza çıkabiliyor.
  • ... gerek Suriye'de yürüttüğümüz sınır ötesi operasyonlar, gerek Suriye ve Irak merkezli olarak bölgemizde yaşanan tarihi önemdeki hadiseler, Türkiye'nin bir an önce belirsizlikleri aşmasını zorunlu hale getirmiştir.

MHP lideri Bahçeli'nin deyişiyle seçimin gerekçeleri:

  • Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi üzerinde fitne üreten, dedikodu imal eden, kriz ve kaosa gel gel yapan yerli ve yabancı mihrakların son dönemlerde faaliyetlerine hız verdikleri bellidir, belgelidir.
  • Bölgesel risk ve tehlikeler öngörülmesi, önüne geçilmesi, ön alınması gittikçe zorlaşan kaotik ve karmaşık bir yapıya bürünmüştür.

***

Anlaşılabilir gerekçeler elbette...

Velakin benim anlamadığım...

Her şey sadece 4 ayda mı bu kadar değişmiştir!

Onu da nereden mi çıkarıyorum.

Buyurun, MHP lideri Bahçeli'nin yasal ittifaka giden yolu açtığı ve Cumhurbaşkanı seçiminde Erdoğan'ı destekleyecekleri açıklamasını yaptığı basın toplantısına...

Ne diyordu Bahçeli, 8 Ocak 2018'de Ankara'da yaptığı açıklamada:

"Türkiye'nin normal süreci içerisinde demokratikleşmeye katkı sağlayabilecek bir yolu bulmamız lazım. (...) Erken seçim zaten doğru değil. İran karışıyor, Suriye şu, Türkiye bu... Böyle bir ortamda kim, hangi erken seçimi düşünüyor, hangi maksatla bunu düşünüyor, onun da tartışılması lazım. Türkiye'nin normal sürece geçinceye kadar onu gölgeleyecek, onu tartıştıracak bir yola sapmak doğru değildir."

***

Tekrar edelim mi?

"İran karışıyor, Suriye şu, Türkiye bu... Böyle bir ortamda kim, hangi erken seçimi düşünüyor, hangi maksatla bunu düşünüyor, onun da tartışılması lazım. Türkiye'nin normal sürece geçinceye kadar onu gölgeleyecek, onu tartıştıracak bir yola sapmak doğru değildir."

Oysa şimdi de istenen:

Normalleşme için...

Seçim...