Bursa
Açık
17.9°
Cennet Yüzer Cankılıç
Cennet Yüzer Cankılıç

Yok böyle bir örnek! Bu istifayı millet döndürdü...

13 Nisan 2020 Pazartesi, 21:02

Süleyman Soylu'nun istifa açıklamasından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istifasını kabul etmediği ana kadar geçen o 2.5 saat, Ankara-İstanbul arasında nasıl bir görüşme trafiğine sahne oldu bilemeyiz, ama bildiğim ve bildiğimiz bir şey var ki, o 2.5 saat millet nezdinde en uzun saatlerdi.

Bir buçuk aydır bu millete kök söktüren o virüs korkusu bile istifa korkusunun çok çok gerisinde kaldı. İnşallah doğru değildir temennileriyle sosyal medyada çığ gibi büyüyen destek mesajları, bir anda bu milleti karar ya da emir nereden gelirse gelsin "Soylu'yu soysuzlara yedirmeyiz" noktasında kenetledi ve Türkiye'nin yakın geçmiş tarihinde bırakın bir bakanı, bir siyasiye gösterilen en büyük desteğe dönüştü.

İstifası millet nezdinde kabul edilmeyen tek siyasetçi Soylu oldu! Yaklaşık 20 gün önce Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan gece yarısı görevinden alındığında doğru dürüst haber bile olmamıştı.

Demek ki...

Hep derim, milletin terazisi hassastır, adaletlidir, sağduyuludur diye. "Kendine hizmet edeni bu millet ne unutur, ne de unutturur." 2016 yılında, 15 Temmuz'un hemen sonrasında yenilenen kabinede İçişleri Bakanı olarak görev almasıyla, bu millet çok farklı bir bakanla karşılaştı.

4 yıl gecesini gündüzüne kattı. Bugüne kadar hiçbir İçişleri Bakanı'nın gitmediği, gidemediği sınır karakollarını, dağları mesken tuttu. Askeriyle, jandarmasıyla, polisiyle, bekçisiyle tüm güvenlik güçlerini bu milletin gözünde belli bir güven unsuru haline getirdi. PKK'yı dağlardan temizledi, FETÖ'yü inlerinden çıkardı, uyuşturucu baronlarına kök söktürdü, kadın ve çocuk tacirlerinin korkulu rüyası oldu. Mafyaya, çetelere göz açtırmadı.

Sadece güvenlikte değil, depremde, yangında, sel ve çığ felaketinde, şimdi de salgında hep yanında destekçisi oldu. Yeri geldi hep en önde bu milletin ekmeğini, maaşını, ilacını evine götürdü, yeri geldi jandarmasıyla evinden çıkamayan çiftçinin tarlasını sürdürdü, yeri geldi köylünün hasadını yaptı. Yeri geldi köylünün odununu kesti, pazar alışverişini yaptı. Yeri geldi şehidi için arkasından gözyaşı döktü, yeri geldi onların yetim çocuklarının babası oldu. Doğuda ve güneydoğuda teröristlere korku salarken, bölge halkının abisi oldu. Çocuklarla top koşturdu, halay çekti.

Gelmiş geçmiş en çalışkan ve başarılı İçişleri Bakanı dediğimizde az bile söylemişiz...

Şimdi soru şu:

Kendini böylesine milletine adamış biri nasıl olur da hafta sonu sokağa çıkma yasağından dolayı bakkalların önünde kuyruk oluşturan düşüncesiz insanlardan dolayı linç kampanyasına tutulur?

Tutulur hem de çok tutulur.

Çünkü bu adamın o bakanlıktaki varlığı düşmanlar için, muhalefet için tehlike. Ve onların AK Parti içindeki işbirlikçileri için de...

Çok açık ve net, son dönemde Bakan'ın ayağını kaydırmak için içeride de büyük bir çaba olduğunu parti kulislerinden Ankara'nın gazetecileri ne kadar biliyorsa, Bursa'dan da bizler, Van'dan, Tekirdağ'dan, Ağrı'dan, Hatay'dan, Rize'den, Artvin'den yurdun dört bir tarafından bu millet de gayet iyi biliyordu. O da zaten milletinin emrinde koşmaktan değil, parti içi çekişmelerden daha çok yoruldu, üzüldü.

İşte önceki gece o 2.5 saatte yoğunluklu olarak twitter üzerinden ve sosyal medyadan Soylu için kenetlenen bu millet, kendine hizmet eden "adamını" yedirmedi.

Bakan Soylu'nun istifa ettiğini açıkladığı o saatlerde CNN'de coronovirüs tartışması vardı. Haber daha ekrana düşer düşmez bir bilimadamı olarak Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Kemalettin Aydın'ın;

"Kefenin bir tarafına izole edilen sokağa çıkmayan 80 milyon insanımızı, diğer tarafına kimi ihtiyaçtan, kimi panikten sokağa çıkmış, bakkalların önünde kuyruğa girmiş 150 bin civarındaki insanı alalım. Bu kadar büyük nüfusta normal bir durum. Yasak daha evvelden açıklansaydı, Avrupa ülkelerinde gördüğümüz market ve bakkal yağmalarına şahit olurduk" babından cesur çıkışını...

O gece istifayı alkışlayan TV kanallarının vazgeçilmez bazı gazetecileri ile parti tabanının üzüntüsüne ve desteğine rağmen pozisyon belirlemek için emir bekleyen AK Parti milletvekilleri ve yöneticileri ile destek paylaşımları için AK Parti teşkilatlarına "Cumhurbaşkanımızdan haber gelinceye kadar olumlu ya da olumsuz mesajlar atmayın" uyarısını da bu millet "tartısına" çoktan aldı!..