Bursa
Çok Bulutlu
9.1°
Didem Çelik
Didem Çelik

EN ÖN: Okuduğunu anlamak!

06 Şubat 2019 Çarşamba, 19:56

Bize sunulan yaşama hakkı ile hayatta birçok tecrübe ile karşılaşıyoruz. Her diyalog, her ilişki, yaşanan her olumlu olumsuz durum bize tecrübe katar.

Peki; işte önemli soru şu... Ne yaşıyoruz, ne anlıyoruz? Verilen mesajları alabiliyor muyuz? Her türlü yaşanmışlıklardan bir ders çıkartabiliyor muyuz? Yapılan hatalardan dolayı kendimizi affedebiliyor muyuz?

Bunun toplumsal bir sıkıntı olduğunu hepimiz biliyoruz. Okumak zaten alışkanlıklarımızda yok. Okuduğunu anlamak ise Allah kerim...

Kurulan ilişkilerde anlaşamamak çok olası çünkü okuyoruz belki ama anlamaya çalışmak işte o bir meziyet istiyor. Ben artık anlaşılmak istiyorum, ya siz?

Tekrarlamadan, savaşmadan, mutlu ve huzur içinde sadece anlattığımın net anlaşılmasını istiyorum. Ana prensiplerimizde dürüstlük olduğu kadar, saygıdan geçen sevgi ile yaşamak istiyorum. Çok net direktiflerle kesin bilgiymiş gibi bir yazı da yazmak istemiyorum aslında. Sadece fikrim şudur ki anlaşılmak zor olmamalı.

Basit ve gönüllü ilişkiler kurmak mutlu edecektir bizi. Gönül birliği içinde herşey, tercih ettiğimiz kişilerle dostluklar kurmayı seviyorum. Sadece inandığım, saydığım, dürüst ve basit kişilerle çok mutlu olduğumu farkettim. Kendini ispatlamak için mücadeleye girmeyen hatta kendinden hiç bahsetmeyen karakterler beni çok çekiyor. Sade sohbetler de özgür hissediyorum. Yalın kişilerle huzur buluyorum.

Sanki ben de artık Didem in bana yazdıklarını ve benden beklentilerini okuyorum ve anlamaya çalışarak uyguluyorum. Hatta kendimi bu eleme dengesinde çok mutlu olduğumu fark ettim. Beni okuyup anlayabiliyorsa karşımda ki, dediklerimi anlıyor ve karşısında ben de rahat ettiğimi itiraf ediyorum.

Yaşadığımız ortamların yazılı ve yazısız kuralları var mı var. Uyulmasını canı gönülden istiyorum. Yasakları azaltarak, kurallar ve disiplin içinde yaşamak bizim doğal hakkımız değil mi? Hayata turist olarak gelenler var, etraflarında empati yetisini kesmiş, bitirmiş sadece kendi etrafında dünyayı döndürenler... Şunu bilin ki sizlerden yorulduk ve aslında bıktık. Artık yaşamın içinde bulunan disiplin ve kurallara saygılı olmalıyız. Medeniyetin başladığı noktada buluşalım.

Bakalım okuduğunu anlayan bir toplum olarak kim kendine ne kadar ders çıkarır bilemiyorum ama sanki çocuklar çok daha mutlu ve verileni alabilen bir toplum. Geleceğimiz de bilinçli bir genliğe emanet artık. Umarım verileni alan, okuduğunu anlayan bir gelecek içinde yaşar gideriz.

En Önce:

En önce birşey anlatmayın, ispatlamaya çalışmayın. Dinleyin ve anlayın. Anlamadan atak yapmayın. Lokmaları çiğneyerek yutun, merdivenlerden adım adım çıkın, nefes bile alırken sürekli veremezsiniz. Bir alacak bir vereceksiniz. Oyunun kuralı bu. Göreceksiniz çok daha mutlu olacaksınız...