Bursa
Açık
23.5°
Didem Çelik
Didem Çelik

EN ÖN: Marka Tüyoları

27 Ocak 2020 Pazartesi, 18:52

Marka Yönetimindeki ilk adım yaşattığınız markanın doğru analizini yapmaktan geçer. Ayna oyunu oynayarak, sistem analizini doğru gerçekleştirmemiz gerekir. Sektörel avantajlar, yine sektörel tehditler, sunulan hizmet kalitesi, satın alma yönetimi, personel görev dağılımı, mevki ve yetkilerin doğru dengesi, ürünlerin kalite standardı gibi...

Markalaşırken fark yaratan projeler üretmek bizim hızlı yol almamızı sağlar. Markalaşlamak sadece satışı güçlendirmez, firmanın bilinirliğini ve duruşuna sağlamlık katar. Çünkü marka, firmanın ve temsili çalışanlarının kimliği, karakteri ve kişiliğidir. Bu ana fikir asla unutulmadan davranış biçimi belirlenmelidir.

Markalaşırız, çünkü birbirine çok benzeyen kitleler içerisinde ayırt edilebilir, öne çıkan, tercih edilen ve kalıcı olan olmak için. Kalıcı kalabilmek en önemli misyonlardan biridir. Personelin veya hizmet alan müşterinin istikrarı kalite standardını en güçlü şekilde ispatlama noktasıdır. O halde şöyle bir tanım ilave etmemiz yerinde olur. Aslında, fark yaratmak önemli bir adımdır. İlk adım için isim, logo ve yorucu olmayan bir slogan hedef kitlenize vermek istediğiniz mesajı iletmenizi sağlar. Seçimlerimizi yaparken global seçimlerde bulunmalısınız.

Hedef kitleye yön verilmeli ve mutlaka arz talep grafiği doğru oranda şekillendirilmeli. Fiyat politikası da bu doğrultuda belirlenmeli...Hedef pazarınızı seçerek segmente etmek çok kritik bir aşamadır. Segmentasyon hedef pazarınızı müşterilerin; coğrafi, demografik, psikografik ve davranışsal özelliklerine göre homojen gruplara ayırma işlemidir.

Bu aşamada; pazar araştırması yaparak hedef pazarınızdaki müşteri segmentlerini belirlemeliyiz. Kar marjı yüksek kalemlere hedeflenmeliyiz.

EN ÖN

Markanızı daha iyi tanımak için önce çalışanlarınızı, onların bakış açılarını ve beklentilerini düzenli olarak değerlendirin. Gerekirse onların bakış açısıyla markanızı tekrar yönlendirin. Ne zaman ne keşfedeceğinizi bilemezsiniz. Başarılı bir marka yönetimi için sürekli gelişime ve dönüşüme açık olmanız gerektiğini unutmayın, motivasyonunuzu olabildiğince yüksek tutun.