Bursa
Çok Bulutlu
26.4°
enBursa Haber
Esat Kaplan
Esat Kaplan
esatkaplan@enbursa.com

25 Haziran'da ne olacak?

22 Haziran 2018 Cuma, 14:14

Türkiye, son 20 yılda ne seçimi yaptıysa hepsine "gazeteci" olarak tanıklık ettim.

Aşağı yukarı her seçime "tarihi" nitelemesi yaptık...

Doğruydu belki, ama hemen hepsinde de köprüden önce çıkışlar mevcuttu...

Bu kez öyle değil... Bu kez seçim gerçekten "tarihi..."

Çünkü bu seçim, 16 Nisan referandumunun "sağlaması" anlamına geliyor...

Kartlar çok açık...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı kazanırsa başka bir yola, Millet İttifakı ve diğer Cumhurbaşkanı adaylarından biri kazanırsa başka bir yola sapacağız...

Seçmen nezdinde de öyle mi?

Bana kalırsa, hayır, kesinlikte hayır!..

Zira Türkiye'de seçmen bakışı her zaman "farklı" oldu...

Bunun nedeni "siyasal bilinç" eksikliğiydi belki, ama ortaya çıkan sonuç, her zaman "anlamlı" bir mesaj verdi.

Bu kez de öyle olacak!

Seçmen "anlamlı" bir mesaj verecek!

Peki, seçmenin kriterleri ne olacak?

Örneğin, patates soğan fiyatlarının neye mal olduğunu göreceğiz. Yani ilk kriter, ekonomi olacak...

Ekonomiyi geçer mi bilmem, ama ikinci kriter -hala - "din" olacak!..

Önemli bir seçmen kitlesi, yıllardır olduğu gibi, kimin alnının secdeye değdiğine bakacak!..

Ve maalesef, bu kitlenin sonuçlara etki etme gücü, yıllardır olduğu gibi yüksek olacak!..

Örneğin, "güvenlik" bir başka kriter olacak!..

Son 3 yılda canı nereden yandıysa, ona göre karar verecek bir kitle de olacak, kuşkusuz!..

Ve emin olun, bunların toplamından "anlamlı" bir mesaj çıkacak!..

İddialı sözler söylemekten hoşlanmasam da bugün itibariyle tablo şöyle oluşacak gibi görünüyor:

İktidarın 1 Kasım'daki oyunu koruması olası değil. Kan kaybı yaşayacak. Bir anlamda değişimin faturasını ödeyecek.

Seçmen MHP'nin "önce ülkem ve milletim" söylemine oy verecek, ama "sonra partim ve ben" anlayışına oy vermeyecek. Seçimin düş kırıklığını MHP yaşayacak.

HDP barajı aşacak. CHP oyunu koruyacak. HDP denklemi nedeniyle Muharrem İnce'nin CHP'ye artı getirip getirmediğini ölçmek zor olacak.

İYİ PARTİ, AK PARTİ ve MHP'den gelen oylarla Meclis'e girmeyi başaracak.

Kampanyanın yıldızı olsa da Saadet Partisi, umduğunu bulamayacak.

Şimdi gelelim Cumhurbaşkanı seçimine...

Söylemem gereken ilk nokta şu:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir önceki seçimde yaptığı hatayı bu kez de yinelemek için çok uğraştı. Neyse ki bu kez başta parti içindeki akil adamlar (örneğin, ilk çıkışı yapan Ceyhun İrgil) ve sonra İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ayak diredi de seçim 6 adaylı bir şölene dönüştü!..

Eğri oturup doğru konuşalım...

Bu seçim ortamını yaratan Meral Akşener olsa da yıldızı Muharrem İnce oldu...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her ne kadar formdan düşmüş gibi görünse de kitleleri peşinden sürükleme özelliğini koruyor. O nedenle seçimin favorisi...

İlk tur mu ikinci tur mu?..

Bana kalırsa durum bıçak sırtında...