Bursa
Açık
22.8°
Ceyhun Sezer Coşkun
Ceyhun Sezer Coşkun

Herkesin aklındaki o soru

09 Kasım 2019 Cumartesi, 23:03

Biz yazılım geliştirme ekipleri "Aklımda bir fikir var ve bunu nasıl hayata geçirebileceğimi bilmiyorum" diye başlayan cümleleri son zamanlarda çok daha fazla duymaya başladık.

Neredeyse haftada bir, aklında projesi ile misafir ettiğimiz girişimciler oluyor. Ve yaş ortalamasına baktığımda 30'un üzerinde olduğunu görüyoruz. Genellikle kariyer sahibi olan girişim fikri sahiplerinin ortak özelliği aslında içlerine bastırmak zorunda kaldıkları ya da hayat şartlarının buna ittiği, erteledikleri hayalleri.

Hepimizin içinden geçtiği, neredeyse her yıl devşirilen eğitim modeli, yaşıtlarımıza hiçbir zaman özgürlük alanı tanımadı. İlgi alanına göre eğitim hayatımızda yönlendirilemeyen bizler sınavlardan denk getirebildiğimiz lise ve üniversitelere yerleştik. Ardından hayatın akışı, direnebilen azınlık hariç herkesi önüne kattı ve sevip sevmediğine bakmadan iş hayatının içerisine soktu. İşte bu durum da ortaya mutsuz çalışanları, hayalinin peşinden gidemeyenleri çıkardı.

Zamanında radikal karar alamayıp akıntıya kapılan 30'lu 40'lı yaşlardaki dostlarımız gelen dijital dönüşümün en çok farkına varanlar oldular.

Şimdi gelelim herkesin aklındaki o soruya;

Girişimimi nasıl başlatabilirim?

İlk olarak aklınızdaki fikrin değerli, ama uygulanmadığında para etmediği gerçeği ile yüzleşmelisiniz. Herkesin aklında hemen para kazanabileceklerine inandıkları bir çok fikir olduğunu unutmayın. Fikrinizi kağıda dökün, öngörülerine güvendiğiniz insanlarla girişiminizi üzerine istişare edin, sizin göremediğiniz eksiklerini bulmalarını isteyin.

Doğru bir finansal tablonuz olsun. Gelirlerinizi hesaplarken nasıl bonkör davranıyorsanız, emin olun gider kalemleriniz de o kadar bonkör olacak. Giderlerinizi kendinizi kandırmadan ortaya koyun ve bunu ne kadar süre finanse edebileceğinizle yüzleşin. Bu süreçte hiç ummadığınız giderlerinizin ortaya çıkacağını bilin.

Bu matematiksel hesaptan başarılı çıkıyorsanız, mental olarak da buna hazır olduğunuza inanıyorsanız girişimini başlatma sırası size gelmiştir.

İyi yolculuklar...