enBursa Haber
Demet Çoraklı
Demet Çoraklı

İçinizdeki çocuğa...

23 Nisan 2018 Pazartesi, 15:00

Bugün 23 Nisan...

Bilirim ki bu bayram; ülke kurulduğundan bu yana bayrağımızın altında büyüyen çocukların "içindeki çocuğu" dinamik tutar...

Dokusu böyledir bu bayramın!

İçimizdeki çocuğu dinamik kılan; Atatürk devrimleriyle kurulmuş bu ülkedeki varlığımızın, maneviyatımızın yüceltilmesidir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün; "Bir milletin ilerlemesindeki temel taş çocuklardır! Çocuklara gereken değeri verirseniz, ilgiyi, şefkati gösterirseniz, onlar da bir gökkuşağı edasıyla geleceği renklendireceklerdir " sözleri ile topluma verdiği sorumluluk çok nettir.

Ulu Önder Atatürk'ün sunduğu bu sorumluluk kuşkusuz herkesindir! Bu noktada üzerinde durulması gereken bir konu daha vardır, tam da bu konunun nüvesini oluşturan olay şöyle gerçekleşmiştir:

Atatürk kendisini ziyaret etmek isteyen kadın derneği temsilcilerinin görüşme talebini kabul ederek yaverine, "kendisine de ön bilgi vermeksizin sorgusuz sualsiz dernek üyesi hanımları toplantı salonuna almalarını" söyler. Meclis bünyesinde kadınların bir çok alanda var olmalarına karşı olan milletvekilleri bu kabulden habersizdir. Toplantı esnasında kapılar açılarak bir grup kadın içeri girdiğinde Atatürk hemen ayağa kalkarak; "Beyler, içeri Türk kadını geldi" der ve alkışlamaya başlar. Ardından tüm meclis üyeleri ayağa kalkarak Atatürk'e eşlik ederek alkışlarlar.

Bu olayı, İlknur Kalıpçı'dan dinlediğimde büyük bir gururla doldu gözlerim...

Bir toplumun oluşumunda büyük rol üstlenen kadına verdiği değeri ve özeni gözler önüne seren bir liderin öngörüsündeki yücelik, eşsiz anlamlar yüklü...

Türk kadınının toplumun her alanında olması, ülkeyi geri kalmış toplumlardan ayıracak önemli bir çıkış noktasıdır hiç kuşkusuz.

O kadın ki, bu topraklarda vatana sahip çıkan, toplum bilinci yüksek, adım attığı her başarıda ülke değerleri ile beslenecek bir "gelecek" yetiştirecektir.

Anne kucağından çıkıp, alması gereken mili eğitimin ilk gününden itibaren, Türk kadınının yetiştirdiği her evlat için Atamızın bakışları ışığında olmak, büyük bir meşalenin aydınlığında ve sıcaklığında olmakla eşdeğerdir.

Her evlat; "Eğitimde feda edilecek fert yoktur" diyen Atatürk'ün küçük hanımları ve beyleridir.

"Küçük Hanımlar Küçük Beyler...

Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız.

Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz.

Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek,

Ona göre çalışınız.

Sizlerden çok şeyler bekliyoruz!"

Bu sözlerle bu ülke evlatlarına verdiği hassasiyeti dile getiren Mustafa Kemal Atatürk,1924 yılında 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanması için talimat verir ve 23 Nisan 1929'da bu bayramı çocuklara armağan eder.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiş olması, yeryüzündeki tek çocuk bayramı olması özel bir anlam taşır.

Yaşantısı boyunca hangi yaşta olursa olsun tüm sevdiklerine "Çocuk" diye seslenen Atatürk'ün; içimizde yaşatmamızı istediği çocuk; ülke sevgisiyle dolu, cumhuriyet sevincini taşıyan, coşkulu Türk insanının ta kendisidir.

Ne mutlu ki; Türkiye Cumhuriyeti var oldukça o sevgi dolu bir çift mavi gözün aydınlığında büyüyen çocukların içindeki "çocuk" hep yaşayacaktır.

İçinizdeki çocuğa iyi davranın bugün, yarın ve daima...

Demet Çoraklı